Štěstí na dosah (2006)

Nešťastným příhodám a situacím jsem v průběhu celého filmu věřila jednoduše proto, že život skutečně takto krutý bývá. Některé scény se sledují s těžkým srdcem, ale musím říci, že Will Smith ode mne dostává two thumbs up a opravdu doufám, že se dalších svých dramatických rolí zhostí se stejným umem a snad i větším! Thandie Newton se zdá být dobrou charakterní herečkou, což jistě může vést k jejímu dalšímu úspěchu. Nejsou to plné ****, avšak ráda jsem filmu přidala, neboť mu skutečně fandím. Moc pěkné.

Létat jako pták (1984)

Poutavě odvyprávěný příběh o přátelství, snech a svobodě. Matthew Modine exceluje, nezapomenu na jeho ptačí kreace v ústavu. Působivě odrežírovaný snímek podtrhuje i zajímavá hudba pod taktovkou Petera Gabriela. Avšak na to, jak dojímavý příběh to byl, končí film dost divně. Dokážu pochopit skrytý význam poslední scény, avšak po tom všem, co jsme viděli? Příběh pomalu začínal, nechme ho i pozvolná skončit - tak to vidím já.

Královna (2006)

Ne že bych byla nějaký cynik, kterému je dění a situace monarchie mé oblíbené země lhostejná, avšak moc jsem od tohoto filmu neočekávala. Také se mi nic takového nedostalo. Nejsem tedy moc zklamaná, ale síla ovací médií mi nyní po shlédnutí přijde trošku přehnaná. Bylo to příjemné, nezdlouhavé a především jsem ocenila, že se tvůrci rozhodli nehrát na sensitivní strunu za účelem rozbrečet co nejvíce diváků. Jde totiž o citlivé téma, které se mnohých dotýká velice osobně. Helen Mirren je ve svém věku neuvěřitelně půvabná a jedním z velkých plus tohoto filmu; tím druhým je sympatický mladý Michael Sheen. Je to takových přesných *** 1/2

Král rybář (1991)

Terry Gilliam je jednoduše boží tvůrce. Robin Williams je také fantastický. Symbolické prvky z filmu si stojí za to vyhledat, protože pak pochopíte, jakým mistrem pan režisér je. Rozesměje (bujaré zpívaní sympatického transvesty, prvotní zvrhlé trhání obláčků) - dojme (báječný přechod z rušné haly ve valčík). Vyznání Robina Williamse Amandě Plummer bylo jedno z nejkrásnějších, které jsem na stříbrném plátně viděla, a za následující neuvěřitelnou scénu, ve které je stíhán Ohnivým rytířem, zatímco se mu vracejí vzpomínky na vraždu své ženy, musím jednoduše dát pět hvězd.

Závod s měsícem (1984)

Zcela nenápadný film, který potěší na duši, ale o výjimečné dílo nejde. Avšak jedná se o citlivé, nejen romantické drama, u kterého se dá příjemně strávit pozdní odpoledne. Pěkně natočené se začínajícími hvězdami S. Penna a N. Cage a roztomilou Elizabeth McGovern. *** 1/2

Faunův labyrint (2006)

Maestrovské dílo. Fantastický magický svět, občasné brutální scény, skvělí herci a hudba. Pale Man patřil k jedním z nejděsivějších věcí, které jsem kdy na filmovém plátně viděla. Na konci nás však čekalo překrásné, oslnivé žluté světlo. Španělština mi vždy přišla trochu jako zhrzená francouzština, ale tady jsem ji poslouchala se vší láskou a za čtení titulek si ani neuvědomovala, že těm hlasům vlastně nerozumím. Ať mi vlezou Departed, Babel či Blood Diamond na hrb, tohle je můj film roku!

Obyčejní lidé (1980)

Komorní, skutečný, tichý, ale těžký a agresivní. Ze začátku jsem nevěděla, co od toho čekat a doufala, že se do snímku nějak ponořím než skončí. Stalo se. Pravda je, že herci a jejich postavy byli výborní. Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem viděla hrát Timothy Huttona. Ten musel vyhrát Oscara, prostě musel. Jsem šťastná že ano. Celou dobu mi bublala krev pod kůží stejně jako postavám a strašně jsem si přála je nahradit a udělat tu správnou věc, ke které neměli sílu. Je to příběh ... o lidech.

Na stopě (1985)

Mysteriózní komedie vystihuje Clue nejlépe. Některé vtipy jsou slušné, některé přehnané a zbytečné. Stolní hru, podle které byl film natočen, jsem hrála jen jednou, avšak přišla mi zábavnější než tento film. Není to špatný film, ale také není výborný. Pobavíte se nejspíš pouze jednou. Timu Currymu role majordoma sedla dokonale.

Rock 'n' Roll High School (1979)

Rockenrollová teenage komedie, která se v myslích mnoha lidí stala kultovní. Já za sebe mohu říct, že je tam několik poctivých gagů (bílé myšky), avšak příběh je plytký a celkově ve mně vzbudil pocit, že komediím ze středoškolského prostředí pro mě nějak odzvonilo. Hudbu Ramones jsem neznala a ani teď jsem si ji nějak zvlášť neoblíbila. Tohle nejvíce ocení fanoušek jejich hudby a není divu: byla by senzace, kdyby se členové mojí oblíbené hudební skupiny rozhodli hrát ve filmu! Pokud jde o herce, učarovala mi Mary Woronov ("královna kultovních filmů"), která mi neuvěřitelně připomíná Tima Curryho (no vážně!) ve své roli v Rocky Horror. Pevnou povahou, rysy v obličeji ... já vím, bizarní ...

Muž, který se směje (1928)

Knížku Victora Huga L'homme qui rit jsem si zamilovala a tato filmová adaptace se mi velice líbila, i když bych měla některé připomínky. Conrad Veidt je skvělý, avšak jeho postava je hodně zamindrákovaná, což mě mrzí. V knížce má totiž poněkud jiný náhled. On vlastně děkuje za svůj věčný smích, neboť se v životě považuje za šťastného člověka (alespoň do určité doby). Navíc dle mého názoru je Veidt moc starý na svou roli. Vztah mezi Gwynplainem a Deou má kouzlo v tom, že ten cca osmiletý věkový rozdíl není tak výrazný. Ve skutečnosti jsou na tom s duševním vývojem velice podobně (za to může Ursus, avšak i vyděděnost ze společnosti). Jediný velký kontrast je, že Gwynplaine žije v temnotě. A Dea ve tmě. Mary Philbin je velice půvabná a hraje slepého člověka stejně výborně, jako to umí Al Pacino :-) Filmový Ursus (Cesare Gravina) mi nepřijde jako takový mrzout jako byl v knížce, což mu trochu ubralo na kouzlu (ty jeho stížnosti nemají chybu). Je to moc pěkný příběh, avšak knížku to nepřekoná. Dea byla pro Gwynplaina zázrakem. Gwynplaine byl pro Deu zrakem.