Četník ze Saint Tropez (1964)

Kultovní francouzská komedie s nezapomenutelným Louisem de Funèsem a řadou dalších známých tváří francouzského filmu. Tato komediální série je jednou z mých nejoblíbenějších, i když ty díly ke konci už ztrácí trochu šťávu! A Louis de Funès je jedním z mých nejoblíbenějších zahraničních komiků. Jestli ne nejoblíbenější tak TOP3 stoprocentně. Miluju jeho fórky, nálady, úšklebky, skřeky, posunky, bručení, grimasy, všelijaké obličeje a ksichtíky a tento film je jimi napěchován až po okraj. Vynikající scénář plný charakteristického humoru i neotřelá zápletka vykrystalizují ještě několikanásobně více pod mistrovskou, hereckou taktovkou hlavních postav ( především Cruchota ) a pevnou, režisérskou rukou Jeana Giraulta. 5* za 88%

Hitchcock (2012)

Životopisné drama o "mistru napětí" Alfredu Hitchcockovi je ne příliš záživnou jednorázovkou na jedno podívání. Podruhé by mě to přišlo zbytečné! Ten snímek totiž nepřináší nic nového, co by se nevědělo o tomto světoznámém velikánu filmu. Jen převypráví známa fakta zasazená do určitého období jeho života. To je málo a nestačí to! Čekal jsem více tvůrčí invence, zvlášť jde-li o takto hodnotné téma. Malinko mě zklamalo že nebyla projevena větší iniciativa k využití potenciálu, jaký se v tomto příběhu může skrývat. Na druhou stranu chci pochválit herce a především Anthonyho Hopkinse který zahrál dostatečně dobře věrohodně a jeho maska byla úžasná. Jinak jde o předvídatelný film s naprogramovaným dějem. 3* za 61%

Mrtvý les (1990) (amatérský film)

Tady je hodně znát kde se nechal Pavel Marek inspirovat. To že byl u zrodu několika děl Jana Švankmajera je na "kraťasu" Mrtvý les děsně znát. Je vidět že si od mistra tohoto řemesla mnohé odnesl. I když tento snímek je více "Lynchovský" především svojí přímočarostí a menším alegorickým zabarvením než u Švankmajerových děl! Samozřejmě těch jinotajů je zde stále mnohonásobně více než v běžných filmech ale oproti Švankmajerovi jich pocíte tak polovinu. Na druhou stranu svým přímým vyobrazením obscénních a oplzlých scén a záběrů zase Pavel Marek do tohoto díla vnáší více kontroverze - přesně tak jako David Lynch! To jen k tomu srovnání. Vyzdvihl bych hlavně technickou stránku filmu ale také scénář i přesto že je to hlavně němý film - zjistíte že mnoho dialogů k vyjádření myšlenek a pocitů netřeba. A v poslední řadě také přesvědčivé herectví Tomáše Hanáka. Mimochodem konec je opravdu lahůdka. Jako celek to považuji za bizarní a mrazivé dílo s přístupným obsahem ale kontroverzní formou. 4* za 80%

Terkel má problém (2004)

Taková dánská analogie na South Park, Family Guy a podobné animované sprosťárny. Je to dobré, nechybí tomu kvalitní humor ani překvapivá pointa. Jako rozporuplný hodnotím pouze český dabing. Kato je třeba dobrej ale takovej hlas Marka Ebena se do role učitele Gunara příliš nehodí. A až na rapujícího Terkela alias Kato, ani zbylé písničky nic moc. Jestli jsou zdařilé dvě možná tři? Ale když pominu to a k tomu možná také slabší rozjezd, tak je to jinak odpočinková zábava kterou můžu s klidem doporučit. 3* za 65%

Ukradené Vánoce (1993)

Dokonale temný vizuál s promyšleným dějem i zápletkou a překrásnými loutkami. To je přesně to, co nabízí spojení dvou hlavních strůjců tohoto klenotu Tim Burton ( předloha ) a Henry Selick ( režie ). Již to samo o sobě svědčí o tom že ten film nemůže být špatný. On je přímo výborný. Další nestárnoucí klasika. 4* za 82%

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Nápaditá Gaimanova kniha ve zdařilé filmové adaptaci Henryho Selicka. Styl ale také atmosféra jsou nezaměnitelné faktory tohoto rozkošného, fantaskního filmu. Provedeno na jedničku. Příběh má blíž spíše k průměru ale jako celek to funguje a pobaví děti i nejednoho dospělého. 4* za 76%

Marmaduk (2010)

Rodinný film který nenadchne ani neurazí. Je to vtipné, jsou tam mluvící zvířátka, co chtít pro děti víc??? Myslím že děcka se pobaví a dospělý divák se také občas zasměje. 3* za 58%

Lemra líná (2006)

Podprůměrná, romantická komedie téměř postrádající humor. Ten je u komerčních filmů tohoto typu nezbytný, jelikož zpravidla nemá moc co jiného divákům nabídnout! A pokud je fakt, že jsem se zasmál třikrát za celý film, pak je to sakra málo. Tudíž po komediální stránce to nefunguje, jako romantický film také slabota, absolutně nepřitažlivá Sarah Jessica Parker je omyl, a jindy vynikající Matthew McConaughey tomu v tomto případě taky zrovna nepomohl - zdali to bylo vůbec možné! Spíše podprůměrná jednohubka jakých jsou desítky. 2,5* za 51%

451° Fahrenheita (1966)

Asi nejsem ten správnej divák pro tohle antiutopické sci-fi ale jestli je tento snímek až natolik věrný slavné literární předloze Raye Bradburyho, jak jsem zde četl v mnoha komentářích, tak to raději tuto knížku nikdy nevezmu do rukou. A to i přesto, že jsem vášnivý čtenář obzvláště právě sci-fi žánru. Stejně jako Orwelovy romány "1984" a "Farma zvířat" tak i tento ústřední námět shledávám jako originální antiutopii. Nicméně to zastaralé vzezření, fádní a nerozvinutý děj, nevýrazná hlavní postava či ustrnulé tempo - to sráží tento filmový příběh do kolen! A úplně mě to odradilo od knihy. Do jejího přečtení na které jsem se chystal, mě bude muset někdo hodně dlouho přemlouvat a nutit. Jestli se tak stane vůbec někdy. 3* za 66%

Univerzální voják (1992)

Další srdcovka z mého dětství. "Univerzálního vojáka" si pamatuju dokonale. Každé prázdniny to vysílali a VHSka to jistila! Jean-Claude Van Damme a Dolph Lundgren vytvořili silné duo rivalů, které by se dalo téměř srovnat s Arnoldem Schwarzeneggerem a Robertem Patrickem z T2: Den zúčtování! Nikoliv co se kvality zpracování týče, nýbrž silou charakteru a osobnosti obou ústředních soků! Tu pozornost jakou na sebe strhávají je cítit i z obrazovky televizního přijímače. Není to dokonalé co se scénáře týče ale akční jízda určitě ani chvíli nenudí a vždy se k tomuto snímku rád vracím. Ostatní díly jsou již o něco slabší a mají nižší úroveň. 3,5* za 74%