• Krátkometrážní

911 Mysteries Part 1: Demolitions (2006)

"Tento film prezentuje možnosti a kladie otázky." Myslím, že tento citát zo záverečných titulkov dokonale vystihuje atmosféru dokumentu, ktorý sa na rozdiel od Loose Change 2nd Edition (ktorý taktiež ponúka "alternatívu" k udalostiam okolo 11-teho septembra) venuje "iba" logickej-sedliackej analýze samotného pádu dvojičiek. To, že sa tvorcovia (pratkicky nepodložiteľným) teóriam o pozadí a motívoch "zhodenia" venovali iba okrajovo, ako aj absentujúca antiBushovská agitácia za doprovodu "tradičných a obľubených" vydieračiek (plačúce telefonáty, zábery z vojny, bodycount) robí z tohoto kúsku must-see záležitosť. Konečne analýza s chaldnou hlavou - mustr dokument. 100% P.S. Toto je prvá časť z plánovanej série: "Demolitions," "Hijackers and Planes," "War Games" a "Who Benefits?"

V tom domě straší! (2006)

Filmársky sádzka na istotu, ktorá z pekného (ale nikaj objavného) príbehu robí veľmi kvalitnú rodinnú zábavu so záberom skôr na tých starších. Čo je ale dvojsečná zbraň, ktorá úkáže svoje ostrie pri opakovanej projekcii. Sympatická šumienka za 70%

Hra (1997)

Po štvrťstoročí Douglas opäť vrávorá po uliciach San Francisca, tento krát mystifikovaný majstrom Fincherom. Po všetkých stránkach výborný triller, ktorého glorifikovaná pointa zďaleka nie je tak "šokujúca" ako sa povráva. Ale vzľadom k zručnosti režiséra nevadilo ono niekoľko násobné nastavovanie v podstate len dvoch možností. Nepredvídateľný film.

Elektrické křeslo (2006)

Posledný vojenský experiment v Millhaven Research Facility miesto supervojaka vypľul neovladateľne zviera a team expertov chce za podstivé americké doláre repete. Z konkurzu vytiahne 4 totálnych looserov, ktorý majú byť tými pravými. Z pochopiteľných b-éčkovských dôvodov nastanú problémy a máme tu škaredého killera, pár vystrašených vojakov, štyroch outsiderov a jedného Mengeleho s prsatou asistentkou v tajnom bludiskovom komplexe v ktorom tiká bomba. Slušný základ pre podstivé béčko, ktorý žial využitý nie je a miesto poriadného gore úletu servíruje záchodové dialógy a nelogicky vrávorajucich nehercov za doprovodu dramatických synťákov z 80-tych rokov. Skrátka veľmi nepodarený slasher, bez atmosféry (všade šedé steny a zamknuté dvere), ktorý je síce debilný, ale nie tak aby sa na ňom dalo baviť. Hviezda za Madsena.

A co když je to pravda? (2005)

Mark Waters po dvoch výborných komédiach do tretice uberá na humore (ktorý mu tak sedí) a pridáva na presladenej romantike, ktorej je všade hafo a v lepšiom kabátiku. Preto ordinujem k Just Like Heaven partnera po boku. Je to potom celkom príjemné. 65%

Immortal (2004)

Obrazovo veľmi príťažlivé sci-fi, výborne mixujúce atmosféru Blade Runnera a Piateho elementu. Žial zložito rozprávaný, ale ináč jednoduchý príbeh (a hlavne jeho tempo) zaostáva o niekoľko dĺžok a repete si dajú akurát tak vizuálny fetišisti.

Prime (2005)

Bez jediného klišeovitého klopýtnutia Prime servíruje suverénnu romantiku s peknou myšlienkou a do plna naplnenú úsmevom. Plné hodnotenie možno trochu s prižmúreným okom, ale zaslúžene, lebo podobných filmov sa za mlákou urodí poskromne. Veľmi milé prekvapenie ku ktorému sa ešte rád vrátim. P.S. Ústredné herecké trio je dokonalé.

Potomci lidí (2006)

Ani beatlegeusova protiprúdová analýza ma nedokázala pripraviť na sklamanie z Potomkov. Zabudnite na globálne vízie beznádeje sveta bez detského kriku. Budúcnosť sú demagogické obrázky v televízii, jeden utečenecký tábor a pár blokov zruinovaného mesta. A to vsjo. Úžasný vizuál len ťažko zamaskuje (aj keď sa veľmi snaží) triviálnosť ústrednej báchorky, ktorá Cuarónove režisérske schpnosti stavia vysoko nad scénaristické. Film je prázdny, neosobný a s odkazom, ktorý si tam nájde len ten kto chce. Ja som po skončení akosi nemal chuť. CSFD hype.

Malá Miss Sunshine (2006)

Veľmi pozitívna nezávislá road movie s rozmanitou smečkou looserov, ktorí v jednej rozheganej dodávke putujú splniť detský sen malej, brejlatej Olive. Po všetkých stránkach (herci, kamera, príbeh, humor, konflikty) dobre odvedená práca bez klopýtnutia, ale zároveň filmu chýba výraznejší memorable moment (scéna), ktorý by ma prinútil shiahnúť znova. 70%

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Nuda milé deti. Stopáž (na rozdiel od trojky) šlape jasne proti režisérovi, ktorý evidentne plochú a neinvenčnú predlohu otrocky zhmotnil bez štipky osobného. Tam kde Cuarón prepašoval svoj temný rukopis je Newell davovo šedý a snaží sa čarovať aspoň veľkolepými scénami a drahými kulisami. Nepozerá sa na to vôbec zle, ale z bažin priemeru to 157 minútový film nevytiahne. Zbytočný, tak by som charakterizoval Goblet Fire. Film, ktorý Harryho nikam neposúva, len dookola prepiera jeho nekonečný súboj zo zlom. Film, ktorý by sa dal zcucnuť na 20 minútovu epizódu a ktorý tragicky premáchol nadhod otvoreného konca Azkabanu. 50%