Ve jménu Krista (2016)

Ani nevím, jak jsem se k tomuhle filmu vůbec dostal. Dobře, tak teda vím, ale ten důvod tu z jistých důvodů nemůžu uvést. Každopádně jsem se...prokousal?.. první půlhodinou a pak jsem to musel utnout. Pokud mě někdo odmění dostatečným počtem neoznačených pětisetdolarovek, tak slibuju, že to vydržím až k závěrečným titulkům.

Život (2017)

Na hvězdně obsazené vesmírné 'scífko', které se už od trailerů honosilo tou lehce vetřelčí atmosférou, jsem se velmi těšil. Paradoxně o hodně víc než právě na nového emzáka, kterého pro nás letos pan Scott chystá. Po Prometheovi už na něj nějak nemám moc náladu, ale už radši přestanu s kritikou úplně jiného filmu, než kterým by se měl zaobírat můj komentář. Life se vám může líbit nebo (nevěřím, že to říkám) nelíbit, ale rozhodně se u něj nemůžete nudit. I když jsem měl chvíli z ukázek pocit, že snímek bude koketovat s atmosférou herní série Dead Space (prostě, že se budeme bát), nakonec jsem usoudil, že mít noční můry asi nebudu, i když té krvelačnosti od hlavního..'záporáka'? tam také není málo. Chemie na vesmírné stanici ISS funguje skvěle, mužským charakterům velmi zdatně sekundují ženy, vypíchnul bych hlavně mně velice sympatickou Rebeccu Ferguson. No a co se týče těch 'zpráv' o tom, že by to mohl být prequel ke komiksovému Venomovi? No, jako je to asi blbost, ale v Hollywoodu je nejspíš všechno možné, tak se necháme překvapit.

Sunshine (2007)

Od doby, kdy jsem Sunshine viděl poprvé, už nějaký ten pátek uplynul. No, spíš už jich uplynulo pěkných pár desítek. Tenkrát mě film nijak nenadchl, dal jsem skromné 3 hvězdy a nechápal jsem, proč ten všechen povyk okolo, vždyť to není nic extra. Teď jsem dostal chuť vidět to podruhé, no a málem jsem si nafackoval. 3 hvězdy?! Ani omylem, vážně jsem asi tehdy neměl vkus, tohle je totiž naprostá topovka s prvotřídním, dechberoucím audiovizuálem. I když je herecké obsazení poněkud komornější, všichni jsou tam skvělí! O Evansovi či Murphym, které mám rád, asi nemusím mluvit, ale třeba i Rose Byrne, kterou nijak extra nemusím, mi přirostla k srdci o trošku víc. Shrnul bych to asi tím, že v ranku vesmírných filmů byste asi jen těžko hledali lepší volbu. Tohle je prostě masterpiece.

Noc v New Yorku (2014)

Chris Evans už se stihl úspěšně zařadit do mého pomyslného žebříčku herců, kvůli kterým se na ten či onen film s očekáváním kouknu. A postupem času už se v něm vyhoupl pěkně vysoko. Když si to teď vyzkoušel i z druhé strany čočky, nebylo to vůbec špatné, ba naopak, bylo to velmi dobré! Je to prostě pašák (teď mluvím o jeho hereckých kvalitách), jeho repertoáru výrazů a obličejových grimas se může rovnat jen málokdo a to charisma z něj přímo přetéká. Prostě paráda.

Zodiac (2007)

Pan David Fincher sice netočí jako na běžícím páse, ale za to se všechny jeho kousky vyjímají na zdejším webu v hřejivé červené barvě. On si prostě umí vybrat téma a tento neobjasněný případ sériového vraha je rozhodně také trefa do čer(ve)ného. Mark Ruffalo je tu naprosto super a Jake Gyllenhaal jakbysmet, no, prostě klobouk dolů.

Království nebeské (2005)

Ač by se mohlo zdát, že u filmu s podobnou tématikou se může v průběhu dostavit ona monotónnost a stereotyp, tady jsem neměl problém ani s přes 3 hodiny dlouhým director's cutem, což nejspíše svědčí o jakési kvalitě. Tu velkolepost to prostě má až do morku kostí, pan Ridley prostě umí patřičně prodat téměř každé téma a přítomnost mnoha známých tváří tomu rozhodně neuškodí.

Kong: Ostrov lebek (2017)

No, u dialogových scén s lidmi jsem dost zíval, ale naopak u perfektně naaranžovaných monster-rvaček jsem slintal blahem. Naštěstí si ty potvory ukradly překvapivě docela dost stopáže, takže jsem celkově velmi spokojen. A když je na scéně John C. Reilly nebo John Goodman..no..a nebo i ten Samuel, tak se na to dá koukat. Tom Hiddleston ani Brie Larson, ne, že by nebyli dobří, ale tady v podstatě nebylo moc co hrát, takže je nebudu přechvalovat, ale svou práci si odvedli. Myslím, že tady se vyplatí zajít si na 3Dčko, protože ze spousty záběrů je znát, že by jim ta jedna dimenze navíc nesmírně pomohla. Já bohužel nebyl, protože jsem přeci jen chudý student a nemůžu tolik utrácet. Závěrem bych to ještě možná srovnal s King Kongem z roku 2005. Zatím u mě vede letošní verze, ale někdy v dohledné době musím dát znovu šanci té Jacksonově, abych to mohl pořádně porovnat.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

No, nebyla to až taková sranda, jak jsem si myslel, že bude, ale svojí kvalitu to má. I když se místy na můj vkus až na moc dlouho zdrží i nějakého 'džouku', parta kolem Setha Rogena si to svoje odehrát umí a a kdo chce na hoďku a půl prostě vypnout mozek a zasmát se u trochy toho nevkusného, přiblblého humoru, tak tohle je přesně to pravé.

Logan: Wolverine (2017)

Poslední (aspoň na chvíli) film o adamantiovém stroji na zabíjení jsem si nemohl nechat ujít a ten obrovský hype okolo to všechno jen umocnil. Je to ale vážně tak super? Jako, je to super, je to hodně super, ale pro mě, velkého fanouška komiksáren, které jsou vesměs akční komedie, to bylo zprvu trošku těžkopádnější. Protože mám rád i předchozí dva díly, hodně rád, tak si rozhodně nemyslím, že by trojka nějak výrazně převyšovala jejich kvality. Dvě a čtvrt hodiny dlouhá stopáž je trošičku přepísklá a právě kvůli tomu jsem tam zaznamenal pár pro mě hluchých míst, ale jinak veškerá akce je prvotřídní a atmosféru film také nepostrádá a kdyby se o to náhodou v některých pasážích snažil, tak mu to nedovolí skvělá hudba Marca Beltramiho. Samostatná by pro mě byla nejspíš neposlouchatelná, ale do filmu pasuje naprosto na jedničku. Jackman i Stewart taky super, jako už tradičně (Hugh se v téhle roli vážně našel) a jinak sdílím názor většiny, že Dafne Keen je naprosto boží a to by nemusela ani promluvit.