Zločin v Polné (2016) (TV film)

Dopředu jsem od tohoto dvoudílného filmu nic nečekal a udělal jsem dobře. Kdybych to měl říct stručně, tak bych řekl, že je vidět že to dělali Češi. Dost často jsem se u filmu nudil a to mám historické filmy a historii jako takovou rád. Dialogy mi přišly hrozně strojené, jako by si scénárista myslel, že i doma mluvili v této době všichni extra spisovně a s rozmyslem natolik, že každá jejich věta by se dala použít jako citát. Občas mě děj zaujal, ale těsně potom se vždy stala nějaká podle mě klasická česká kravina typu "po týhle scéně tam dáme pitomou písničku o Židech, to určitě dotvoří atmosféru". Jo a konkrétně tohle napadlo tvůrce během těch pěti hodin filmu asi desetkrát a mně nezbývalo než jen dát oči v sloup. Herecké výkony byly dobré, ale vše kazil onen hrozně strojený scénář. Nejlépe na mě ale přesto působili Jaroslav Plesl při projevech v soudní síni a Karel Heřmánek.

Velká čínská zeď (2016)

The Great Wall je jedním z těch filmů, který sází spíš na vizuální efekty než na cokoliv jiného. Děj je víceméně slabý a nenašlo se tu moc momentů, kde by mi záleželo na některé z hlavních postav a navíc i herecký potenciál mi přišel dost nevyužitý. Hned na začátku mě zklamala první bitva s Tao Taii, kteří tu jsou okamžitě odhalení ve své plné CGI "kráse". Později mi přišli využití o něco lépe, ale hned na začátek je v mých očích zprasit... A ono ani ten jejich vizuál mi nepřišel něčím vyjímečný, v podstatě to byli jen okaté ještěrky. Jinak ani není vlastně nic, o čem bych tu mohl psát. Pořád to mohlo být horší, takhle je to jen jeden z těch filmů, na které po týdnu téměř zapomenu.

John Wick 2 (2017)

John Wick je už od prvního dílu jednou z mých nejoblíbenějších akční postav ve filmu. Keanu Reeves tu má neskutečné charisma a působí tím správným dojmem elegantního zabijáka. Druhý díl je založený na maličko složitější zápletce než první, ale nic extra komplikovaného od toho rozhodně nečekejte. Akční scény jsou opět natočeny perfektně, práci s kamerou při nich musím ocenit taky. Vše doprovází buď hudba na motivy prvního dílu nebo nová a oboje se sem hodí. Ve druhé polovině mi film přišel maličko slabší, ale úplný závěr to nakonec napravil a popravdě mě docela překvapil. Jako akční film je to výborná podívaná, hlavně když od toho dopředu nebudete čekat žádný "umělecký" zážitek.

Lék na život (2016)

A Cure for Wellness je svým způsobem dost nečekaný film. Také rozhodně patří k jedněm z nejlépe a nejpečlivěji natočených filmů, které jsem kdy viděl, a to je vidět v každém záběru kamery. Některé záběry byly dokonce tak krásné, že mi na tváři vyvolaly úsměv. Děj filmu je většinou pomalý a člověk u něj asi musí být trochu trpělivý, i když jak který. Nicméně mohu říct, že mě děj velmi zaujal a místy ve mně vyvolával napětí, místy jsem byl zase v naprostém klidu. Rozhodně je tu i určité poselství, které se někdy nachází v popředí, jindy je zase z větší části skryto. Dokonce bych řekl, že by mohlo dost lidí naštvat, ale to by ho museli pochopit tak, jak jsem ho pochopil já. Mně popravdě potěšilo. Také se mi líbily herecké výkony. Vůbec nikomu bych tu nic nevyčítal, a hlavně Mia Goth tu byla využita perfektně. Také mně mile překvapila hudba. Motiv zpívající dívky budu mít v hlavně ještě asi hodně dlouho.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Salazarova pomsta je pokračování Pirátů z Karibiku, na které jsem se docela těšil. Všechny díly doteď měly něco do sebe, tak jsem si řekl, že tady snad ani nelze nic pokazit. Bohužel jsem z kina odcházel trochu zklamaný. Prvních několik minut filmu se mi opravdu líbilo. Salazar nejdřív vypadá jako drsný záporák, seznamujeme se s novými postavami, znovu se shledáváme se starými atd. Dokonce pro hodně lidí absurdní scéna s bankou mně osobně přišla absurdní natolik, až byla dobrá. Hned po začátku nastupuje hlavní dějová linie a ta je dost jednoduchá. Bohužel až tak jednoduchá, že kolikrát děj poposune třeba jen hloupá náhoda. Tohle je něco, co mi u většiny filmů ani nevadí, ale tady už ano. Určitou dobrodružnou atmosféru film má, to se nezapře. Efekty vypadají místy dobře, místy už jsou přehnané jako kdyby se tvůrci akorát snažili dokázat, že film má opravdu tak velký rozpočet. To samé platí o vtipech. Pár z nich bylo povedených (whorelogist :D), zbylé byly naopak dost chabé, dokonce víc, než snad ve všech předchozích dílech dohromady (a to je tenhle díl nejkratší). Po začátku pro mě šel film tak trochu ke dnu, ke konci přišel moment, kdy se to začínalo napravovat, ale hned potom to zase upadlo. A na to, že se tu stane něco s mojí nejoblíbenější postavou série, to ve mě ani nezanechalo žádné emoce, i když uznávám, i když ve mě přece jen trochu emocí zanechal ten důvod, proč udělal to co udělal, jen to mohlo být natočeno mnohem líp. Hudba ve filmu je fajn, ale většinou je to opět jen recyklace z minulých dílů. Tady se mi to ale narozdíl od Vln podivna líbilo. Nakonec je to pro mě jen lehčí nadprůměr, ale i tak je to pořád dobrá rodinná zábava a v tomto ohledu tedy Piráti nezklamali.

Rozpolcený (2016)

Kdybych se na film měl dívat kriticky, nejspíš bych dal 5*. Split je opravdu dobře natočený, napínavý a postupně gradující snímek, který v divákovi určitě zanechá zvláštní pocity. Také bych řekl, že je to nejlepší film od M. Night Shyamalana za posledních 13-15 let (Znamení mám nejradši, ale Vesnice mi taky nepřišla tak špatná). Nápad o člověku, který v sobě má 23 osobností a který neznámo kde vězní tři dívky, jež během filmu sledujeme a máme o ně strach, je sám o sobě skvělý a originální. Celý film na mě působil svým způsobem nebezpečně a měl jsem pocit, že se kdykoliv může stát něco strašného. James McAvoy zde hraje svých několik rolí opravdu na jedničku (nebo na oscara?) a u Anyi Taylor-Joy jsem si po Čarodejnici a tomto filmu opravdu říkám, že by z ní mohla být dost dobrá herečka. Navíc postupně se odkrývající minulost její postavy tu byla taky zajímavá a vlastně mi trochu připomněla Znamení. Závěr filmu je asi typicky shyamalanský, ale i když mi přišel dobrý a i nečekaný, neudělal na mě takový dojem. A to je právě můj problém s tímto filmem. Vše je tu natočené dobře, i děj a jeho průběh je dobrý, ale přesto u mě film nevyvolal žádný "wow efekt". Takže shrnuto: zajímavý námět, dobrý děj, dobře natočeno, ale žádný hlubší dojem se na mně Split nezanechal.

Vetřelec: Covenant (2017)

