• Krátkometrážní

Nadace - U bran jsou barbaři (2021) (epizoda)

Už jsem se oprostil od toho, že seriál nekoresponduje s předlohou. Ale do vole p***le proč krucinál zakončíte třetí epizodu cliffhangerem a ve čtvrté ho vysvětlujete tak dlouho, až se vůbec nic nestane?? A skončí to dalším dementním cliffhangerem?? Give me something! Kecací epizoda úplně o ho*ně. Malej kl(e)oník se zamiluje do zahradnice a stalkuje ji. Hardin(ová) odhalila to, co minulou epizodu. A zřejmě je džedáj nebo co. Fuck off. Tohle je scenáristické diletanství, Goyer by se měl sebrat a jít do pr*ele prodávat mixéry nebo něco, protože doku*vit další franšízu ho může nechat jen producent bez pudu sebezáchovy.  O to víc mě štve ten fantastickej vizuál a dobré herecké výkony, které přicházejí šíleným způsobem nazmar.

Nadace - Duch jednoho matematika (2021) (epizoda)

Zbytečně natahovaný děj epizody, bez pointy. Nic se nedozvíte. I tak mám pocit, že to bylo lepší než předchozí díl. Nicméně seriál bude ztrácet fanoušky. Já zatím vydržím.

Nadace - Přípravy na život (2021) (epizoda)

Popravdě jsem čekal spoustu, ale ne, že se děj bude točit okolo vesmírné lodi, ve které letí budoucí Nadace a okolo teroristického útoku na Trantor. Spíš jsem předpokládal, že děj v duchu první knihy přeskočí několik let a my se už ocitneme na Terminu, ideálně v období Salvora Hardina (tedy Hardinové, pokud jsem to pochopil dobře), jak nám bylo naznačeno v první epizodě. Taky jsem zvědav, jak nám vysvětlí zvrat na konci epizody, protože to bude muset být hodně dobré vysvětlení.

Nadace - Císařův mír (2021) (epizoda)

Jak zfilmovat nezfilmovatelné. Jsem rád a žasnu nad tím, že se někdo pustil do tak složitého úkolu jako zadaptovat Nadaci. Sérii knih, nad kterou jsem si sám říkal, že tohle se snad nedá natočit, aby to nebyl nesmysl. Nicméně po prvním díle to vypadá nadějně. Po dlouhé době jsem si užil "opravdové" sci-fi, ne jenom akční film ve vesmírných kulisách. Je ale jasné, že Asimovova hluboce promyšlená předloha protkaná filosofickými úvahami, nebude v televizní podobě snadné sousto pro běžné spotřební diváky. Díky bohu za kvalitní vizuál, který celý projekt činí (prozatím) velmi snesitelný. Postupem času si podle mě seriál najde svoji skupinu, která ho bude bezmezně zbožňovat, pokud si ovšem udrží vypravěčskou kvalitu nastolenou v prvním díle. Já v to doufám a těším se.

Všechno nejhorší (2017)

Vlastně dobré, byť koncept časové smyčky mi připadá poslední dobou celkem ohraný. Jistá originalita se této iteraci ale upřít nedá. Nicméně jsem moc neuvěřil momentu, kdy protagonistka zjistila, kdo je opravdu vrah. Film ale neurazí a bavil mě.

Osada - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Dal jsem to zhruba do půlky, víc fakt nešlo. Trapnost mě fackovala zleva zprava. Kolečko to odflákl a režiséři nepomohli. Velká škoda potenciálně dobrého námětu, nejspíš tomu už další šanci nedám.

Mortal Kombat (2021)

Úvodní scéna naprosté kameramanské porno, že jsem si až říkal, že by to mohl být dobrý film. Čím déle ale film trvá, tím víc se mění ve změť nelogičností, zkratkovitosti a hlavně hodně neumělé osudovosti, která spíše vzbudí úsměv, než by vzala za srdíčko. Možná by to i byl slušný film, ale takto to vypadá, že to scenáristu po zhruba 30 minutách úplně přestalo bavit. Nevýrazní a veskrze nesympatičtí herci tomu moc nepomohli, což jde pro změnu na vrub režisérovi. Nemluvě o podivném soundtracku, který skáče od "zimmerovských" epicshit orchestrací do techna (a to klidně během 20 sekund) a na konci se tam zničehonic objeví neumělý remake hudby z původního filmu. Slzička neukápla.

Aferim! (2015)

Spíš by to bylo na čtyři, ale líbí se mi, jaký měl konec koule. (haha)

Hranice (2020) (studentský film)

Režijně i kamerově velice precizní dílo. Velmi dobře budované napětí, motivace postav, vnitřní konflikty... nicméně s nejasným koncem, kdy divák nedostane šanci odhadnout, jak se uplynulé události podepsaly na hlavním hrdinovi. Asi bych to víc dohrál na jeho synovi. Velká škoda, film je jinak skvělý, ale jak se říká - konec dělá film. V tomto místě zřejmě selhala dramaturgie.