• Fantasy

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Kdo by řekl, že bude film o padělateli a podvodníkovi tak poutavý? Sedl jsem, po chvíli skočila reklama, při jejímž přetáčení jsem se podivil „to už uběhla hodina“? I když bych uvítal trochu podrobnější náhled na padělání samotné, či rozebrání způsobu prováděných podvodů, si myslím, že jde o zatraceně dobře natočený snímek. Zajímavé, že si ty nejlepší filmy povětšinou uzmou právě dvě hlavní hvězdy. A Spielberg se taktéž neminul. 95%

Ghost Stories (2017)

Dlouho jsem nebyl u nějakého novějšího hororového počinu tak podělaný. Až jsem se musel držet své polovičky - tedy, má pravá ruka často svírala tu levou při tlačení se do měkké sedačky v poloprázdném kinosále. Čekajíc, že mě najednou něco chytne za nohu a já hrůzou přepadnu přes celou řadu. Tento film zkrátka definuje svůj žánr a děsí nejen četnými lekačkami, ale i napjatou atmosférou. Za mě osobně vyhrál druhý příběh - od pasáže v podivném baráku, až po výtečně atmosférickou scénu v lese. Příběhově celkově neortodoxně brané, postupem času těžce matoucí a nakonec přinášející mírně nečekané, ale logické a i pro průměrného diváka pochopitelné vyústění. Co mi dost vadilo, byla četná hluchá místa - třeba když některá postava procházela místnostmi, kde se zrovna nic moc nedělo, utíkala mi pozornost na všechny strany. Ale jinak jsem se zážitkem docela dost spokojen. Tohle se mi ještě rozleží v hlavě! 80%

Sexy párty 2 (2006)

Těžce podprůměrná, skoro až odpadní školní teen komedie. Klasický námět souboje dvou kolejí - jedné čistě zlé, druhé složené z lůzy. A k tomu se i vázající postavy - od nesympatického hlavního hrdiny, pro panoptikum přehnaných charakterů. S kvalitou American Pie (v tomto případě zejména jeho vedlejších dílů) se to rozhodně nedá srovnávat. Film nenabídl po dějové stránce nic, co by skutečně stálo za to - ústřední zápletka nezajímavá, předvídatelná a ošklivé klišé na každém kroku. Postavy dostatečně neprokreslené, humor nefungující a prostředí hnusné (mám zkrátka raději takové ty klasické a líbivé vysokoškolské kampusy, než něco připomínajícího scvrklou pevnost s klášterem v jednom). Jedna hvězda tedy hlavně za výběr ženské části obsazení - po stránce vizuální bylo rozhodně na co koukat, v tomto produkce pod záštitou National Lampoon nezklame téměř nikdy. 25%

Špunti na vodě (2017)

Překvapivě příjemný film na české poměry. Občas až skvělé hlášky, milý, nenáročný příběh a maličko akce ve formě jízdy na vodě. Určitě ne snímek vhodný ke sledování na velkém plátně, ale v rámci filmového večera za jakoukoliv obrazovkou obstojné. 60%

13 duchů (2001)

Film má několik zajímavých a inspirativních nápadů. Spektrální brýle, zaklínadla jako fyzická obrana, nebo koncept umučených duší chytaných za účelem sestrojení jakéhosi časového okna. Problém je, že to nefunguje ani jako komedie, ale ani jako horor. Po komediální stránce za zmínku stojí jen hláškující chůva („To je půlka právníka! Předtím vypadal líp.“), jinak kromě ještě sympaťáka Dennise postavy celkově stály za houby. Debilní vývoj děje, občasná pichlavá lacinost (hudba jako z céčkového seriálu) a absolutní neděsivost daly dohromady tento paskvil, který nepotěší fanouška žádného z hlavních žánrů. A přitom to prostředí proskleného baráku a docela slušně vypadající duchové naopak svědčili, že rozpočet nebyl úplně na suchu. Tak, či tak, osobně jsem u toho netrpěl, ale že bych si to užil, se také nedá říct ani v nejmenším. 25%

