• Krátkometrážní

Tak nějak - Série 2 (2021) (série)

Už dává smysl proč první série byla tak uspěchaná. Zkrátili totiž 22 minutové epizody do 11 minutových segmentů. Celé tomu neprospěl dlouhý vývoj zapříčeněný také zrušením seriálu CK Louise, který měl běžet se Close Enough na TBS. Dalším důvodem pro zkrácení bylo, že prý 22 minutový formát pro neuvěřitelné příběhy J. G. Quintela a jeho famílie prosté nefungoval. Nyní, když je Close Enough už psané jako 11 minutové epizody, tempo je podle mě mnohem lepší. Zatím viděny jen první dvě epizody, ohodnotím a doplním až to vyjde. Edit: Dokoukáno

Enthiran (2010)

První můj indický film. Prostě jsem tam musel to vysoké hodnocení hodit, do toho robota! Naprostý masomix žánrů od muzikálu po brutální akční film po emocionální drama po komedii. Jak se asi od Bollywoodu čeká (pozn.: tohle tedy není doslova Bollywood, je to film Tamilský). Musím říct, že jsem se snad nejvíce smál ve scénách, kdy jsem asi neměl, kvůli naprosté bizarnosti díla. Dojde na scénu, kdy robot je porodním asistentem. Část se odehrává na Machu Picchu. Je zde zlý německý překupník zbraní. Pokud někomu rozbijete rádio, tak vás znásilní. A pokud jste nahý, zajede vás autobus. Bullet-time má víc kulek a času než Metrix. Má to víc terminování než Terminátor. A pár soubojů se světelnými meči ako Star Wars, pro vás pro nerdy. Objeví se i robotičtí tygři. A je tu i domov pro ženy, kterým muže sebrala válka. Kurňa je tu všechno. Čemu jsem se však smál jen z nervozity bylo párování padesátiletého vědce s max. dvaceti-pětiletou studentkou porodnictví. To bylo trochu divné, skoro jak z filmu s Bartoškou. Ale pak je tam obří had tvořený jen z robota jménem Chitty (pojmenovala ho matka hlavního hrdiny) a všechny zločiny na lidskosti se vynulují. PS.: Poprvé jsem úryvek z filmu viděl někdy kolem roku 2012, kdy se honička na dálnici stala virální PPS.: Existuje spousta verzí filmu a na české titulky sedí jen jedna. A to ještě musíte jednou za čas přetáčet o cca 2 sekundy. Trvalo mi strašně dlouho než jsem našel sedící verzi.

Ortel - Mešita (2016) (hudební videoklip)

Mešita je jasnou neonacistickou anti-muslimskou písní. Ale něco se jí musí nechat - má nevěřitelný MEME potenciál. Zatímco další písničky od Fortela jsou nudné, hrozné sloky Mešity jsou alespoň zapamatovatelné. A to i díky jejich nehorázné stupiditě. Jen v úvodním "V zemi křesťanů mešita stojí" je neuvěřitelná lež - Česko je převážně zemí bezvěrců. V rýmu "Xenofobní strach bije na poplach" Ortel dokonce přiznává svou Xenofobii. Není divu, že na song vznikla spousta parodií. Všemu pomáhá strnulý videoklip, kde dva Češi stojí s lyžařskými kuklami nad trýzněneným Ortelem. Využít konec videoklipu jako promo na turné je přesně to out-of-box thinking, které by jsme od autora písně čekali. Nechápu, kdo může být neironickým fanouškem Ortelu, ale pokud se chcete ironicky zasmát nad něčí hloupostí - Mešita jasně vyčnívá z Fortelovi šedé diskografie. That said nejsem muslim, aby mě to osobně uráželo.

