• Krátkometrážní

Enola Holmesová (2020)

Najväčší problém je úplne jasný. Svet dospelých a svet Enoly nekorešpondujú. Ona je chytrejšia ako dospelí? Nemyslím si. A tento nepomer je veľmi citeľný v dvoch scénach. Prvá scéna nám ukazuje Enolu ako umne bojuje s vrahom. Predstiera utopenie, bojuje s využitým svojho prostredia a nakoniec zvládne utiecť. Druhá scéna ukazuje ako je veľmi hlúpo chytená aj odvedená do dievčenskej školy z ktorej ju musí niekto vyslobodiť a aj to veľmi prapodivným a nefunkčným spôsobom. A takýchto scén je tam veľa. Strieľanie v tme so zbraňou ktorá si vyžaduje presnosť, motívy matky k odchodu a jej hľadanie, ktoré sa z priority postupne stáva druhotnou záležitosťou ( hoci stopy boli zanechané a následne vo finále povedané, že sa vlastne nezvestnú matku hľadať vôbec nemalo) alebo už len feministicko liberálny podtext, ktorému by som sa v dobe Sherlocka Holmesa asi zasmial. Bradbeer sa snaží mať nadhľad ale vo filme mu skrátka nefunguje veľa vecí. Vzťah Henryho Cavilla a mladej Millie je jediný funkčný a zaujímavý. Keby sa jednalo o mentorstvo celý ten generačný predel by bol zaujímavejší a ľudskejší. Toto mi príde ako snaha z ďalšej série vytrieskať nejaký peniaz. Millie a Henry v pohode. Za nich by som dal 2*. Má to skvelú úvodnú pol hodinu. To že sa z toho neskôr ( po vlakovej scéne) stane úplne iný film asi nebudem riešiť. Je to ale škoda. Potenciál to malo. Po druhom pozretí zvyšujem o hviezdu. Nie je to až taká katastrofa, ako som si myslel. Hoci vyššie spomenuté veci stále platia.

Prokletí Salemu (1979) (TV film)

Myslím si, že je zbytočné vypichovať chyby. Je to starý film a zároveň robený za málo peňazí. Je to tam cítiť. Hádam až na Barlowov výzor, ktorý je parádny. Hooper je v prvej polovici doslovný, hoci si uľahčuje niektoré veci tým, že niektoré postavy sú nositeľmi dejových zvratov hoci v knihe hrali vedľajšie husle. Ale chápem to. Načo sa strácať v množstve mien. Príbeh ako taký funguje. Nenudí. Má atmosféru a kupodivu slušné herecké výkony. Len od polovice mi to príde že postupne budované napätie ide do stratena. Režisér s tvorcami sa odrazu snažia rýchlo a logicky film ukončiť pričom pôda, ktorú si na to pripravovali je tým pádom trestuhodne odbitá a zbytočná. Je to škoda. Knihu považujem za jednu z najlepších vecí čo King napísal. Ale v zásade sa mi potvrdilo len to, že ak má niekto adaptovať Kinga musí to byť tvorca s víziou a silným citom pre postavy. Inak skončí na pol ceste. Čo je prípad aj Prekliatia Salemu. Možno dakedy skúsim aj verziu z 2004. Videná DC - 184 minútová verzia.

Ďábel (2020)

Mám rád takýto druh filmov. Tá nejednoznačnosť medzi tým, čo je dobré a tým čo nie, je tu veľmi tenká. Motivácie fungujú na výbornú a rovnako aj prepletanec osudov. Každej postave film venuje samostatný priestor a snaží sa o charakterový prienik, ktorý v zásade udáva tempo celému filmu a zároveň ho poľudštuje aj keď charaktermi, ktoré väčšinu času nie sú príjemné. Holland v pohode. Pattinson a zvyšok tiež. Campos mal asi veľmi jasnú víziu ako film spraviť a myslím si, že trafil klinec po hlavičke. Film začína ako bezútešný príbeh plný bolesti a smútku. Končí navlas rovnako. Ale nedá sa mi nedodať, že možno ku koncu bolo toho zla na tom svete o trošku menej. Každopádne milé prekvapenie, ktoré podľa traileru nevyzeralo na veľa a v konečnom dôsledku potešilo viac ako posledný film od Coenovcov.

Hra o trůny - Série 8 (2019) (série)

Posledná séria je akýsi nepodarok. Postupne budované charaktery tu končia svoju púť v nezmyselných scénach a finále v sebe nesie pachuť hlúpej a odfláknutej roboty. Už 7 séria pokulhávala logicky. Ale tu to vyzerá, že to písalo malé dieťa bez znalosti predchádzajúcich sérií. Pre mňa najväčšie sklamanie v rámci televíznej tvorby. 8.séria - 40%

Hra o trůny - Série 7 (2017) (série)

Siedma séria má strašne veľa logických chýb a v niektorých miestách až príliš tlačí na pílu. Až na pár naozaj výborných scén, je to ale skôr prológ k veľkému finále. Neviem. V tomto smere so čakal väčšiu prepracovanosť. Neviem či je to menším počtom dielou, alebo faktom, že George R.R. Martin ešte svoje knižky nedopísal. Každopádne finálny diel potešil. 7. séria - 70%

Hra o trůny - Série 6 (2016) (série)

Aboslútne popiči.. Niekoľko dielov bolo takých, že som bol neuveriteľne šťastný, že vôbec toto pozerám a že to vôbec existuje. 6. séria - 100%

Hra o trůny - Série 5 (2015) (série)

Dopozeraná piata séria. S každým dielom sa to posúva vyššie a vyššie. Neviem sa dočkať toho ako to skončí. 5. séria - 100%

Hra o trůny - Série 4 (2014) (série)

Okej priznávam. Jedná sa o jeden z najlepších súčasných seriálov. Neviem to prestať sledovať. 4. séria - 100%.

Hra o trůny - Série 3 (2013) (série)

Po tretej sérií zvyšujem na plný počet. Nechcel som tomu veľmi pripisovať dôležitosť, keďže sa jedná o seriál, ktorý ospevujú všetci, ale musím uznať, že dejové línie a vyspelosť postáv aj spôsob s akým tvorcovia s nimi narábajú hraničí z takou mierou profesionality, že mi to začína lahodiť. A aj príšer a nadprirodzena je tam už trochu viacej. Idem nedočkavo na 4 sériu. Zatiaľ 3. séria - 100%

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

Čo sa týka druhej série, tak je prepracovanejšia. To čo som si myslel, že bude spôsobovať upadanie seriálu ho v konečnom dôsledku posúva ďalej. Je to jednak faktom, že zomierajú aj hlavné postavy, ale aj preto, že sa osud každého jednotlivca posúva novým smerom - odhaľuje nové pohnútky, nové postavy a nové úskalia. Síce neviem dokedy to udrží moju pozornosť, ale takto som bol schopný na samote skuknúť celú sériu bez nudy. Hodnotenie ale je rovnaké ako pri prvej sérií. Čisto z opatrnosti a tiež z faktu, že je to pre mňa stále fantasy bez výraznejších fantasy prvkov. Peter Dinklage je oficiálne mojou najobľúbenejšou postavou. 2.Séria 80%