Paterson (2016)

Po zhlédnutí Patersona musím říct, že jsem od toho čekal něco jiného, ale že přesto nejsem zklamaný. Je to film, který je nevšední tím jak moc je všední. Během děje doslova sledujeme řidiče autobusu, který prožívá svůj běžný týden a to je v podstatě vše. Ano, během toho týdne dojde k pár zajímavým věcem, přičemž jedna z nich je i docela důležitá, ale přesto je film velmi klidný. Opravdu jsem měl pocit, že bych takhle mohl sledovat svůj běžný život a to je možná jedna z hlavních point potoho filmu. Po konci jsem ale o filmu musel i chvíli přemýšlet o tom, co tím asi autor chtěl říct. Tohle se mi běžně nestává dokonce ani i Jarmusche. Adam Driver je v tomto filmu sympatický a své "všední" role se zhostil skvěle. O to víc možná bylo zajímavější ho vidět v takovém filmu poté, co hrál Kylo Rena v nových Star Wars. Film rozhodně není určený pro široké publikum, ale pokud jste viděly předešlá Jarmuschova díla, doporučil bych vám i tento, ať už se vám bude nakonec líbit nebo ne.

Blade Runner (1982)

Při sledování Blade Runner jsem měl skoro neustále podivný pocit, že se dívám na film v nějakém snu. Vizuál, atmosféra, dialogy a molology, hudba, to vše tu do sebe splývá a celkově vytváří pocit jakéhosi ponurého futuristického snu. Samotná myšlenka a filosofie filmu je zajímavá a film tak v sobě rozhodně skrývá něco hlubokého, nejspíš podobně jako knižní předloha, kterou jsem nečetl. Téměř veškeré dění ve filmu, i když je místy velmi zvláštním způsobem akční, působí podivně klidně a to vše opět umocňuje vizuál a hudba. Blade Runner je tedy rozhodně zajímavý film, který si zasluhuje pozornost, i když to rozhodně není film pro každého.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Tak nakonec na mě Fantastická zvířata zapůsobila opravdu hodně, až skoro lituji toho, že jsem si na ně nezašel i do kina! V tomto filmu se nám otevírá úplně nová stránka kouzelnického světa, než jak ho známe z knih a filmů a Harrym Potterovi. Ano, samozřejmě je tu pár podobných věcí, ale musím říct, že většinou jsem byl spíš mile udiven něčím úplně novým. Fantastická zvířata jako taková mi přišla opravdu skvělá a obecně působivá, přičemž každá z těch potvůrek (malých či velkých) měla svoje vlastní kouzlo. Nové hlavní postavy byly zábavné a pro mě fungovaly dobře jak z humorné tak vážné stránky. Dále mi přišel dobře vymyšlený svět amerických kouzelníků (opravdu typycky americký - občas přehnané zákony, tresty smrti,... :D) a dost dobrá mi přišla i myšlenka obscura. Prostě si myslím, že Rowlingová scénářem k tomuto filmu dost pěkně rozšířila svůj kouzelnicný svět a tomu opět tleskám! Do dalších dílů ovšem čekám zápletku více okolo Grindelwalda, tak snad se jí dočkám, protože ten by se jako záporák mohl podle knížek Voldemortovi klidně rovnat.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Hned na začátek bych chtěl zmínit, že po opětovném zhlédnutí Posledního vzdoru mi tento film přišel nějaký lepší, než o něm všichni tvrdí (i když to asi není nejlepší poklona). Wolverinův první spin-off rozhodně mohl být mnohem lepší, ale horší podle mě taky. Film jako takový začíná povedeným úvodem s povedenou hudbou. Poté začalo mé nadšení trohu upadat. Děj jako takový není úplně špatný, jen to kazí spousta krátkých debilních scén (viz scéna s boxem), které film akorát sráží. Další věcí, která tu úplně bije do očí, je CGI. Ta tu vypadá hůř, než ve všech předešlých X-Men filmech a popravdě bych řekl, že na ní pracoval nějaký amatér. Jinak ale film zase tak špatný není a popravdě mi po Posledním zvdoru opravdu připadal jako takové menší uklidnění. Herecké výkony tu jsou fajn, hudba je asi jedno z největších pozivit a přinejhorším můžete X-Men Origins brát jako takovou oddechovku. Nicméně jsem tomuto filmu za jednu věc vděčný! Kdyby měl totiž úspěch, dostaly bychom akorát řadu spin-off X-Menů a nejspíš bychom se nikdy nedopracovali k První třídě atd. Takže by možná bylo lepší si na tento film ani tolik nestěžovat, když se nad tím zamyslíte :D

The Last: Naruto the Movie (2014)

