Metropolis (1927)

Opravdu mě překvapilo, že se mi to tak líbilo. Fascinují mě tyto staré filmy a určo bych chtěla vidět nějaký novodobý němý černobílý film. Ale určitě by neměl být tak dlouhý, protože ta délka mě u tohoto snímku ubíjela. Přesto to mělo bezvadný raný sci-fi nádech.

Vrána (1994)

Atmosférou je Crow podobný batmanovským filmům a snad mi i trochu připomíná Punisher, který však byl o dost horší. Crow je takový smutný příběh s docela nadupanými scénami (žádný X2 v tom ale nehledejte), který je především o mstě z lásky, ale člověk v něm může najít i jiné věci. Vlastně se nedokážu tolik divit, jak to s představitelem hlavní role dopadlo, protože jeho postava dostávala dost zabrat :( Ale skutečně je to dobrý. I have something to give you. I don't want it anymore. Thirty hours of pain all at once, all for you.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Čelist mi padá údivem nad kvalitou potterovského snímku. Cuarón to dokázal! Samozřejmě že to dokázal ... Ale proč to nedokázali ti ostatní? Tento film je sakramentsky dobrý. Po prvních dvou dílech, ze kterého dýchal duch amerických rodinných filmů přichází Vězeň z Azkabanu se syrově realistickým světem, ve kterém se míjí konečně nečernobílé povahy postav, zvuky prostředí a přenádherné krajiny, jež nepotřebují komentář. Konečně Harry vypadá jako britský film (jenom originální znění - zbožňuju ty jejich přízvuky). Krom božské atmosféry je nepřekvapivě mistrovská hudba, jejíž opomenutí je hřích. V tomto filmu jsou gagy nenásilné, a proto mě skutečně rozesmějí, aniž by nabourávali vážnost příběhu. Pamatuji si své první shlédnutí v kině, kdy se mi při mozkomořích scénách u jezera zastavovala krev v žilách. Vlkodlak je pojat opravdu originálně a musím říct, že i když jsem čekala něco jiného, tento vlček pro mě byl děsivý. Udělala bych jen jednu změnu: Garyho Oldmana bych vyměnila s Ralphem Fiennesem. Ač mám Oldmana ráda, on prostě nemá charisma, které by moje nej postava Sirius měla mít, ale šílenství dokáže zahrát na jedničku. Jejda, kdysi jsem knihy o Potterovi milovala, a tudíž bych mohla o tomto filmu básnit ještě dlouho. Ale ušetřím vás a doplním už jen jedno: Tenhle film je snad dokonalý. Kéž by všechny potterovské snímky byly jako tento.

Labyrint (1986)

Lituji, že tato fantasy pohádka se nevysílá u nás v televizi, protože by si určitě zasloužila větší ohlas. Nijak mě nepřekvapuje, že scénář psal ex-Python Jonesy, mladá Jennifer Connelly je skvělá a Bowie je podivně kouzelný. Skřítci a jiné příšerky jsou úžasně nedokonalí a kdo mě fakt dostal byl Didymus a jeho věrný oř Ambrosius :) Fakt to bylo moc pěkný.

Maska (1985)

Vím, že Maska nespadá do kategorie umělecky dokonalých filmů, které obyčejně hodnotím pěti hvězdami. Avšak samotnou mě příběhy znetvořených lidí velice zajímají a tento byl natočen bravurně. Postavy jsou vytříbené a dokonale prezentují různé způsoby mluvy a tónů hlasu, které člověk ovládá, a proto bych se nejspíš nedokázala dívat na dabovanou Masku. Ten konec mě mrzel. On neexistuje větší počet, jak zakončit tyto filmy o osudu znetvořeného člověka. A je škoda, že tento film není u nás příliš známý. **** 1/2

Malý krámek hrůz (1986)

To je nářez :) Triviální příběh, chytlavé písničky, krabicové makety, talentovaní herci a pamětihodné hlody - to vše opravdu zapadá dohromady. A přesně na těchto filmech ujíždím. Rick Moranis je dokonalý ťulda, Ellen je asi jediná hloupoučká blondýnka, která je podle mého názoru vtipná (navíc s překvapujícím hlasem i zpěvem) a Steve Martin v roli rock'n'rollového semisadistického zubaře? To je gól :D Navíc musím říct, že se mi Bill Murray líbí mnohem víc v těchto ujetých rolích než jako mlčenlivý flegmatik. I am your deeeentist! :D

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Postavíme se na sebe a budem předstírat, že prodáváme vepřové s bramborou a artyčoklem! Kdo to u všech všemocných Johnů Cleesů vymýšlí? ARTYČOKL - to si budu pamatovat ještě hodně dlouho :D

Příběh rytíře (2001)

Nemám nic proti netradičnímu pojetí doby, avšak tohle mě moc nebavilo. Queeni byli v pohodě, Rufus se do historických filmů nadmíru hodí (už jsem na to přišla - dělají to ty přivřené oči), ale na Heatha mám tudle docela alergii. A ta romantika? Dětinské dohadování Miluješ mě? Nemiluješ mě? Jestliže mě miluješ, tak prohraješ! pro mě nepředstavuje žádnou zábavnou romantickou komedii.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Nejlepší věcí na filmu byla Meryl Streep. Nejlepší věcí na Meryl Streep byl její způsob řeči. Nejen u filmů velice ráda naslouchám hlasům, a proto mě potěšilo, že tomu samotná herečka věnovala pozornost. Jenže vtipy mě nerozesmály, příběh byl vcelku nezajímavý, snad jen hudba byla docela fajn. Za rok či dva si na tento film málokdo vzpomene. Nezachrání to ani Meryl Streep se svými nominacemi.

Kmotr III (1990)

Po shlédnutí třetí části Kmotra mě popadla deprese a já nevěděla, jak se jí zbavit. Snažila jsem se tedy vypovídat kamarádce a povyprávět jí konec Michaela Corleoneho. Jenže uprostřed toho vyprávění jsem se rozbrečela a posmrkala celý kapesník. Takhle mě ten film sebral. Ve trojce se Michael hroutí a podle mě si nezasloužil takový konec, který mu byl dopřán. Starý, osamocený, nemocný ... Jak odčinit ty hrozné činy, které napáchal? Nijak. Všechny se mu vrátí v hrozné míře. Druhá část je podle mě nejlepší z trilogie, ale kdyby Kmotr III. byl samostatným filmem, stejně by si zasloužil 5 hvězd. Po trojce se nebudu moct dívat na první dva díly (hlavně na Michaela) stejně jako předtím.