• Fantasy

Drž hubu! (2003)

Musím přiznat, že jsem se Drž hubu! zuby nehty vyhýbal. Dnes jsem k tomu sedl, že se možná kouknu na začátek a pak si půjdu lehnout, ale nakonec se z toho vyklubal můj vůbec nejlepší filmový zážitek měsíce! Užasně vkusná a vtipná komedie, kde schéma na hlavu postaveného přátelství prostě funguje na jedničku. Krimi zápletka akorát dodala místy na zajímavém napětí a do konce jsem nevěděl, jak tahle šílenost vůbec dopadne. Žral jsem jak Depardieua, tak Rena v úhlavních rolích. Film jsem si neskutečně užil a to jinak na komedie moc nejsem.

Tvář vody (2017)

Rád bych udělil víc, ale nemám za co. Hudební podkres super, napětí by se místy dalo krájet, ale jinak film nenabídl nic dalšího, jen dost prvoplánový (a děsivý) románek mezi člověkem a netvorem (a ano, tím netvorem řečeným na začátku nebyl myšlen ten modrý s žábrami). Nenudil jsem se, ale neustále jsem hledal to, co by mě na snímku jakkoliv nadchlo, nebo ve mně vzbudilo silnější emoce.

Orel Deváté legie (2011)

Strašně rád koukám na filmy pokrývající období starověkého Říma. Zde jsem si zajímavě oživil znalosti z dob, kdy Řím obléhal jih Británie. Víc než zasazení mě ale zaujal příběh vojáka Marcuse a otroka Esca. Každý z nich pocházel z jiné kultury, každý měl svou motivaci a jejich postupně se utužující přátelství se neobešlo bez logických rozporů. Jako divák jsem se sám nacházel na hraně toho, komu vlastně fandit a s kým sympatizovat. Římani přece jen nebyli úplně bez viny a zbytečná potřeba zabírat většinu Evropy stála mnoho životů domorodých kmenů. Hořkost, s níž se tyto kmeny setkaly a jež je donutila bez milosti Římany vraždit, byla stejně tak pochopitelná, jako krutá. Nikdo nemohl za to, kde se narodil a co mu bylo od dětství vtloukáno do hlavy. Víc, než výprava za Orlem, to po většinu filmu bylo právě o této rozpolcenosti. Bohužel se Hollywood rozhodl vše pořešit typicky hollywoodsky a veškeré nadšení trochu zazdil závěr, který se rozhodl jasně přiklonit k jedné straně a přinést až kýčovité finále. Což o to, to potěšilo a od filmu jsem odcházel s křivým úsměvem, ale asi si tuto jízdu už znovu nedopřeju. Na jedno zhlédnutí fajn, zaujalo mě zejména to pouto mezi úhlavními postavami a díky němu jsem neměl problém přijmout zjevné slabiny snímku.

Mumie (2017)

Mumijka povedená, moc dobře se na ni koukalo i přes zdvojené zorničky! Ale zbytek? Marný pokus nejen restartovat Mumii jako takovou, ale vůbec načít zbrusu nové Dark univerzum. Pokus o humor naprosto nemístný a trapný, dobrodružná vložka slátanina všeho možného a nakonec protagonista, kterému šplouchá ve věži a doprovází ho imaginární, zombifikovaný kámoš. Vůbec nevím, co to mělo být? Komedie? Horor? Ani jedno pořádně nefungovalo a společně nesouznělo. Hrozný paskvil! Krátký záběr na knihu mrtvých pomrkávající na Mumii s Fraserem potěšil, ale jinak to byla strašná blbost! Zlatá starší série, ta to aspoň dělala všechno správně. 2 hvězdy za to, že jsem u toho neumíral nudou a až fetišisticky si užíval scénky se zombijkou (a že uměla pěkně sát!). Jinak bych klidně ubral.

