• Krátkometrážní

Dobrman (1997)

Vykoksovaná verzia cinema du look, ktorá by si možno zaslúžila remake od Gaspara Noého. No možno by tým stratila to svoje undergroundové čaro. Dôležité je prekúsať sa stereotypným rozjazdom. Potom prichádza štýlová explózia. A mizanscéna vie ohromne poptešiť.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

V jednotke poteší zasadenie spidermanovského mýtu do coming of age štruktúr, v dvoje zasa zanechá pocit rozčarovania (akokoľvek logické) prepojenie marveláckeho univerza s "european vacation" subžánrom. Áno, toto rozhodnutie generuje super lokácie, prináša svižné tempo a je plne funkčné na rozohranie vzťahov medzi postavami, avšak Far from home aj tak zanecháva dojem efektného (a bezbolestného) mostíka medzi prekvapivým prvým a veľkolepým tretím dielom. Otázkou vkusu ostáva, či pár podarených fórikov zachráni tú strašne pripečenú premisu. Na druhú stranu, záver stále ňuňácky a kombo digitálny obraz a analógový rock stále funguje, čiže predsa ma to zlomilo.

Chicagský tribunál (2020)

K súdnoprocesovému žánru mám asi tak blízko ako... no proste nemám k nemu blízko, ale Sorkinov pomer výbornej voľby látky, scenáristickej bravúry, vyváženého dávkovania drámy a pátosu a hereckého obsadenia robí z The Trial of the Chicago 7 taký malý gem netflixovej produkcie, ktorý to solídne doťahuje na hollywoodske klasiky žánru.

Černé na bílém koni (2022)

South is a feeling. A Čierne na bielom koni je kopec fajn nápadov a slušný potenciál utopený v storytellerskon opičení sa po 90tkach, ktoré zabíja súdržný dramatický oblúk. Film ostáva skicou (presvedčivo zachyteného) genia loci a jeho postavičiek bez adekvátneho dotiahnutia. Napriek všetkému ale stále skvelý sk film do letného kina - tým chcem povedať, že sa aj tak teším na druhé pozretie.

Boj o moc (2018) (seriál)

inženýrská odyssea západu.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

viac je viac. je to presne tá mentalita, ako ked máte 10, rodičia odídu a vy x-hodín, kým vládzeze, idete opojne jednu videohru za druhou. Je tam všetko. Súčasná gamifikovaná dramaturgia aj 80ková komiksovosť, rozhranie od euro-thrilleru, cez western až po hong-kongské akčáky a samurajské filmy. Proste veľmi "klukovsky" márnotratná záležitosť.

Ďábelské sémě (1977)

Tematická pajcovačka Kubrickovej kultovky, avšak s miestami naozaj podarenou, chladnou tech-horror štylistikou, v ktorej môžeme cítiť inšpiráciu pre Cameronove tech-thrillerové eposy. Not-must-see záležitosť, ktorú sa neoplatí úplne podceňovať. Ale skúste si predstaviť, že by to točil Cronenberg...

Vřískot 6 (2023)

slasher a (priznane) prepálená soap opera v jednom, štýlový vizuál aj soundtrack, nečakane sofistikované odkazy na niche klasiku (NY Ripper, Maniac), závere v až taliansky opulentnom štýle (Argento, Soavi) a zároveň veľmi nenáročná, prístupná zábavka. Baví ma tá vrstevnatosť a univerzálnosť.

Časové pásmo bylo změněno