Koule (1998)

Knižnú predlohu som nečítal, takže neviem posúdiť ako veľmi sa filmová verzia "Sphere" líši od toho čo sme mali ponúknuté tam (nakoľko som čítal v komentároch, že adaptácia sa nepodarila). Nebudem sa teda ani o to snažiť, rovno poviem, že moje hodnotenie filmu sa bude týkať filmu samého o sebe. V tomto smere musím povedať, že bol som tým filmom zaujatý, chcel som vedieť kam to dospeje a tak nejako pochopiť, čo sa tam vlastne všetko odohráva a čo sa to vlastne deje. Pretože svojou atmosférou pod morskou hladinou to vie miestami vytvoriť niekoľko skutočne zaujímavých momentiek, ktoré ma presvedčili, aby som s filmom zostal. Každopádne som rozmýšľal aj nad tým, ako by sa dal tento film spracovať s dnešnou technológiou, ktorá by z toho mohla vytrieskať aj o niečo viac. Pretože v niektorých momentoch film vysoko dopláca na to, že vyšiel v období 90s. A nech sa snažia herci čo sa snažia, miestami to nebolo schopné podať veci natoľko jasne, aby som im rozumel. Zase sú tu veci, ktoré som pochopiť dokázal. Je však najväčšia škoda, že celé rozuzlenie pochopíme v posledných pár minútach filmu, ktoré pritom mohlo byť spracované tiež o niečo lepšie. Má to ale pre mňa pamätné scénky a určite si nemyslím, že by to nemalo atmosféru. Každopádne ten nápad je dosť dobrý a chcel by som v budúcnosti prípadne vidieť niekoho iného, kto by si toto dielo zobral a skúsil to priniesť znovu a možno lepšie. Lebo je tu potenciál na niečo fenomenálne. Takto je to len solídny sci-fi thriller. Pre mňa, podotýkam. Hodnotenie: B

Shazam! Hněv bohů (2023)

"Shazam!" bol jedným z mojich najobľúbenejších komiksovým filmov, roku 2019 a najmä som mal pocit, že som sa dočkal niečoho celkom unikátneho. Takže som bol zvedavý, kam sa posunie pokračovanie. Bohužiaľ sa však rovnaká jazda ako prvýkrát nekoná. Nechcem tvrdiť, že by "Shazam! Fury Of The Gods" bol zlým filmom, no po tom čo som mal vidieť možnosť prvýkrát to nemá už ten efekt ako naposledy. Možno za to môže fakt, že naši hrdinovia sú starší, no z výkonu Zachary Levi mám pocit, že je stále ten istý Billy ako počas prvého filmu. Je vtipný a dáva do filmu dobrú energiu, no pôsobilo to inak, keď mal Billy 13 a keď má 18. Okrem toho ma mrzí, že rola niektorých postáv je tak jednoznačná, až je škoda, že sa to tvorcovia nesnažili ani nejako zakryť. Napríklad Anna. Finále je podľa mňa taktiež slabšie ako to bolo počas prvého filmu a tak trošku ma aj štve, že sa film na konci rozhodne urobiť niektoré veci, ktoré dokážu aj pokaziť dobré momentky. Najlepším elementom filmu je pre mňa Helen Mirren, ktorá sa do role bohyne Hespery tak neskutočne ponorila, že som jej to veril so všetkm. A ešte by som pridal, že filmu dávajú trošku zaujímavejší tón aj starosti, ktoré má Billy vo svojej hlave. Čo sa ostatného týka, nejako nemám pocit, že by ma film nejako výraznejšie zahákol. Občas príde scénka, čo ma vysoko pobavila ako napríklad čítanie listu (nemá chybu), ale ako celkový film mám pocit, že blesk dvakrát neudrel. Bohužiaľ. Hodnotenie: B

Medvěd na koksu (2023)

"Cocaine Bear" sa snažilo ísť tou zlatou strednou cestou, kde sa čiastočne dočkáme thrilleru a čiastočne komédie. To bola podľa mňa tragická chyba, na ktorú tento film doplatil. