Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Z celé filmové trilogie se mi Návrat krále líbí asi nejméně, ale i tak patří mezi mé nejoblíbenější filmy a rozhodně je to skvělá součást a zároveň zakončení Pána prstenů. Zatímco předchozí díl byl z větší části spíš komornější, tady se naopak sází na velkolepé bitvy, scenérie a emoce. Konkrétně bitvy tvoří opravdu největší část tohoto dílu, přičemž mi místy připadaly opravdu skvělé a v každém případě dobře natočené, ale třeba u bitvy u Minas Tirith jsem se po nějaké době i maličko nudil, i když i zde se najde mnoho skvělých scén. Občas tu neškodila troca nenuceného humoru, především mezi Gimlim a Legolasem, i když takové scény se většinou nachází jen v rozšířené edici. Právě díky rozšířené edici se do filmu vešlo skoro všechno z knihy a vybavuje se mi opravdu minimum scén, které by byly v knize a sem se nevešly. Vše tu opět doprovází skvělá hudba a herecké výkony a samotný závěr se povedl, i když ten možná mohl být o něco kratší. Celkově jsem rád, že všechny filmy v sobě mají kus atmosféry z knih a že knihy adaptují opravdu s láskou.

Spatřil jsem světlo (2015)

Za mě se jedná o příjemný dvouhodinový životopisný film o někom, o komž jsem v podstatě nikdy předtím neslyšel, ale i tak mě film bavil a byl jsem zvědavý jak to s Williamsem nakonec dopadne. Už jen to značí, že je film natočený (napsaný) docela dobře. Celý film za mne táhl herecký výkon Toma Hiddlestona, což je taky hlavní důvod, proč jsem se na film chtěl podívat. Ostatní herci tu také nejsou špatní, jen tu narozdíl od něj většinou nemají tolik prostoru. Příběh jako takový mě bavil a celkově tento film beru jako oddechový, přestože tu jsou časté dramatické scény.

Temná věž (2017)

Ke smůle příznivců knižní série, režisér Nikolaj Arcel zapomněl tvář svého otce. Tento film je prostě jen dalším příkladem opravdu špatně zadaptované knihy a bohužel nefunguje ani sám o sobě. Polovinu filmu lidé, kteří knihy nečetli, nejspíš ani nepochopí a čtenáři budou stejně ve valné většině zklamaní. Filmu navíc hodně škodí přístupnost PG-13, protože místo toho, aby se tomu film přizpůsobil a neměl v sobě žádné brutálnější scény, tak je sem v podstatě dá, ale stejně je neukáže, což často jen přidá na všudepřítomném zmatku. Herci tu jsou hrozně nevýrazní a se svými předlohami nemají jejich postavy téměř nic společného (sakra, ani Roland tu nechce dojít k Věži!). A vůbec, úloha Temné věže jako takové tu není vysvětlena vůbec, tudíž je film ve výsledku v podstatě o ničem. Pobavil mě tu jedině Roland reagující na New York, ale i to bylo oproti knize slabé a mnohem méně vtipné. V tomto filmu vidím opravdu promarněný potenciál a doufám, že do takových 10let se dočkáme kvalitního seriálu nebo remaku, ať už podle knih nebo komiksů.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Druhý díl trilogie začíná oproti tomu prvnímu poněkud komorněji. Místo bitvy a krásných záběrů krajiny tu máme zpočátku toulání po zamlžených horách nebo diskuse postav v temných chodbách. To je trochu odvážné, nicméně mě to přišlo jen dobré. Tento díl je opravdu hodně zaměřen na postavy a jejich psychologii. Takové části tu jsou navíc natočeny tak dobře, že divák dokáže přesně uhodnout, na co daná postava myslí, což sám považuji za umění. Zároveň se postavám film v určitých ohledech věnuje víc, než samotná kniha. Podobně jako v knize i tady nejvíce záleží na hodnotách lásky a přátelství a to vše okolo je vlastně jen způsob jak něco takového co nejlépe vyjádřit. Film navíc stejně jako v prvním díle doprovází nádherná hudba a skvělé herecké výkony. Dvě věže jsou skvělou součástí trilogie a fungují pro mě i jako samostatný film. Opravdu doporučuji zhlédnout i nezkrácenou verzi.

Dunkerk (2017)

Film jako takový je dobrý, ale už teď je mi jasné, že do několika hodin ho budu moct vypustit z hlavy. Natočeno je to dobře a pořád máte pocit blížícího se nebezpečí, ale v ději opravdu není moc scén, které by ve mě vyvolávaly nějaké větší emoce. Za zmínku tu stojí hudba a vůbec celá režie Christophera Nolana. Film působí velmi intenzivně a pořád je v něm napětí, ale přesto jsem od toho očekával něco víc.

