Kmotr II (1974)

Nádhera. Dýchla na mě druhá polovina filmu Kmotr (jak to nazval sám režisér :) ) a svou atmosférou si mě opět ukradla. Vlastně jsem na začátku prvního filmu měla strach, že mě to nevezme. Jak já se spletla ... Celé dny po shlédnutí dvojky si prozpěvuji melodii The Godfather Waltz a z The Godfather Finale mi naskakuje husí kůže, neboť v té hudbě je obsažena celá tragédie mafiánské rodiny. Roberta De Nira jsem málem nepoznala, opravdu se výborně podobal Brandovi, ale nejlepší byl Al Pacino. Jeho postava Michaela je opravdu neobvyklá a zajímavá. Co však Pacina dělá Michaelem jsou jeho pronikavé oči. Pohledem vás svlékne do kostí a vy nevíte, co se vlastně odehrává v té jeho chytré hlavě. Celkově velice oceňuji příběh Kmotra, který nám dává náhled do mafiánské rodiny, ve které nejsou všichni chladkokrevní, ale mají cit pro rodinu a kupodivu právě i pro gentlemanskou slušnost. Už mám u přátel zamluvenou knihu Maria Puzy :)

Casino Royale (2006)

Casino Royale mě opravdu bavil. Neotřepané situace, nadupané akční scény, moc hezká Eva Green. Daniel Craig se do své role opravdu hodil a nic proti němu nemám. Kdybych měla jmenovat nějakou scénu, která se mi líbila, pak ta ve sprše. To byl opravdu hezký záběr. A úvodní animace? Bomba. Tohle je vlastně můj první úplný James Bond.

Kult hákového kříže (1998)

Ty 2 hodiny uběhly jako voda. Edward Norton opravdu umí zahrát obě strany lidské povahy a Furlong mu opravdu zdatně sekunduje. Dokonalé záběry doprovází perfektní hudba a ač je těhle filmů o rasismu hodně, tenhle mi přijde dostatečně originální a zaslouží si **** 1/2. Vynikající film.

Modigliani (2004)

Amedeo Modigliani měl zajímavý život a tohle nám také film poutavě přednáší. Skvělý sountrack doprovází charismatického Andy Garciu, skvělou Elsu Zybelstein a přesvědčivého Omida Djaliliho v roli Pabla Picassa. Za zmínku ještě určitě stojí Modiho vidiny (zvlášť ta v blázinci); jednu ke konci uvidí i sám Picasso. Umělci hold v sobě mají vždy trochu šílenství. Nejméně 4 hvězdy si tento film určitě zaslouží ;-)

Teorie létání (1998)

Tento film pro mě byl příjemnou podívanou. Nedokonalé postavy v nepoznaném příběhu, ve kterém jsou vtipné scénky i ty vážné citlivé. Helena hraje skvěle. Měla krásnou mohylku na konci. A láska vzlétla. *** 1/2

Vzpomínky na lásku (2004)

Jde o dokonalý film? Sama nevím, jak odpovědět. Ze začátku jsem měla pocit, že mé první asijské drama bude obyčejným příběhem o lásce dvou rozličných lidí. Jenže takový obyčejný příběh končívá oddáním, ovšem Nezapomenutelný okamžik pokračuje dál a právě toto další odvíjení příběhu je tak zásadní. V několika scénách mi stejně jako postavám kanuly slzy po tváři a konec mě prostě vyždímal. Hodně příběhů o lásce končí nemocí. Končí ... Choroby stále patří do našeho života a budou z nás ždímat slzy ve filmu i v životě. Tak proč sakra nedát pět hvězdiček?

Muž, který plakal (2000)

Hned od začátku mě tento film sebral. Od prvních tónů ústřední písně. Byla totiž má nejoblíbenější a vždy mám pocit, že se z toho rozřeseného tenoru i tklivých tónů zbortím v něco abstraktního a poddajného. Ještě nikdy jsem ji neslyšela ve filmu. Nevím, zda je to mým hudebním cítěním, ale jakmile do dramatu vložíte některé operní písně, určitě nešlápnete vedle. Tento film bych nazvala atmosferickým dramatem, u kterého se moc nenasmějete. Herci se mi líbili a Cate Blanchett jsem málem nepoznala díky jejímu hrubému ruskému přízvuku. Johnny Depp si střihl roli podobnou jako v Čokoládě a postava Johna Torturra mi nemohla nepřipomínat fantomovskou Carlottu :) *** 1/2

Princezna Mononoke (1997)

Nádherná animák, který ve mně na rozdíl od běžných pohádek něco ponechá. Ve filmu Cesta do fantazie (také Miyazaki) jsem byla udivena tou obdivuhodnou animací, ale větší emoce jsem k němu necítila. Avšak Mononoke mě celou unesla. Tenké linie obrazů tvoří krásnější dílo nežli všechny Disneyovky (a to k nim mám velmi osobní vztah) a hudba mě vrhala do nostalgie, neboť mi hodně připomínala hru Heroes of Might and Magic, na které jsem taktéž vyrůstala. Je to asi zvláštní přirovnání, ale obě díla hudby tvoří krásnou pohádkovou atmosféru. Tvář Ducha Lesu si nemůžu zcela vybavit a asi by to tak mělo být. Kdyby lidé uměli točit takové hrané filmy, svět by byl opravdu zase o něco krásnější.

Donnie Darko (2001)

Zajímavý film, jehož příběh jsem po první projekci zcela nepochopila, takže se na něj budu muset někdy podívat znova. To mě však nevytáčí, neboť jsem se včera dívala na Brazil, takže ten pocit velice dobře znám :-) Toho času stráveném na DD vůbec nelituji, neboť těch 113 minut je opravdu kvalitně strávených. Líbilo se mi to, nejen kvůli J. Gyllenhaalovi, ale díky celkové atmosféře a výborně zpracovanému sountracku. Avšak ten zatracený králík ... ještě teď z něj mám hrůzu ... **** 1/2

Extra život (1997)

Podivínský ujetý film, kterému přece jen chybí ten převratný, originální humor, jenž by ze snímku mohl udělat nadprůměrnou komedii. Neříkám, že jsem se v příběhu ztrácela, avšak bývala jsem zmatená, o co vlastně těm "andělům" jde. Také musím zdůraznit, že starý známý hudební doprovod tuc, tuc, tuc je pro experimentální filmy tak typický, až mi začíná lézt na nervy. Ewan je prostě taneční talent, ale trochu mě zamrzelo, že se Cameron ve zpěvu neodvázala - v The Mask jí to přece šlo. Ne, na druhé shlédnutí to není.