• Krátkometrážní

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

V jednotke poteší zasadenie spidermanovského mýtu do coming of age štruktúr, v dvoje zasa zanechá pocit rozčarovania (akokoľvek logické) prepojenie marveláckeho univerza s "european vacation" subžánrom. Áno, toto rozhodnutie generuje super lokácie, prináša svižné tempo a je plne funkčné na rozohranie vzťahov medzi postavami, avšak Far from home aj tak zanecháva dojem efektného (a bezbolestného) mostíka medzi prekvapivým prvým a veľkolepým tretím dielom. Otázkou vkusu ostáva, či pár podarených fórikov zachráni tú strašne pripečenú premisu. Na druhú stranu, záver stále ňuňácky a kombo digitálny obraz a analógový rock stále funguje, čiže predsa ma to zlomilo.

Chicagský tribunál (2020)

K súdnoprocesovému žánru mám asi tak blízko ako... no proste nemám k nemu blízko, ale Sorkinov pomer výbornej voľby látky, scenáristickej bravúry, vyváženého dávkovania drámy a pátosu a hereckého obsadenia robí z The Trial of the Chicago 7 taký malý gem netflixovej produkcie, ktorý to solídne doťahuje na hollywoodske klasiky žánru.

Černé na bílém koni (2022)

South is a feeling. A Čierne na bielom koni je kopec fajn nápadov a slušný potenciál utopený v storytellerskon opičení sa po 90tkach, ktoré zabíja súdržný dramatický oblúk. Film ostáva skicou (presvedčivo zachyteného) genia loci a jeho postavičiek bez adekvátneho dotiahnutia. Napriek všetkému ale stále skvelý sk film do letného kina - tým chcem povedať, že sa aj tak teším na druhé pozretie.

Boj o moc (2018) (seriál)

inženýrská odyssea západu.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

viac je viac. je to presne tá mentalita, ako ked máte 10, rodičia odídu a vy x-hodín, kým vládzeze, idete opojne jednu videohru za druhou. Je tam všetko. Súčasná gamifikovaná dramaturgia aj 80ková komiksovosť, rozhranie od euro-thrilleru, cez western až po hong-kongské akčáky a samurajské filmy. Proste veľmi "klukovsky" márnotratná záležitosť.

Ďábelské sémě (1977)

Tematická pajcovačka Kubrickovej kultovky, avšak s miestami naozaj podarenou, chladnou tech-horror štylistikou, v ktorej môžeme cítiť inšpiráciu pre Cameronove tech-thrillerové eposy. Not-must-see záležitosť, ktorú sa neoplatí úplne podceňovať. Ale skúste si predstaviť, že by to točil Cronenberg...

Vřískot 6 (2023)

slasher a (priznane) prepálená soap opera v jednom, štýlový vizuál aj soundtrack, nečakane sofistikované odkazy na niche klasiku (NY Ripper, Maniac), závere v až taliansky opulentnom štýle (Argento, Soavi) a zároveň veľmi nenáročná, prístupná zábavka. Baví ma tá vrstevnatosť a univerzálnosť.

Deváté srdce (1978)

Herz rozhýbava alegorický obraz, aby ho postupne premenil na hypnotickú obrazovú masáž, rovnako paralyzujúcu ako úvodny hudobný motív film. Deváté srdce je čisto film o umení strihu a mizanscény.