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Začátek nezáživný, vůbec jsem si od toho nic nesliboval. Jak ale začaly první akční pasáže, věděl jsem, že tady se film rozhodně neminul účinku. Velkolepé, nabušené. Jak únik z ostrova, tak odběr krve T-Rexe, až po závěrečnou pasáž jako z oka vypadlou té z filmu původní série. Postavy taky super (paradoxně jsem nejvíc držel palce Blue), o humornou vložku se tentokrát postarala postava Franklina. Všechno tohle na jedničku. Ale zbytek? Předvídatelné, hloupé klišé s naprosto primitivní premisou. Nebýt popkornové podstaty, film by stál dost za houby. Takhle jsem si jej užil na celých 70%. Kvalitativně srovnatelné s dvojkou původní série, jen zde o velký kus lépe zvládnuté.

Golden Boy (1995)

Nevázaný génius cestující na kole a sem tam pracující na částečný úvazek - jaké jiné anime může mít ikoničtější popis? Konečně jsem se na tuto samozvanou „legendu“ podíval a musím říct, zklamán opravdu nejsem. Líbilo se mi, že si hlavní hrdina nehrál na hrdinu a situace řešil povětšinou dost neortodoxně - i když to znamenalo třeba se nechat zbít do bezvědomí. Každý díl byl o něčem jiném a i když premisa byla většinou stejná - někam přijet, nechat se uchvátit pohledností nějaké té zástupkyně opačného pohlaví, chvíli někde pracovat a nakonec mít neskutečný vliv na všechny okolo - působily nápady svěže a neotřele. Jen mi tradičně nesedl styl humoru, který kromě velkého perverzna (tohle já zrovna rád, což o to) dost hrál na přehnané reakce - a to já nikdy nemusím a mám spíš tendence si v hlavě říkat „proboha, chovejte se už normálně!“ Naštěstí, humor i jistá perverze nebyla chlebem úplně každého dílu, i když absurdita nakonec došla své nejvyšší hranice v případě závodu motorky a kola. Co dál budu chválit, je zpracování, které jde ve šlépějích devadesátek - postavy mají malé oči a typicky vystínované vlasy a sem tam se objeví i nějaký pěkný detail, co se okolí týče. A to nezmiňuju ztvárnění ženských postav, které je prostě... Hnggg! √( ̄‥ ̄√ A závěrečná skladba chytlavá natolik, že jsem si ji pomalu pozpěvoval i při mytí nádobí (než se mi vykouřila z hlavy). Na závěr - je to zábavné, krátké dílko, které baví a zároveň nesežere příliš času (6 dílů po zhruba 30 minutách). Pro mě možná ne úplně dokonalá komedie, ale premisu jsem pochytil a vážně se mi líbila! Až by měl člověk sám chuť se na vše vyprdnout, nasednout na kolo a vydat se vstříc studiu života! I když, počkat... Já vlastně nejsem génius... 70%

Dobrý Will Hunting (1997)

Dobré filmy se mi vždy špatně komentují. Zkrátka - velké překvapení, ani chvíli jsem se nenudil, nechal jsem se pomalu dojmout a celkově mnou protékal při sledování příjemný pocit. Líbilo se mi, jak film pomalu odkrýval pomocí hlavně ostatních postav, kdo je onen Will vlastně zač. 85%

Deník malého poseroutky: Výlet za všechny peníze (2017)

A on to nebyl zase takový průšvih, jaký jsem očekával. Obsazení se logicky muselo obměnit, protože to staré za těch 5 let až příliš zestárlo (ono už ve 3. filmu působilo dost staře). Jinak - podklad pro děj dobrý, neustále se něco dělo, z celé čtveřice jde o ten vůbec nejfekálnější díl a zkrátka to byla zábava od začátku do konce. Jen by to místy nemuselo propadat snaze o humor a úpadek v trapnost, či se nevyžívat v až příliš nelogických situacích (auto nejede, cíl je nadohled, ale dojít po svých nepřipadá v úvahu). Ale jsem jinak docela spokojený a budu doufat v případná další pokračování. Přece jen, předlohy je víc než dost! 70%