• Krátkometrážní

U nás ve Springfieldu (1952) (seriál)

Jeden se až diví, že na to nebyla narážka v Simpsonech. Nebo jo?&:)

Rychlá rota (1989) (seriál)

Od malých vyčůraných “krys” zbrojících maximálně proti Donaldovi k parafrázi Indiana Jonese a Toma Magnuma i s celým leteckým komandem proti kočičímu mafiánskému bossovi a jiným vykukům. Pro Disneyho tehdy nebylo nic cizí, když z Balúa udělali leteckého pilota (musela to být šílená představa). A pro koně Horáce plánovali seriál, kde si jde stěžovat u samotného Walta na svou obskuritu, unesou ho ufoni a stane se vesmírným hrdinou...

Where the North Begins (1923)

Rin Tin Tin (První), přezdívaný Rinty byl německý ovčák, který zůstává asi nejznámější zvířecí legendou v historii Hollywoodu. Svou hvězdu už měl pes stejné rasy jménem Strongheart, ale ten si zahrál ve výrazně menším počtu filmů a zanechal menší odkaz. Jen pro pořádek, Lassie byla fiktivní fena hrána různými kóliemi, zejména samečky. Rinty byl objeven kaprálem Lee Duncanem na bitevním poli u Flirey na severovýchodě Francie společně s mnoha dalšími štěňaty a jejich matkou před koncem 1. světové války. Zachránil je všechny, 2 štěňata si nechal a jedno pojmenoval Rin Tin Tin podle vlněných panenek Nénette a Rintintin, které přinášely štěstí během války. Rinty ukázal svoje atletické schopnosti a později mezi lety 1922-1931 na filmových plátnech si získal srdce spousty lidí. Dnes míváme zvířata spojená s rodinnými blbůstkami a díly typu Komisař Rex, ale během němé éry Rinty dokázal, že jeho pohybům diváci rozuměli podobně jako lidským hercům a při natáčení s ním nebyl problém. S úsvitem zvukového filmu se kouzlo vytrácelo. ///// Popularita filmu tehdy zachránila dnešního velikána Warner Bros před bankrotem, což je z dnešního pohledu nepředstavitelné. Jde vlastně o melodrama jako prase. Z vizuálních dialogových tabulek můžeme často vidět úplné spolknutí slovesného tvaru jednotné třetí osoby či minulého času, nemám páru, ale hádám, že jde o slang. Náš psí hrdina se jako štěně ztratí v lese a je vychován vlky. Opodál žije obchodník s kožešinou jménem Gabrielle Dupre (ano, aspoň ve filmu se to první jméno skutečně tak píše) se svou láskou Felice a malým potomkem. Gabrielle je najmutý šedým podnikatelem Gallowayem, který je zároveň žárlivec a chce mu ukrást Felice, využije proto příležitosti. Na nové riskantní cestě - s tím, že se má Gallowayův kompic The Fox ujistit smrtí svého cíle - se Dupre setká s dospělým psím hrdinou (tenkrát jde Rin Tin Tin na scénu), probudí v něm jeho dědičné psí člověku loajální instinkty a nové přátelství kvete. V následujících scénách to vypadá, že film bude zejména o těchto dvou, ale nebojte se - každý dostane svůj prostor. Emoce jsou pořád čerstvé.

Alfred Hitchcock uvádí (1955) (seriál)

Legendární znělka o stínu Afreda Hitchcocka spojujícím se s jeho obrysem, která byla sem tam parodována. A protože s A.H. mám zkušenosti jen u pár děl kolem přelomu 50./60. let, jde o úžasnou podívanou. Pokud tedy máte otevřenou mysl a dalekou chronologickou hranici vámi viděného.

MacGyver (1985) (seriál)

... /Sci-fi

Hercule Poirot (1989) (seriál)

David Suchet nehraje Hercula Poirota, on je Hercule Poirot. Každopádně na počet knih Agathy Christie nějak podezřele mnoho dílů, i když setrvačnost v kvalitě tomu musím přiznat. A ten, kde se zjeví po prohlášení za mrtvého (blíže si nepamatuju), nebudu lhát - to bylo opravdu trochu moc.

Doktor Mozek (2009) (seriál)

Rozhodně nešlo o agorafoba jako Gregory, ale postupy měl víceméně podobné. Bylo by naivní očekávat, že se jím nikdo víceméně neinspiruje, ale zdejší seriál vlastně nabídl nové prostředí, na kterém je celý postavený.

Popletové (1997) (seriál)

Infarkt pro dětičky bojící se strašidel pod postelí a pro starší to není už vůbec. Přitom když jsou protagonisté v pozici laboratorních krys a tvůrci sadistických vědců, dá se to využít na dětsky pojatou satiru, zvlášť když máte k dispozici celý vesmír.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Asi nejdůležitější seriálová satira všech dob, i když přiznám, že léta zpátky mi to zas tak žíly netrhalo. Je samozřejmě nesporné, že scény jako Trapper a Hawkeye v gorilích kostýmech nebo u znechucení ryby a jater každý den k obědu krásně poukazují na náturu seriálu. Každopádně asi nejstarší seriál, který se v našich končinách (a snad i kontinentu) stal kultovní a spousta lidí ho ještě pozná.

Alf (1986) (seriál)

Ten mimozemský kočkami se živící parchant měl často zabijácké hlášky, o tom žádná. Ani jsem nevěděl, že seriál je až tak starý.