Naruto: The Last je příjemné rozloučení se seriálem, které jsem sledoval opravdu pěkných pár let. V seriálu Naruto ušel dlouhou cestu a překonal mnoho překážet a pořád si stál za svým a tento film vlastně pokračuje dva roky po skončení Naruto Shippuden. Naruto je (nebo se snaží být) dospělejší a vůbec je zajímavé tu sledovat postavy, které známe ze seriálu, ovšem zase tolik jich tu nečekejte. Film je částečně o vztahu mezi Narutem a Hinatou a tady KONEČNĚ dostane tolik prostoru, kolik si zaslouží! Do toho všeho musí Naruto a spol. zachránit svět, protože na Zemi se řítí Měsíc a celá ta zápletka je překvapivě už maličko nastíněná na konci Naruto Shippuden (i když opravdu jen v náznacích). Po celý film dostáváme doslova pravidelné dávky akce, úvodní scéna má naprosto krásnou stylovou animaci, děj je celkem promyšlený a to vše doprovází opět naprosto dokonalá hudba. Celku sice nemůžu dát plný počet, ale bavil jsem se a jako rozloučení s Narutem je to akorát. Teď už zbývá jen počkat, co se vyklube z Boruta.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

První díl Pirátů z Karibiku bych rozhodně označil za dost zábavný dobrodružný film, který si můžete pustit kdykoliv se prostě jen nudíte, nebo i když se chcete podívat na něco, co přece jen má nějakou hodnotu. Ano, Prokletí Černé perly je podle mě docela divácky nenáročný film a přitom je to i dost povedený. Zápletka je ve své podstatě jednoduchá a líbilo se mi, jak tu hned zezačátku byly tvořeny vztahy mezi hlavními postavami. Ty jsou tu divákům názorně předvedeny a všem je pak jasné, kdo má jaký vztah ke komu. Vlastně se to takhle opakuje i poté, co se v průběhu první poloviny filmu objevují další postavy a i tehdy to funguje. Děj jako takový je typický co se týče pirátského dobrodružství s příchutí fantasy, nicméně s novými humorními a akčními prvky. Taky se mi líbilo, že postupně je tu odhalováno samotné prokletí Černé perly a že to hraje klíčovou roli ve druhé polovině filmu. Celý film má jinak právě ono dobrodružnou atmosféru, jsou tu povedené a dobře nacvičené akční scény, bitvy na lodích jsou působivé, herecké výkony a vůbec celé obsazení jsou skvělé a hudba všemu dovává ten pravý říz. Piráti z Karibiku jsou tedy vlastně dobrý film pro celou rodinu.

Doktor Strange (2016)

Jen tak pro začátek: "Zatímco hrdinové jako Avengers chrání svět před fyzickým nebezpečím, my kouzelníci ho chráníme před mystickými hrozbami". To jsem jediný, komu ta věta přijde hrozně debilní (:D)? Ale radši k filmu... Popravdě žádný zázrak se nekoná. Sice chápu, že Doctor Strange je teď jen jedním z mnoha majetků Marvelu, ale i tak jsem trochu čekal, že to bude přece jen něco maličko jiného než zbytek universa Avengers. No a nic takového se právě nestalo. Doctor Strange jako takový není úplně špatný a myslím, že se z něj v budoucnu ještě může stát docela zajímavý charakter, nicméně zbytek filmu je pro mě zklamání. Objevovaly se tu ty úplně stejné stereotypy jako ve všech filmech v universu Avengers (na které by si už mohlo udělat patent), jako třeba naprosto slabý záporák, ne vždy úplně nutné vtípky ("Ale vždyť když u Avengers to tak fungovalo!") atd. Vývoj hlavní postavy měl být ve filmu asi klíčový, nicméně se odehrál strašně rychle a přišlo mi, že to nejdůležitější se do filmu ani nedostalo. Akční scény mohly být aspoň svým vizuálnem dost zajímavé, nicméně i to se promarnilo a místo úplně nové a nezvyklé akce tu je jen další CGI chaos a akce je tu tentokrát opravdu špatně natočená (aspoň pro mě) a nepřehledná. Dále stojí za zmínku občasné debilní detaily, jako třeba že astrální svět je vlastně ten normální, astrální tělo vypadá jako to fyzické a další věci, se kterými se mohlo maličko víc vyhrát a film by tak vypadal originálněji, ale opět, nic takového se nestalo. A to ještě musím zmínit "Temnou dimenzi", která je ve filmu vesele barevná a ten "nejzlejší" záporák v ní... pardon, ale ten byl prostě k smíchu. Nicméně Dr. Strange určitě skvěle zapadne do universa a stane se součástí něčeho, co mi stále více připadá jako konzum. No nic... Jo a po první docela vtipné potitulkové scéně přijde ještě jedna, ve které se akorát dozvíme, že záporák bude chabej i v dalším díle.