Od filmu jsem čekal dobré i špatné a nakonec jsem se z kina vracel spokojený. Vetřelec: Covenant je dobře natočený sci-fi horor, který mě zaujal svým příběhem i efekty. Děj mně zaujal už od začátku. Rozjezd je trochu pomalejší, ale to považuju spíš za pozitivum, protože diváci aspoň mohou být napjatí na to, co se bude nevyhnutelně dít dál. Od přistání na neznámé planetě má film spád a pořád se v něm něco děje. Zároveň se tu odkrývají jistá tajemství ohledně původu Xenomorphů a to se mi líbilo. Ano, vetřelci už pro většinu lidí možná nebudou tak tajemní, nicméně způsob, jakým byly podle filmu vytvořeni (a k tomu ten paradox) se mi líbí. Proto mě zaujala i filozofická stránka filmu a jsem rád, jakým směrem se tato filmová série vydává. Po technické stránce filmu nemohu prakticky nic vytknout, hudba od Jeda Kurzela navodila dobrou atmosféru novými motivy i těmi z původního Vetřelce a Promethea a herecké výkony jsou tu v pořádku. Já jsem tedy s filmem a jeho směrem spokojen.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Na vlnách podivna mi přijde spíš jako takový Jackův spin-off než jako plnohodnotní Piráti z Karibiku. Zápletka je dost jednoduchá. Naštěstí i tady je dobrodružná atmosféra a navštívíme pár zajímavých míst (tady opravdu jen pár), ale po předchozích dílech mi to prostě přijde o slabší. Záporák pro tenhle díl mohl být o něco zajímavější, ale možná je dobře, že je takový jaký je, protože jinak by ti ostatní nebyli tak speciální. Herecké výkony jsou přesto dobré a až na pár výjimek film vyzdvihují aspoň ty. I tak jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že z Jacka tu udělali už jen komediální figurku a úplně zapomněli na to, že v minulých dílech měl v sobě i něco víc. Dost mě tu iritovala hudba, protože většinou tu ani není nová a jen se ždímá ze starých dílů (na Zimmera slabota). Navíc kromě jedné chvíle (Jack opouštějící Angeliku), kdy se mi to sem hodilo, tu většinou zní hudba, kterou si pamatujeme z působivých scén minulých dílů, ve scénách, které jsou dost slabé. Také je tu nic moc práce s kamerou. Ano, vše je tu natočeno fajn a spolňuje to účel, ale Verbinski si se záběry dokázal vyhrát lépe. Přesto to není úplně špatné a při nejhorším Na vlnách podivna aspoň zabaví.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Death Note je skvěle napsané krimi, které zároveň funguje jako temný thriller a místy v sobě má i menší prvky humoru. Už od začátku dokáže spolehlivě zaujmout a dá se říct, že ani nemá slabší rozjezd, prostě nasadí vysokou laťku už od začátku a jen málokdy povolí. Postavy jsou zde většinou sympatické a hlavně působí jako naprosto reální lidé (navíc musím pochválit i dabéry, kteří do toho dali opravdu hodně). Za dva titány tu ovšem považuji Lighta a Ryuzakiho (L-a), kteří tu mezi sebou rozehrají naprosto skvělou skládačkovou detektivní hru a sledovat je jak vzájemně rychle přichází na tahy toho druhého je místy vážně dokonalé. To vše navíc doplňuje kombinace post-rockové, klavírní nebo chorálové hudby, která se k tomuto seriálu opravdu hodí. Po několika dílech přijde okamžik, který ty zbylé díly dost změní. Prvních pár takových dílů považuji za slabší (ale stále dobré), ale poté nastala další zápletka, která mi opět přišla dost propracovaná a s novými zajímavými postavamy. Samotný konec ve mně opravdu vyvolal velkou smršť pocitů a úvah. Po detektivní stránce a jako vyvrcholení byl naprosto skvělý, ale spíš po něm vyvstala úvaha k zamyšlení. Dělal Light celou dobu špatnou věc? Nebo snad dobrou? A udělal bych na jeho místě to samé? A co když ano? Rozhodně jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl.

Sebevražedný oddíl (2016)

U Suicide Squad jsem měl prostě pocit, že to není dobře odvyprávěný příběh. Všechno tu začne tak nějak bez předehry, postavy nám jsou představené jak na běžícím pásu navíc jsem vlastně po celou dobu se dost nudil. Občas jsem měl pocit, že film chce být hrozně temný, protože u Temného rytíře to přece fungovalo (to už je jako nákaza), ale zároveň se tam snaží nacpat naprosto nefungující humor. Opravdu asi 10x jsem měl pocit, že něco mělo být nejspíš vtip, ale vyznělo to do ticha. Taky se mi zdálo, že celá ta věc s "metalidmi" jen kopíruje X-Men, ale to sem asi nepatří... Jediná postava, která mi nebyla ukradená (nebo spíš nejméně ukradená) byl Deadshoot. Tomu jedinému jsem měl důvod aspoň trochu fandit a přece jen ho hraje Will Smith. A co Harley a pan J? Ti přece byli před uvedením filmu propagováni jako hlavní hvězdy. No, tak Joker tu je jen obyčejný gangsta, který se snaží o nějaké šílenější scénky , aby jako Joker aspoň vypadal, ale vůbec mu to nejde. Spíš tu funguje jako normální Jared Leto, který byl akorát špatně napsaný, ne jako Joker. A harley? Jsem opravdu jediný, komu přišla po celý film trapná? A o ostatních postavách bych radši ani nemluvil. Na začátku jsem měl pocit, že Enchantress by mohla být aspoň zajímavá. Chvíli tak na mě i působila, ale to co s ní udělali je na dnešní dobu prostě tak stereotypní... Občas mi tu zvedla náladu hudba, ale když si to tak vezmu, tak jsem úplně všechny zdejší písničky už slyšel v nějakém jiném filmu. Jako kdyby byly vybrány s myšlenkou "Jo, tam to fungovalo, tady se to bude líbit taky". Tenhle film je podle mě prostě naprostý podprůměr a dokonce i marketing pro něj byl očividně úplně mimo.