Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Čekal jsem víc, napoprvé mě snímek dost zklamal, s každým dalším zhlédnutím to však bylo lepší a lepší... Z Harryho jsem však bohužel vyrostl. Chválím herecké výkony, výpravu a efekty, rovněž i některé scény se povedly, ale čekal jsem víc...

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Pětka a šestka pro mne byly zklamáním - po přečtení Relikvie smrti jsem proto Yatesovi vůbec nevěřil a tohoto partu se obával... Nakonec jde (alespoň pro mě) o druhý nejlepší (po trojce) díl série (ze které jsem tak nějak vyrostl)... Změna prostředí byla fajn, stejně tak herecké výkony a chemie mezi postavami... Scény s Bathyldou pak byly krásně hororové a i příběh Tří bratří měl něco do sebe... Celkově to pak bylo lehce depresivní a mě to sedlo :)

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Pokud nepočítám první dva (na můj vkus přehnaně dětinské) díly, tak spolu s pětkou rozhodně nejhorší díl série... Je zde pár zajímavých scén, herci se snaží, ale celkové zpracování je dosti bídné... Ačkoliv jde o nejdražší film z celé série, tak v porovnání se zbytkem série to působí skoro až jako tv film (jiné přirovnání mě nenapadá)... Zatímco v knize jsem měl pocit, že závěrečný "útok" smrtijedů na bradavice (a Harryho pronásledování Snapea) působí jako zmatek v bitevní vřavě, zde se žádné epické scény v závěru nedočkáme (hlavně že dojde na chůzi po stole)... Neskutečně odfláknutý díl. Slabé tři.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

První Harry, na kterém jsem byl v kině - a svého času jsem tento díl opravdu žral... Po přečtení knihy však tento snímek shledávám jako nejhorší z celé série... I v případě Ohnivého poháru tvůrci osekali, co šlo, ale, nicméně tam mi to ani tolik nevadilo... Tento díl mi přijde jako neskutečná splácanina a z úplného dna ho tahají pouze herci - v čeles Imeldou Staunton, tak odporná záporačka se jen tak nevidí :) A prostý fakt, že jsem z Harryho Pottera vyrostl v mých očích tento díl sráží ještě víc. Slabší tři.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry je starší, temnější (i když po horových scénách z předešlých částí nezůstalo ani stopy, vše supluje jen tmavý filtr), záživnější... Zápletka ohledně turnaje je fajn a byla to fajn změna, rozhodně se ve filmu pořád něco děje... V rámci série můj třetí nejoblíbenější film (hned za Vězněm z Azkabanu a Relikvií smrti 1).

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Jednoznačně nejlepší Harry - horový, lehce rodinný - ale oproti předelšlým dílům má tento skoro až „psychologický" nádech a celé mi to přišlo (a dodnes přijde) dosti depresivní, což rozhodně není na škodu... Zkrátka v tom není cítit přehnaná zaměřenost na dětskou cílovku jako v případě prvních dvou částí... Herecké výkony dotaženy k dokonalosti, atmosféra by se dala krájet a příběh je opravdu výživný... Nicméně z Harryho jsem vyrostl a proto to už zkrátka není ono, i když se jednoznačně jedná o nejlepší díl série (spolu s Relikvií smrti 1). Slabších pět.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Asi tak na úrovni prvního dílu - místy skoro až hororový nádech (zatímco v jedničce byl Voldemort, zde to supluje toulání po chodbách a pavouci), nicméně zaměření na dětského diváka působí neskutečně otravným a rušivým dojmem... Herci v pohodě, výprava fajn ale tenhle svět už mě zkrátka nebere.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

V dětství jsem tento snímek miloval a z lorda Voldemorta byl po***ný strachy... Nyní už mě to trdlování náctiletých hrdinů zkrátka nebaví a zaměření na mladší cílovku je spíše iritující, než záživné - Williamsovo "main theme" je pak po těch letech rovněž otravné... Do opozice se však staví jakž takž stravitelný příběh, herecké výkony a fajn prostředí... Každopádně z Harryho jsem vyrostl, slabší čtyři...

Čelisti (1975)

Jedna hvězda za nápad... Nebýt Čelistí, nevzniklo by tolik levných, nicméně zábavnách béček (Piraňa 1 a 2, Aligátor, Anakonda 1 a 2), ale toto fakt ne... Postavy jsou nezajímavé a herci nesympatičtí, ty držky jsem fakt nedával (díky bohu za pozdější obsazování modelek a modelů do rolí vědců apod. v žánrově příbuzných hororech), celé se to navíc bere přehnaně vážně a víc napětí jsem zažil i u černobílých hororů... Kdyby "Jaws" nebyly v červených číslech, klidně je ohodnotím průměrem ale hodnocení 84% je opravdu hodně na takový brak... Mnozí tento snímek berou jako skvost, já jej vidím jako sračku, nebavilo mě to, sledování bylo opravdu dlouhé... Williamsova hudba je rovněž dosti otravná... Celá tahle žraločí série stojí za starou bačkoru - absence žraloka je omluvitelná vzhledem k době vzniku filmu - ale to samé platí i u těch béček, kde to navíc filmaři alespoň vynahradí krvavými orgiemi, ale tohle ne... PS. Škoda že žralok nesežral hlavního hrdinu :(

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Narnii" jsem poprvé viděl na stříbrném platné v sedmi letech a snímek mne tehdy naprosto uchvátil - nicméně jsem "vyrostl" a očima staršího diváka zkrátka nejsou "Letopisy" to pravé ořechové a škodí jim zejména ono dětinské pojetí, což vzhledem k absenci vysokorozpočtových fantasy vyloženě zamrzí (čest výjimkám jako Sněhurka a Lovec, Warcraft či Král Artuš). Příběh není nejhorší, oceňuji hlavně podobnost mezi mytologií "Narnie" a křesťanským náboženstvím - s postavami je situace horší, jelikož "haranti" coby protagonisté jsou poněkud otravní, mluvící bobři až příliš roztomilí a potenciál "Jadis" coby záporačky nevyužitý (ocenil bych filmové zpracování "Čarodějova synovce" - tam měla prostoru dostatek). Technické zpracování patří k tomu lepšímu - obzvláště kamera a přírodní scenérie, kvalita digitálních efektů pak sice místy poněkud zastarale působí, avšak vizuál jako celek i po letech vypadá krásně a nepůsobí příliš uměle (narozdíl od prequelové trilogie "Star Wars") - pokud tedy nepočítám závěrečnou bitvu, která byla až přespříliš "disneyovsky" vyhlazená (nehledě na nevěrohodně vypadající brnění). Mé hodnocení je ovlivněno nostalgií, vysokými kvalitami produkce a soundtracku, který se řadí k mým nejoblíbenějším, avšak jinak by pro mne sledování v dnešní době bylo spíše utrpení.