Doom (2005)

Žádné překvapení se nekoná, toto je opravdu mizerná adaptace mé oblíbené PC hry. Nad herními Doomy jsem strávil taky pár dlouhých večerů a čekal jsem že film s hrama bude mít něco společného. Nedočkal jsem se. Zde je jen nudné procházení tmavých chodeb, kde není nic vidět, a trapná a ohraná zápletka s virem, který se vymknul kontrole. Film dějově občas dost hodně připomíná prvního Resident Evila a nechápu, proč se jmenuje Doom.

Ostrov (2005)

Kouká se na to moc dobře, Bay jistojistě umí natočit efektní videoklipovou akční jízdu, ale ať od toho nikdo nečeká filozofický (jak se místy tváří), ba ani inteligentní film, finále jako by vypadlo z typického akčního béčka počátku devadesátých let s Van Dammem, akorát to vypadá líp a jsou tam víc vidět peníze. Příběh je docela hloupý a nelogičnosti narůstají tím víc, čím víc se děj blíží k finále. Jako sci-fi nedostatečné, ale jako čistě efektní odreagovací film na odpoledne The Island výborný.

Hvězdná srážka (1978)

Hodně špatné až směšné sci-fi béčko s mizernými triky, herci a hodně hloupým scénářem. Ty dvě hvězdičky jsou z nostalgie (fakt se mi to jako capartovi líbilo!) a za náááádhernou hudbu Johna Barryho.

Labyrint (1986)

Vynikající fantasy pohádka, která mě sice tolik neoslovila jako Temný krystal, ale má skvělý černý humor, zajímavé nápady, velmi bizarní atmosféru a charismatického Davida Bowieho. Nebýt několik slabších chvilek (hlavně písničky) bylo by to za pět.

Šílenství (1994)

Moc jsem od toho nečekal, díval jsem se na to jen tak mimochodem, ale nakonec se z toho vyklubal opravdu dobrý horor s několika zajímavými nápady a hustou atmosférou. Jen ta hudba v titulcích mi moc neseděla. Pro mně zatím druhý nejlepší Carpenter.

Batman začíná (2005)

V podstatě nemám výhrady, ale pro mně to blockbuster roku prostě není, něco mi tam pořád chybělo. Jinak Bale je opravdu zatím nejlepší Batman, mile mě překvapili záporáci (kteří jsou mnohem civilnější než v předchozích Batmanech), hudba a nekomiksová první polovina.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Sice to podle mě stále kostrbatě odvyprávěno jako první epizody, takže těchto 5 hvězd je daleko menších než u starších dilů, ale jinak to ve všem naplnilo má vysoká očekávání. Velké zlepšení oproti minule snad ve všem, od herců, přes příběh či výskytu silných scén. Jinak více než dvouhodinová vizuální jízda, která hlavně v druhé půli zdařile buduje můstek mezi novými a starými díly.

Válka světů (2005)

Paráda. Několik logických chybek v ději to mělo, ale celkově zatím nemám co bych vytknul. Skvělí herci (hlavně Dakota), atmosféra, děj, emoce, technická stránka filmu, navíc jsem měl po hóódně dlouhé době nervy napnuté k prasknutí od začátku až do konce. Zatím moje největší filmové překvapení roku.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Je to šílený, zmatený, bezdějový bordel, který je občas docela vtipný, stejně ale za největší plus této taškařice považuji fakt, že mě zlákala přečíst si Adamsovy knížky. Díky za Marvina a jeho hlášky, bez něj by mé hodnocení bylo ještě o třídu horší.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Vadí mi trošku vrtkavé tempo v první polovině filmu a některé i na Star Wars přestřelené scény jako například skákání z jednoho vznášedla na druhý při honičce na Coruscantu nebo Obiwanovy kung-fu kopy. Ale jakmile se děj přesune na Geonosis, stává se z toho jedná velká nezastavitelná jízda, která skončí až se závěrečnými titulkami. Sice to stále postrádá kouzlo původní trilogie, i tak jsem byl nakonec velmi potěšen. Hayden Christensen je typově dobře vybrán, ale jeho herectví je třeba ještě dopilovat, romantické scény se dají přežít jen díky Portmanové. Celkově vidím velké zlepšení oproti infantilní a dětinské jedničce, sice rozporuplný a režijně neohrabaný, ale nesmírně zábavný díl.