Pokoj (2003)

Rozhodně jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem kdy viděl! Sice nevím do jaké míry to Tommy natočil schválně a kde to možná myslel vážně, ale skutečností je, že se z tohoto filmu stala legenda a to taková, která se vidí opravdu jen jednou za život. Film se mi líbí především svými absurdními dialogy, z nichž některé tu na vás často prostě vybafnou odnikud (Anyway, how's your sex life?) a vy se pak prostě neubráníte nečekanému záchvatu smíchu. Do toho všeho je film doprovázen nezapomenutelnými hereckými výkony, kterým kraluje opět jedinečný Tommy Wiseau, který do tohoto filmu dává opravdu vše snad ze všech možných funkcí. Tento film bych opravdu zařadil do těch snímků, které musíte vidět, než zemřete.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

"Let the past die. Kill it if you have to. That's the only way how to become what you're ment to be". Tento film je prostě o tom, že něco starého končí a něco nového začíná. To je z mého pohledu poselství celého tohoto filmu a je opravdu brutálně nepochopené. Film má několik chyb, mezi které patří například nucený humor, který místy škodí tónu filmu. To ale není ani po několika zhlédnutí něco, co bych už nemohl prostě přejít. Poselství Posledního z Jediů vidím především v postavách Kyla/Bena, Rey a Luka. Film je opravdu nejlepší ve chvílích, kdy je na scéně alespoň jedna z těchto postav, natož když jsou tam společně. Jsem opravdu rád za směr, který tvůrci těmto postavám dali. Ostatní kvůli tomu mají prostoru méně, což je v případě hned několika z nich škoda. Třeba by to napravila ještě delší stopáž, ale i tak už se jedná o zatím nejdelší Star Wars. Nakonec po měsících uvažování mohu s určitou dávkou spokojenosti říct, že jsem za směr tohoto filmu rád a svým způsobem ho považuji za dost odvážný. Reakce přerostlých děcek, kterým nic neříká tvůrčí svoboda, mě na internetu ve vztahu k tomuto očividně dost konkroverznímu filmu zaráží a zároveň tak trochu baví.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Po všech těch letech stále mohu říct, že jestli je na světě film, který bych v mých očích mohl považovat za nejlepší na světě, je jím Pán prstenů. Opravdu si vážím vůbec skutečnosti, že tento film mohl vzniknout díky lidem, kteří byli ve správný čas na správném místě. Mohu také říct, že je to v mých očích nejlepší filmová adaptace knihy. Přestože kniha a film mají trochu jinou atmosféru, jsou si hodně podobní a přeci jen je film knize dost věrný. Naprosto úžasné na něm je i to, že vás dokáže vtáhnout do Středozemě a 3 a půl hodiny (za sebe doporučuji rozšířenou verzi) vás nepustit. To vše díky skvělé výpravě, kameře, neskutečně krásné hudbě, přesvědčivým hereckým výkonům (jen o nich bych mohl napsat několik řádků) a v neposlední řadě i speciálním efektům, bez kterých by něco takového prostě natočit nešlo. První díl mám rád díky jeho přechodům z milého prostředí Hobitína do temných bájí, které ovlivňují celý svět Středozemě a následnému sestavení společenstva, které má za cíl nejnebezpečnější místo v ní a na cestě k ní se dostává do mnoha jiných nebezpečí. Krásné je i to, že tu dokonale fungují klidné scény i ty, ve kterých je skvěle vybudované napětí. Emoce tu pro mě fungují stejně tak. Takový film už opravdu jen tak nevznikne.

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

Stranger Things jsou zpět spolu s atmosférou osmdesátek, retro hudbou, narážkami na tehdejší filmy a s postavami z první série. Za naprosto největší kladnou stránku tu opět považuji samotné postavy. Skvělé herecké výkony už tu snad ani nikoho nepřekvapí a velmi se mi líbilo, že mnoho postav tu má ještě víc prostoru a v případě sposty z nich je zábavné nebo až dojemné sledovat jejich vývoj v této sérii. Dalším kladem je to, že hlavní postavy už se tu nedělí na takové čtyři kolektivy jako v první sérii, tj. děcka, teenageři, dospělý a lidé z laborky. Tady spolu od určité chvíle začínají spolupracovat a to je mnohdy zábavné na sledování. Největším záporem tu pro mě místy byla postava Eleven, která mi sice jako postava připadá zajímavá, ale u její dějové linie jsem se občas nudil (hlavně při 7. dílu). Co se ale týče posledních dvou dílů, tak za ně se opravdu nebojím dát 5* díky skvělému finále a na 3. sérii nejsem zvědavý jen kvůli nové zápletce, ale spíš kvůli dalšímu vývoji jednotlivých postav.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Na Stranger Things je zajímavé už jen to, že se odehrávají v 80. letech 20. století a všechno tu tak taky vypadá, včetně soundtracku, atmosféry, atd. Mysteriózní zápletka je dost zajímavá a po 8 dílů vás nenechá vydechnout. Za těch 8 epizod se tu odehraje spoustu věcí, některé dost napínavé až děsivé, jiné zase dost vtipné. Humor tu zajišťují hlavně dětské postavy a i když tu jsou herecké výkony celkově dobré, tak děcka tu hrají naprosto dokonale ať už jde o zábavné nebo vážné scény. Povedená je i už zmiňované hudba a za zmínku taky stojí dobře natočené napínavé scény. Osm dílů je pro první sérii podle mě akorát a i když podle mě funguje i samostatně, jsem dost zvědavý na zápletku 2. série.