Pevné pouto (2009)

Film pro milovníky Fontány, který mě opravdu, ale opravdu nedostal. Proč nebe ve filmu musí vypadat jak reklama na nějaký strašně sladký pití, to nebyla limonáda, to byl sirup, táhnoucí se jako med, přecukrovaný, barevný, že mě až oči bolely. To si opravdu Peter Jackson představuje nebe takhle? Před filmem jsem se v duchu dušoval, že slovo kýč nepoužiju, ale nemůžu jinak. Kdyby jen kýč, ale prázdný kýč, to je teprve něco.Po druhé projekci: Saoirse Ronan byla opravdu krásná a přiznávám se ,že byly chvilky, které mě dostaly. Zejména v první polovině. Dvě a půl. Dal bych tři, ale Peter Jackson mě prostě zklamal a to má za to! I když je mu to úplně jedno.

Cesta (2009)

Co uděláte, když je úplně všechno pryč a vám zůstal jeden kluk, jedna pistole, dvě kulky a pocit, že to takhle nemůže skončit? Vnitřní promluvy hlavní postavy , naprosto bezútěšná atmosféra, pocit totálního zmaru, to všechno ve mě z filmu dlouho zůstane a ještě mnohem víc. Tohle je film, o kterém budete ještě dlouho přemýšlet a přehrávat si ho v hlavě, pomalý až rozvláčný (nemohl být jiný), těžký až dusivý, vyvolávající otázky a nedávající jednoduché odpovědi. Myslím, že obtížná knižní předloha nemohla být na plátna převedena o mnoho lépe. Musím vyzdvihnout soundtrack, je bezchybný. Takhle si představuji hudbu ve službách filmu.

Nestyda (2008) odpad!

Opět, stejně jako Medvídek, film o ničem a k ničemu, přetékající nudou, bez jakéhokoliv náznaku sebemenšího příběhu, film táhnoucí se jak smrad, při zemi, ale nikoliv do dálky.

Avatar (2009) odpad!

Už dlouho mě žádný film tak strašně neminul jako Avatar. Byl pro mě jako luxusní, skvěle zabalená bonboniera, ve který jsou zase jen rumový pralinky, který tak nemám rád. Když to korunujete nudnou, relaxační hudbou jak z laciného cd z New age obchodu, vychází mi zklamání roku. A jej jedno jestli jsem si na něj zadělal sám svým očekáváním, nebo jestli za něj můžou ti, kteří tento film vytvořili. Bolelo to dost. P.S.Když nad tím tak přemýšlím, tak si říkám, že problémem filmu je paradoxně jeho krátká délka (!), bylo toho tolik načrtnuto, tolik otázek k odpovědi, tolik možností, které nakonec Cameron zhustil do banální story o hodných a špatných chlapcích, podanou místy tak pateticky, že jsem se bohužel musel nechtěně smát. Píšu bohužel, protože mě mrzí nevyužitý potenciál, který film i jeho vynikající trailer slibovaly. V traileru je hodně zajímavých scén, u kterých divák čeká, že budou dořčeny a pak ve filmu nic, nic nového, zase jen opulentně, nevkusně podaná pouťová atrakce, kde všechno svítí, září, bliká a hýří tolika barvami, že z toho slabší povahy musí bolet oči, potažmo i hlava. Čili na závěr musím podotknout, že bez výrazného, svým způsobem revolučního, byť notně kýčovitého obrazového podání, by tenhle film zasluhoval dát maximálně dvě hvězdy. Tu jednu navíc tedy za technickou stránku věci. Kluci, kteří dělali triky, opravdu umí, i když nutno podotknout, že svou duši zaprodali ďáblu pouťového kýče a odporně slizkého pozlátka. Jediná sympatická postava byl plukovník Quatrich , tomu jsem věřil, jinak byli všichni k smíchu. Druhé shlédnutí: Největší filmová mrtka všech dob. Málem jsem se poblil, megasračka galaktických rozměrů.

Emmanuelle (1974) odpad!

Vzpomínám, jak jsem po revoluci vyrazil na "tu erotiky" natěšený na něco, co jsem nikdy ve filmu pořádně neviděl a jak jsem pak byl celý den otrávený z toho jak je celý tenhle film stupidní a hlavně eroticky zcela sterilní. To byla opravdu škoda peněz.

Dexter (2006) (seriál)

Vynikající, dovoluji si ale s některými zde polemizovat o tom, že je první série nejlepší. Osobně stavím druhou ještě výš-první byla skoro čistokrevná, i když výborná, kriminálka, v druhé došlo navýraznější vývoj postav, ještě lepší herecké výkony, ještě propracovanější psychologie postav. Jediné co mi trochu vadilo, byl poněkud vykonstruovaný závěr.

Zeitgeist: The Movie (2007) odpad!

Upřímně řečeno, tenhle film mě zaujal s vědomím, že to, co je nám předkládáno, může být stejná manipulace jako ta, ze které jsou mnozí ve filmu obviňováni. Přiznávám se, že nemám potřebné znalosti na to, abych si ověřil, zda jde o snůšku polopravd poddaných úderným způsobem tak, aby zasáhly co nejvíce lidí, nebo o skutečně závažné sdělení, které by mi mohlo převrátit pohled na svět. Se svými znalostmi a zkušenostmi se sice kloním k tomu prvnímu, ale přece jen si stín pochybnosti nechávám v záloze a ptám se: komu by tento film měl prospět? A ptám se sám sebe, zdali to, co jsem viděl, nechci přijmout proto, že myslím kriticky anebo proto, že bojím rozbití známého a tudíž bezpečného něčím tak šokujícím, že by bylo příliš bolestné to přijmout a přijít o mnohé pevné body v tomto nestálém světě? Post scriptum-ponechávám výše uvedené, obecně platící, ale konkrétně k filmu dodávám, že když jsem si podrobněji prostudoval některá tvrzení uvedená ve filmu, došel jsem k jednoznačnému závěru, že jde o manipulace par excellence, navíc prodchnutou ohromnou spoustou lží, banálních tvrzení a polopravd. Proto dávám zasloužené. ODPAD!

Emma (1996)

Velice příjemný snímek s vybroušenými viktoriánskými dialogy a Gwyneth Paltrow, která je zde prostě k sežrání.

Zločin (2006)

Pěkná atmosféra, ale ten nepravděpodobný příběh, ten mě tahal za vlasy.

Symptom Pandorum (2009)

Opravdu velmi hutné, chvílemi klaustrofobické až nepříjemně-například úvodní scéna prolézání stísněnými prostory. Zejména psychotické ladění závěru se mi těžko zvládalo, atmosféra výtečná. V posledních letech klenot žánru. Nenudil jsem se ani minutu a pointa mě taktéž uspokojila.