Logan: Wolverine (2017)

Už od počátku filmu je jasné, že Logan v sobě nebude mít téměř nic ze stylu všech předchozích X-Menů a prvních pár minut jsem popravdě nemohl říct, jestli se mi Loganův vlastní styl líbí. Nicméně poté, co na scénu nastoupila Laura, jsem se nestačil divit všemu, co se na plátně dělo a nakonec jsem jen zíral na plátno s (pravděpodobně) rozšířenými zorničkami! Příběh filmu rozhodně není typicky "superhrdinský" a celý má spíš komorní atmosféru. Navíc styl filmu je realistický a surový, takže na něj rozhodně nechoďte jako na další řadovku s X-Meny. Děj filmu je zezačátku podobný zběsilé honičce, nicméně po nějaké době se začnou vyskytovat i klidnější místa, během kterých jsem si jako divák spíše odpočal, než se akce opět rozjela. Během nich ve filmu s hlavními postavami navštěvujeme příjemné lokace napříč USA, takže je i na co se dívat (práce s kamerou skvělá!). Co se týče akce jako takové, tak je zatraceně vidět, že film dostal R - Rating. Už od začátku je tu dost krve a to přímo tak, že by to mohlo konkurovat kdejakým gore-hororům. V tom také částečně tkví ta surovost a musím říct, že akční scény tu celkově mají hodně silný náboj. Během filmu je nám také postupně vysvětlováno, co se stalo s X-Meny od konce Budoucí minulosti a musím říct, že něco takového jsem opravdu nečekal (a zapůsobilo to na mě trochu jako ledová sprcha), ale více tu prozrazovat nebudu. Závěr filmu se mi velmi líbil a musím říct, že lepší konec pro X-Meny ani nemohl být. Pěkně postaru v komorním stylu, žádná heroická záchrana světa se spoustou CGI okolo.

Vetřelci (1986)

Universum Vetřelců jsem měl v oblibě prakticky od chvíle, kdy jsem se o něm poprvé dozvěděl a tento film je jedním z nejhlavnějších důvodů. Už v prvním díle divák sledoval spolu s posádkou lodi Nostromo něco hrůzného, s čím se ještě nikdy nesetkal, a podobně to je i ve druhém díle. Tady také vše sledujeme spolu s hlavními postavami, akorát tentokrát už máme vytvořený bližší vztak k Ellen Ripleyové. Přišlo mi zajímavé, že když jsem jí během filmu sledoval, dost přesně jsem chápal, na co v jednotlivých scénách myslí. Možná právě proto, že v podstatě spolu s námi se už s onou xenomorfní bytostí setkala a během sledování filmu máme podobné pocity jako ona sama. Co se týče samotných vetřelců, tak se k nim přibližujeme velmi pomalu a tvůrci filmu jakoby si vychutnávali naše očekávání. V jednom bodu se ale všechna hrůza spustí a začíná naprosté peklo, během něhož se hlavní postavy musí snažit přežít. Líbilo se mi, že hlavní postavy tu jsou docela i sympatické (aspoň ti poslední přeživší) a za dobrý tah považuji i malou Newt, která je docela sympatická a hlavně způsobuje to, že máme strach i o ní, což místy ve filmu přidává dost velké napětí navíc (kterého tu je rozhodně dost i tak). Samotní xenomorfy se v tomto filmu předvedou ve své nějvětší hrůze (aspoň prozatím) a Gigerovo dílo tu dostává ještě mnohem více prostoru a děsuplnosti než v prvním dílu. Do toho všeho ještě hudba Jamese Hornera, která naprosto přesně a líbivě vyjadřuje pocity z jednotlivých scén. Jsem opravdu velmi rád za to, že Vetřelec vznikl a jsem stejně rád za toto jeho pokračování!

Predátor (1987)

Predatora bych Vám rozhodně doporučoval, kdyby jste u filmu chtěli být neustále v napětí s očekáváním, co dalšího se stane. Filmu se rozhodně musí nechat, že od začátku buduje pořádné napětí, které je stále vyšší a nikdy nepolevuje. Myšlenka, že elitní vojáci jsou vysazeni v džungli a postupně jim dochází, že tam na ně čeká něco daleko horšího, než nějací povstalci, je sama o sobě jednoduchá, ale ve filmu funguje opravdu skvěle. Celou dobu máme strach o hlavní postavy a postupně si stále více uvědomujeme, že moc šancí na přežití nemají. A to celé je doprovázeno oním tajemnem, které po celou dobu obklopuje samotného predátora. Také mě mile překvapila hudba, která tu má rozhodně několik opravdu dobrých pasáží, které se mi dostaly do paměti. Ano, části filmu v sobě mají i stereotyp tehdejších akčních amerických filmů ( hlavně s Arniem), ale celkově film právě díky onomu neznámu vyzní úplně jinak. Takže shrnuto - napětí, strach, akce a především počátek dnes již už kultovní legendy!