• Krátkometrážní

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Geniální teen-komedie postavená na tradici komiksového žánru, žádná úctyhodná snaha o temné vyznění, žádná pseudointelektuálně-postmoderně-se-tvářící hloubka, Spiderman je prostě týpek, co hopská a co se zamiluje, a to takovym způsobem, že 142 minut uteče jak nic. Za obzvlášť romantické považuji hudbu, která je opravdu nedaleko třináctkovejch idolů-boybandů z Popcornu, a dialogy typu "Musíš se přestat takhle roztomile smát, hihi," to kdyby vypadlo z pusy jakýmukoliv Avengerovi, začala bych přemýšlet, co je to za lest. Ale Amazing Spiderman 2 není lstivý, je jednoduchý, je upřímný, je přitroublý (fascinuje mě že se i po letech celé kino směje když se při vstávání omylem praští do hlavy), tedy nedokonalý, slečna v tramvaji to vystihla když prohlásila, že "ten novej spiderman je sympaťák." Blby jenom, že občas málo napětí a moc keců, podivná rotace kamery u dialogů (chápu, že v Peterově hlavě se něco motá ale proč ho raději nenechat hrát), a zmohla mne konspirační teorie o sexuálním vztahu Petera a jeho tety založená na jejich dotecích v průběhu celého filmu. Fuj, sakra, when you see it, you cannot unsee it!

Říjen listopad (2013)

Vyloženě postmoderní "rodinné drama," jehož jediná chyba tkví v tom, že člověk rychle zapomene, že ho viděl. Proto: Kamera, která se neustále připomíná a vytrhává ze smířlivého splynutí s příběhem- nepatřičná přibližovací technika u infarktu, nelogický střídání délky záběru a jejich rámování (jakmile se jednou člověk soustředí na děj, začnou postavy vycházet a vcházet do záběrů tak, že jsou z nich pouhé kulisy). Prostřihy na rybu. Na jezero. Zatmívačky. Podivná hierarchie scén: hádka s manželkou muže, se kterým má Sonja poměr, trvá tři minuty, a přináší větší trauma než desetiminutové smrtelné křeče, ze kterých stoupá leda poklidná katarze. Herci, kteří nikdy nešlápnou vedle, na nichž je všechno dokonalý (ať už jde o berlínský herecký pozlátko nebo ušmudlanej alpskej rurál) - kostýmy, masky, gesta, pohledy, dialogy. Míšení žánrů: sociální drama-dokument o bytí v dnešním světě, rodinné drama do kostlivců ve skříni, filosofická polemika, film o filmu. Témata, motivy: tajemství a jeho role v lidský existenci, zodpovědnost, rodinný odkaz, rozpad těla, marnost... Jak to říct, life goes on a nikdo nemá čas se zamyslet nad tím, kde je a kdo je, ačkoliv na postavách (i vedlejších!) Oktobra Novembra vidíme, že by to bylo sakra záhodno.

Kufr (1992) (pořad)

Highlight večera - kategorie "uhodni předmět" kde Zedníček přinese tyč a jedná se za a) o přenosnou mrazničku na jeseteří potravu, za b) o zubařsko-ortopedické kleště na extrakci zubů z chodidel za c) o součást atomové bomby a ano, je to mraznička. Kufr je pro mě veliká nostalgie a debilita pořadu je zastíněna vzpomínkami na rodinné večery u televize, v době, kdy si člověk pod nápisem "výkup palet" představoval spoustu vodovek...

Podoba lásky (2013) (studentský film)

Hvězdičku za to, že v takovymhle retro miloučkym filmečku vystřídá mladá hezká dva starší chlapy a že chcípne pes (to se moc nevidí). Jinak se jedná formálně o klasickej TV film české televize, přičemž motivace postav se odvíjí od principu fucklogic.

Český žurnál - Dělníci bulváru (2014) (epizoda)

Zaprvé nedává moc smysl odhalovat zákulisí bulváru, je to jako dokumentovat Ježíška a nakonec odhalit, že je to máma. Zadruhý, "plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv" (oficiální text distributora) film JE - viz jedna z mála opravdu konfontačních scén P.Novotnýho a Klusáka, kdy je klusoplatónskej dialog veden od začátku na základě principu "Klusák slouží dobru, Novotný vyrábí zlo." Anebo poslední záběr - pět vteřin koukáme na smutný Novotnýho dítě, zatímco táta bulvárista mele hovna v televizi. Citový vydírání, Vítku, really? Nicméně film docela odsejpá a některý scény rozhodně rozsekaj (pokec Pavla se svym tátou nebo report "z kostela").

Poslední dny (2005)

Jak už tady padlo, Last Days patří k filmům, kdy si člověk nemůže bejt jistej, jestli kouká na velký dobrý (srovnej http://cinepur.cz/article.php?article=838) a jen tomu nerozumí anebo jestli jde o pseudointelektuální sračku.

Temný případ (2014) (seriál)

Slibnej seriál, kterej mě fakt nasral. První díly super, highlight je pak tracking shot na konci s01e04, pátej díl ještě dobrý, a pak se původně atmosférický aluzivní intertextuální svět rozplizne do konvencí triviálu detektivky. Narativní nádhera (od začátku napětí mezi časem vyprávění a časem výslechu), herectví až za roh, výprava jak blázen (Luisiana ještě nezažila tak mocně hororovou reklamu), srdíčkovej soundtrack, ale proč tolik nevyužitejch podnětů? Chci řešit rituální vraždu, ne se spokojit s tim, že týpek prostě dává parohy zabitejm štětkám, chci slyšet o žlutym králi, o Carcose, o vyšším mystériu než jsou sluníčkový kecy Rusta na vozíku, chci Se7en a ne Vraždy v Midsomeru,ty vole, vyřešit zápletku tim, že si pan detektiv náhle uvědomí, jakou barvu má barák, je fakt podpásovka. True Detective S1 je klasická detektivka, ze který ji pro mě tahá těch neuvěřitelnejch 6 minut v černošskym ghettu. Jo a dobrá trueblood znělka.

Vášeň mezi řádky (2013)

Klasická dobovka, příběh jak se starej ženatej zamiluje do mladý hezký, scénář žádná závrať, Ralph Fiennes dělá z Dickense uslintanýho chlípníka, což je celkem cool, nikdo se nesvlíkne, vzrůšo neni, ale hodně se brečí. Na film se nicméně dá 111 minut koukat jako u vytržení díky neuvěřitelný výpravě a výjevům co znám jen z realistickejch obrazů, kostýmům, že by se v nich člověk chtěl rochnit a kameře, protože ne vždycky se stane že co záběr, to obraz jak od Courbeta. Zarámovat a vystavit v obejváku, kámo.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Film nudnej, protkanej nesmyslnýma fightama a (ne)milostnejma námluvama Black Widow a Rogerse, obvyklý avengerovský nadhled a vtípky jsou nenávratně ta tam a tak zbejvá jenom snaha o temnej příběh podle veselýho komiksu, což nedávám. TRIVIA: Nápis na Furyho hrobě. Záběr asi na dvě vteřiny takže hodně nenápadnej pun.