The Tom Green Show (1994) (seriál)

"This is a Tom Green Show, this is not Green Tom Show. It is my favourite show, because it is my show. If it was your show, you propably liked it more." Tom Green show do jisté míry předběhla dobu. Stejný formát pak využil Sasha Baron Cohen v Ali G Show a Eric Andre v Eric Andre Show. Viděno jen pár epizod, ale je to bohužel míň vtipné než oba následovníci. Tom Green většinu času ze sebe dělá idiota a člověk se usměje jen jednou, dvakrát za díl. Prostě je to směs nechuťáren a čiré blbosti. Humor je často naivnější a hloupější než u Ali Gho. A není to tak dobře a zběsile sestříhané jako Eric Andreho pořad. Taky z nějakého důvodu Tom Green nezíská dobré reakce od lidí, co prankuje. Možná však kdyby to byla moje show, tak by se mi to asi libilo víc, jak zpívá Tom Green v intru.

Skleněný (2019)

Přijde mi sakra vtipný, že M. Night hraje stejnou postavu malého drogového dealera v celé této trilogii. Styděl jsem se za McAvoye. Nevzpomínám si už tolik na Split, ale tohle bylo skoro na cenu za ztrapnění. Bruce Vyliž se snažil, ale jeho léta už jsou vidět. A Jackson? Ten skoro filmu nemluví. Myslím, že kvůli jeho slávě v Avangers ho museli platit za každé slovo. Jsem rád, že bývalému dětskému herci, co hrál Josefa v Unbreakable dali opět roli. Je dobré, že M. Night sehnal zase fajn kameramana - týpka, co točil It Follows, Us a Under the Silver Lake. Na nízký budget je ten týpek špičkou. Kameraman fajn, scénář nefajn. Když si uvědomíte, že zbytek filmu se bude odehrávat ve vypolstrované cele, kde se doktorka snaží přesvědčit postavy, že jejich superschopnosti jsou jen v jejich hlavě... ufff. Budu předstírat, že Unbreakable není trilogie, ale pouze jeden film a budu šťastný. Film má nejhorší typ zvratu. Myslíte si, že někdo je hloupý a pak zjistíte, že to jen předstírá. Wow. Normálně neironicky líp rozebrali superhrdinský žánr Venture Bros. Edit: Nestihl jsem to napsat, ale hlavní důvod proč dávám 1* je konec. Tam si uvědomíte, jak moc špatných nelogických rozhodnutí postavy udělaly. Přesto jim však čirou náhodou tenhle nepraktický plán vyšel. Smrt jedné postavy je pak jedním z největších zklamání. Normálně bych dal 2* nebo 3*, ale konec to vážně stáhl dolů.

Na návštěvě (2015)

A blížím se ke konci M. Nightovi filmografie. Nebyl bych to já, kdybych si neužil béčkové found footage snímky (viz. má láska k RECu, VHS 2, As Above So Below). Spíš jsem se smál, než abych se bál. Slaughtered Vomit Grandmas. Rád bych od M. Nighta slyšel definici šílenství. Čekal bych, že je to něco jako: "No, víte, to je když jste jako totální magoři a předstíráte, že nejste, ale ve skutečnosti jste schizofrení nebo tak něco, ale pozná se to jen v noci, áno". Skutečně nejlepší definice od doby Vaase z Far Cry 3. Je to nonsenc, ale alespoň zábava. Trochu. A je pravdou, že jsem zamlada býval hercem. SPOILER: Rapování toho kluka bylo tak otravné, že jsem byl rád, když mu děda narval svou špinavou, průjmem pokrytou plenu do ksichtu. (jen vtip samozřejmě) A pak dokončení příběhu z čutané. Skutečný pay-off. PS.: 0LD PE0PLE AR SP00KY PPS: Prababička nadávala na cikány. To jsou strašidelné momenty starých lidí, které v horrorech moc vidět nejsou :_(. (opět humor) PPPS: Demention is hell of the drug. Nejlepší M. Night za dlouhou dobu.

