Kandidát (2013)

Po druhom vzhliadnutí som si viac vedomý negatív tohto snímku. Ale napriek tomu, plné hodnotenie musí byť! Už len z toho hľadiska, že ide o kvázy nezávislý film, ktorý je oproti skostnatenej československej filmárčine neskutočne svieži, nápaditý, dynamický a satiricky vtipný (v netradičných polohách). Pôvodný námet (Hečkovej knihy) považujem za veľmi plodný, ale jeho pretavenie do filmového scenára považujem za skoro geniálny! K tomu kopec skvelých heftov, GuyRitchiovských výpadov, uveriteľných postáv a hudby... Takéto filmy nám treba! Ministerstvo kultúry by sa malo vážne zamyslieť, či nabudúce dotovať ďalších zbytočných "eštebákov" alebo konečne niečo odvážne originálne.

Kasandřin sen (2007)

Tento film nie je dobrý... Pripisujem to hlavne scenáristickej bezradnosti, ktorá so sebou počas celého filmu plieska ako ryba na suchu až sa stáva nechcenou paródiou /to NECHCENOU podtrhávam/, ďalej réžia hercov (oboch hlavných predstaviteľov inak považujem za výborných hercov) asi tiež nebola v poriadku, keďže som jednému ani druhému ani na sekundu jeho rolu neuveril. A do toho absurdne a nelogicky vykrádaný Stanko Kramer (najciteľnejšie viditeľné pri práci s kamerou). Hodnotenie by som najradšej dal ešte nižšie, ale faktom je, že som bol napriek vyššie uvedenému celú dobu vtiahnutý do deja (a zvedavý čo tí dvaja idioti zase poserú). :)

Halloween (1978)

Pre mňa to bolo najdlhších 90minút strávených pri filme! Z hľadiska súčasného diváka to u mňa nemá ďaleko k priam "nepozeratelnému"! Subjektívny dojem.. asi... Ale mám za to, že to, čo niektorí nazývajú nadčasovosťou, je spôsobené tým, že potom si hollywoodski účtovníci umienili, že chŕliť obdobné srágory ako z kanónu má svoj zmysel (a tak žiaľ aj bolo...) /Až kým to aspoň na nejakú úroveň originality nedotiahol Cravenov vreskot/ Vlastne beriem, že ide podľa Empire o jeden z "500 najväčších filmov všetkých čias". Lebo veľký a smerurčujúci určite je... Ale určite to nie je hudbou (ktorá je síce výtečná, ale všeobecne ju vyťahuje fakt, že ju napísal Carpenter sám), ani Michalovým funením (to bola už paródia na seba sama, nie??), ako skôr striedaniami pohľadu alebo skôr "štýlu" kamery. To je vlastne aj tá jediná vec, ktorá ma na filme zaujala.. Chvíľu POV, chvíľu SPOZARAMENA, chvíľu Z TRETEJ OSOBY... A veľmi sofistikovane dávkonané. Napriek tomu tento film už keď tak len za trest...

Návrat do budoucnosti (1985)

Nejak ťažko sa mi hľadajú slová... Celá trilógia návratu mi doslova spravila život krajším a znesiteľnejším (a to fakt, nekecám!) a čo viac môže človek od filmu chcieť?!

Frigo a strážníci (1922)

Posledná 5minútovka veľmi výdatná... Pri tej by sa zadýchal aj Jackie Chan :). Ale inak si nemyslím, že mi to utkvie v pamäti ako ostatní Buster s ktorým som mal tú česť. Tu ešte beriem fascináciu dobového diváka "wow, koľko veľa ľudí v komparze" a "wow, ako dokázali, aby ten koník skackal kedy chcú" To mňa moc nebere... A tých scén, pri ktorých si poviem ja "wow, toto ako???" tam bolo naozaj len pár. Narozdiel od Sherlocka Jr., či Generala (ano, viem, že tie filmy boli 3x tak dlhé, ale frekvencia týchto scén bola podstatnejšia.)

The Hire: Chosen (2001)

Zatiaľ pre mňa najslabší kus série. Tiger a drak na kolesách mi proste nepríde ako dobrý nápad. A tvz. "hulkpointa" ?? Nasilu! Tak nasilu...

Poznáš muže svých snů (2010)

Ďalšia hlboká životná pravda vtesnaná do hodiny a pol famóznych dialógov, perfektného herectva (na všetkých stranách barikády), viac než uveriteľnej psychológie postáv, prirodzenej réžie a skľučujúceho záveru. Paradoxne mi v období, keď mám chuť zasmiať sa na Allenovej klasickej komédií (s neurotickým Allenom v hlavnej úlohe) ulahodilo práve toto.. VIAC! Špeciálne mi utkvel v pamäti skvelý Brolin, o ktorom som nevedel, že sa vie vôbec usmiať (natož prirodzene usmievať).

LEGO® příběh (2014)

Keď si porovnám vlastný skepticizmus keď som sa dozvedel, že takýto film vôbec vzniká (akože wtf?) a mieru mojej zábavy počas jeho sledovania, je tam jasný rozpor. Ale ono to bola veľká zábava! A záverečné hranie na city napriek tomu, že bolo zdatne cez čiaru, veľkoryso odpúšťam, lebo som to s nutnou dávkou nadhľadu zhltol aj s navijakom. Dvojica Lord a Miller po druhý krát naservírovali niečo dokonale švihnuté, originálne, odvážne a hlavne s guľami! (aj keď iba kockatými)

Banáni (1971)

Iste tam boli momenty silné, ale výsledný pocit zaseraz rozpačitý. A zrejme aj kvôli tomu, že sa tvorca citeľne ešte len hľadal. Čakal som, že to bude menej groteska a viac konverzačka, ako som ostatne zvyknutý. Ale čo už. Ako sfilmovanie absurdnej poviedky to bolo zvládnuté celkom dôstojne. A italský hřebec ako výtržník v metre?? To som nečakal :)

Tajemný let (2005)

Z komentárov som sa toho dočítal celkom dosť, ale že ide o neoficiálne vykradnutie Hitchcockovej Zmiznutej starej dámy (a nie príliš vydarené) som si všimol len ja? :)