• Krátkometrážní

Frankensteinova armáda (2013)

Po vzhliadnutí sa aj celkom celkom hanbím, že toto som pokladal ako jeden z najnadenejších hororov (tohto roku). Klasický FF, ktorý sa prvú hodinu nieže nesnáži, ale paroduje sám seba. V nočných sekvenčných bitkách tu nevidno NIČ! Kamera neprehľadná a večne sa trasúca. Ale zasa sa nedá Frankensteinovej armáde vyčítať všetko. Posledná (necelá) polhodina s Rodenom je docela maso. Jediný herec, ktorý si rolu užíva a hraje je fakt skvelo. Masky a efekty vobec nie zlé. Takže teraz som v rozpakoch a je to tak 50/50, pretože tomu viacej sa vážne dať nedá...

Mama (2013)

Slušná vychcanosť, ktorá ťaží cez kopirák iních ducharín. Muschiettiho kraťas bol atmosferický k posratiu a nečudujem sa prečo Del Toro tu vrazil peniaze. Aby nedošlo k omylu Mama je klasické remeslo, ktoré sa určite robí cez nejaký "žánrový" manuál, lebo ináč nedokážem pochopiť, prečo každá ducharina má taký istý plytký dej, také isté klýše a taký istý koniec (asi som sa už prepozeral tohto žánru). Ľakačky stále a každá druhá pomocou zvukárov. PG-13 zbytočne až moc dohľáda na korektnosť filmu, ale buďme rádi aj za málo, pretože Mama sa aspoň atmosferický snaží, zatial čo množstvo žánroviek nemajú ani tú iniciatívu. Záver je obrovský FAIL!

Jehovova pomsta (2010) (amatérský film)

Docela kreč. Pohl je naprostý undergroundový unikát a jeho tvorbu milujem, ale tomúto počinu neviem prisť na chuť. Jak je zvykom je to krásne kontroverzný. Čiernočierný humor, krásne grotesky, cameo fotra a sýna je maximálny top, ale to je asi všetko. Ústredný hrdina docela zjav. Pohl sa s tým nesral a záver je až radosť sledovať, len škoda, že vo väčšine stopáže sa nič nerobí. Máť to 30 minút, tak o vysšom hodnotení ani nepochybujem! ZNK Forever.

Vyhlídková trasa (2013)

Také zimomriavky na konci som už dlhu dobu nepocítil. Krvodrasajúca dráma (respektíve, road trip s minimalnej časti!), ktorá je primočiara, ale ponúka otázky, na ktoré odpovede si musí najsť každý sám. Prvá polovica až moc "zabavne" ukecaná. Je až k posraniu neuveriteľne ako tvorcovia aj s fakt minimalným rozpočtom udržujú pozornosť diváka až do konca. Scenár je až neuveriteľne na takú indie drámu napisaný-dialogy, monólogy sa skvelo počúvali.. Znova neuveriteľne prekvapenie od filmu, od ktorého by som to nikdy nečakál....!

Storm Warning (2007)

Hiexploitation žáner je takmer mrtvý, takže každá remeselne dobre spracovaná žánrovka poteší. Ako povečšine príbeh je naoko nepodstatný. Začiatočné nekonečno trvajúce zábery skoro somna vymlatili dušu, ale hneď keď sa dostanú na slovo záporaci začína práva zábava. Navýše burani sa nechovajú vobec ako amaterskí zmrdi a to filmu pridáva štipku civilnosti. Na druhu stranu najdú sa tu aj zakladné chyby, ale žiadna nebola taká razantná, žeby to film poslalo do kolien. Naopak je to skvelé remeslo a zaverečné psycho je naprosto famózne.

Očista (2013)

Je ľahke sa vysmievať Očiste, že svoju potenciálnu myšlienku znásilnil scenárista pre potrebu s toho zrobiť další tuctový home invasion. Musím uznať, že trailery navnadili na tvrdý psycho thriller, ale zostalo to iba v rovine variácii na "Funny Games", čo by mi ani nevadilo nebýť neodpustiteľných chýb. Ovšem prvá polovica je skvelo gradovaný atmosferický horor, ale režiser a scenárista (v jednom) si musel dáť varku zlého heráku a v druhej polovici to celé sekne a rozohraje úplne niečo iné, čo celý film zabije. Pomyselne by sa to mohlo aj jednať o guilty pleasure, ale násilie je ratingovo obmedzene a krv je blbo digitálna a neospravedlním ani slabý koniec. Tak toto proste neide, snáď hlavy s Hollywoodu nabuduce venujú také nápady áčkovým alebo aspoň talentovaným tvorcom.

Lesní duch (1981)

"Welcome in nightmare, BITCHES!". Kult naprosto po zásluhe. Evil Dead je praotec všetkých všetkých splatterov a brakov. Neviem, zda je na filmu je lepšia prvá atmoférická polovica, alebo kruto vypilená mordovačka. Akkoľvek je to jeden z näjvečších hororových medzníkov a nedodrživanie pravidiel berem za silný bonus. Ináč tá kamera je krutopičopádne to najlepšie, čo som vo filme obecne videl (no Benoît Debie je takisto na takej úrovni..).

Nikdo nepřežije (2012)

Neučebnicový príklad rape n revenge. Je zaujimavé, že pri pár scénach som No One Lives dokonca uveril, že si na nič nehraje a šlape si svoju vlastnú cestu, ale väčšinu tíchto scén premordujú gýčové manýry, ktoré sme už mnohokrát videli a vobec nás neprekvapujú. Je pravda, že s rozpočtom to tento film nemá ľahké. Má dosť nedostatkov a mnoho tortury ide mimo kameru. Takisto aj spominaný "krimálny gang" má úplne amaterských hercov a scenár je v niektorích segmentoch naprosto debilný! Ale aj tak docela prekvapenie. Gore je tam celkom kvalitné, Luke Ewans všetkých morduj a jedna scéna je naprosto neskutočná. Takže suchý priemer, ale ako jednohubka postačí skvele.

Klip (2012)

Kulervoucí a autentická sonda do spoločnosti. Maximálne surové, ale o to maximálne pravdivé. Ľudia, ktorí si u toho zakrývajú oči a nechcú prijať aká je "skutočne realitia" by si mali dať facky. Vyprazdnená mládež a jej stereotyp. Všetky kontroverzné (povečšinou sexuálne) scény majú skvelý dobový základ a v žiadnom prípade niesú samoučelné. Čím ďalej sledujem Srbské filmy, tým zistujem, že novodobá extremná Srbská vlna mi ohromna sedí. Maja Milos pracuje s každou scénou krásne opatrne a každú má krásne do detailu premyslenú. Pri pár "civilných-found footage" momentoch som bol docela odrovnaný.

Americké psycho (2000)

UnLimited. Tvrdo sarkatistická sonda do spoločnosti naoko uspešných, ale podpovrchom zbytočných ľudských trosiek. Silno ustipačná satira, ktorá si nebere servítka pod ústa. Kontroverzné?! Áno, ale je to jediná cesta ako docieliť tvrdo boľavý efekt a diváka nechať rozmýšlať nad pointou filmu. Viac než horor, je to silno mrazivý thriler s obrovskou výpovednou hodnotou, ktorá človeka trápi celý čas až do nabehnutí titulok. Vraždy sú iba súčasť pokračovanie deja a taký režijný bonus. Monólogy neuveriteľne, dialogy do kosti vydreté, zaverečná extázovka a ukázka naprostého šialenstva! Ojedinelá genialita!95%