Čas beznaděje (2014)

Naprosto mi lezou na nervy filmy, kde mezi sebou postavy nekomunikují. A to byl případ i tohoto snímku. Po celé dvě úmorně dlouhé hodiny jsem byl nucen sledovat zaprdlého bezdomovce... tedy pardon, George, co si odmítal připustit, že je bezdomovec a nebyl se v žádné situaci schopen vymáčknout. Leda blbě koukal a střídal útulek za útulkem. Děj trochu osvěžila přítomnost charismatického, byť nechutně ukecaného černocha v druhé polovině, kterého se nicméně náš milý George nebyl ani schopný zastat, když šlo do tuhého. A co se týče osobnosti či dramatu protagonisty, to bylo také spíš utrpení sledovat. Ne, tohle mě nebavilo a jsem rád, že aspoň tentokrát megamyslové z řad elitních hodnotitelů zde na ČSFD pochopili, že nejde o dobrý film, jen jakýsi rádoby umělecký, prázdný a nudný paskvil, který by zřejmě měl přibližovat strasti a slasti (moment... jaké, že slasti?) života bezdomovce v 21. století. Jenže nepřibližuje, je o ničem!

Appleseed Alpha (2014)

Prequel k originálnímu Appleseedu (ne, žádný sequel, jak tu někdo tvrdí) mě zvlášť nezaujal. Fajnová post-apo atmosféra a celkem charismatická úhlavní dvojice, ale příběh nic moc. Nějaká prvoplánová mise zabránit útoku na město, nějací záporáci bez charakteru a akorát spousta nových otázek. Většinu času jsem se nebavil a jen čekal, čím mě film překvapí - nakonec ničím. Bylo to nijaké. Určitě si dám sérii do hledáčku a zjistím si o ní víc, tady dávám těžký průměr.

Duch ve stroji (2017)

Nebavila mě už anime předloha a byť jsem viděl alespoň obě série S.A.C., kyberpunk prostě není můj oblíbený žánr. První polovina mě absolutně ničím nezaujala, nezajímalo mě to nekonečné hledání spojitostí a pátrání po zločinci. Jakmile ale přišla na řadu otázka existence úhlavní představitelky, o čemž to mohlo být už od začátku, docela dobře jsem se začal bavit. Na první pohled bezmocný velitel neskutečně překvapil! Jako celek ale uděluju sotva průměr, protože film podle mě kromě povedeného kyberpunkového kabátku postrádal lepší příběh, či vůbec ten správný náboj. Trikově špička, Scarlett Johansson nezklamala v roli Majorky, ale jinak slabota.

Kód Lugar 1951 (2016)

Až dnes jsem se dozvěděl, že nejde o celou sérii, ale jen jakýsi pilot, který jsem měl tu čest dokonce zhlédnout s českým dabingem na AXN už v únoru. A na tom asi budu stavět celé toto hodnocení, protože jde podle mě o opravdové zklamání. Titul by i měl menší potenciál se svým zasazením do poválečné doby roku 1951, kde se nicméně už delší dobu potýkají vlkodlaci a lidé v nekonečných soubojích. Rovnou řeknu, že nejsem fanouškem vlkodlaků a už vůbec ne zvířecích prvků na lidských postavách, takže mě ona vlkodlačí holka, nad níž si tu lidi pošušňávají, nechala chladným. Děj, který v podstatě jen nakousl příběh vědce, jenž se shodou okolností také stal jedním z vlčích lidí, zůstal tím pádem nedokončený. Ani nevím, zda je to škoda, ale nechápu hlavně tah AXN něco takového vyhrabat kdo ví odkud a ještě to nechat dabovat.

Šingeki no kjodžin - Icuwari mono (2021) (epizoda)

Jestli byl kdy Eren otravný a uřvaný, Gabi ho dokázala překonat v několika málo epizodách. Obecně, nové postavy jsou nesympatické až hanba! Jeden z důvodů, proč mě nová série nebere a nehodlám ji vychvalovat do nebes, jako to tu dělá většina ostatních. Dějově jinak v pohodě, chystá se něco velkého a taktéž se pomalu, ale jistě blíží úplný konec. Nevím, zda budu nějak moc litovat, až na to dojde.

Jakusoku no Neverland - Episode 5 (2021) (epizoda)

Asi je to tím, že nečtu mangu? Protože já s vývojem děje zatím žádný velký problém nemám. Je sice slabší, než předešlé epizody, ale stále napínavý. A podle stránky Anime Filler List jde o mix canonu a filleru, čili to v podstatě mangu stále částečně následuje (další epizoda už je přímo canon). Tudíž nevím, proč tu lidi tvrdí, že si jde série kompletně vlastním směrem, či že je to dokonce tragédie. To si vážně nemyslím.