Žena ve vodě (2006)

Je smutný, jak moc se ten film snaží být vtipný a ani jednou jsem se nezasmál (narozdíl od The Last Airbender). Kritik je špatný, protože overanalyzuje. M.N.S. je geniální autor, kterého nymfa inspiruje. Je to jako pohádky, které si rodiče cucají z prstu, aby děcka co nejrychlejš usnuly. A o to se autor snažil, ale nedá se říct, že to funguje. Příběh nikam nevede, občas otravuje (kokoko-ktání) a občas až uráží. Jsou dobré příklady, kdy se tvůrci pokusili o něco podobného, co za mě fungovalo. Napadá mě kupříkladu Tarsemlv Singhův The Fall. To je kurňa skvělý film. V Lady in the Water se jen víceméně náhodně losují věci, které se mohou stát. Počkat budou tam psi... a ty psi budou zlí... a budou udělaný jen z trávy. A teď najměte ty chudáky animátory, aby to udělali v CGI. Nic není nasnímáno zajímavě, žádná postava mě nebavila. Chudák Bryce Dallas Howard. Film, který stál 75 milionů dolarů a vidět to vůbec není. Jsou spousty filmů, které vypadají lépe za menší rozpočet (například OPĚT The Fall natočený v NĚKOLIKA kontinentech, se skvělou kamerou, za 30 milionů dolarů). Spoustu peněz totiž stálo postavení obřího apartmánového domu. Money well spended. Nic proti lidem, kteří si to užili. PS: Myslím, že by byla sranda, kdyby roli Clevelanda hrál Eric Warheim z dua Tim and Eric. (M. Night Night pt 6?)

Vesnice (2004)

Totální zmatek, který za mě "trochu" zachraňuje Deakinsova skvělá kamera. Věděl jsem zvrat předem a i tak jsem byl většinu filmu totálně zmatený, co mám ze scén cítit. Má to být strach z podivných bytostí? Soucit s postavami? Většinu filmu má člověk pocit, že se věci stanou... prostě se stanou. A to je všechno. A když se pak stane zvrat tak už jste úplně někde. Proč? Proč? Deakins je Bůh. Odteď s/bojlery: Připomíná mi to film Louis De Funes - Hibernatus, ale míň vtipné. Máte rádi vaše Amiše víc hardcore? Tak to se vám bude líbit Vyliž. (M. Night Night pt 5.)

Znamení (2002)

Je divný, že jsem v určítě chvíli uvažoval, jestli Mel Gibson a Joaquin Phoenix, jsou gay pár? A děti říkají Phoenixi "strýčku" protože to nevědí? A twist by byl, že je to ten důvod, proč se Gibson zřekl po smrti manželky víry? Musel jsem si to v padesáté minutě vygooglovat, abych zjistil jestli se nepletu. Ano, jsem stupidní, děkuji moc. Každopádně v tomhle filmu se začínají objevovat trhlinky. Občas je dialog trapný (Phoenix křičí na děti v televizi, aby uhly), občas je fungování světa divné. Triky také nezestárly moc dobře. A nemůžu říct, že by mě příběh zase až tak zaujal. Bojler: Da Boys's, They're Demons. (M Night Night - díl 4)

Vyvolený (2000)

Skvělý, skvělý film. Dekonstrukce kultu komixového hrdiny, která předběhla svojí dobu. Takový anti-hrdinský film v jiném slova smyslu. Chytře vystavěné. Postavy fungují a jsou zajímavý. Samuel L. Jackson jako úchylný fanoušek komixů je úžasný. Ironicky pak hrál Nicka Furyho v Avengers. Kamera skvělá. Hrátky s barvami top notch. Znázornění vztahu otce a syna o stovky mil lepší než u After Earth. Neuvěřitelné, jak dokáže M. Night volit slova a i občas důležité věci říct i bez nich.Tu scénu, kdy se Eliáše majitel obchodu ptá, jestli honí nad japonskýma komiksama, jsem s ním prožíval. Co se k*rva stalo s M. Nightem? (Noc M. Night Shyamalana pokračuje :))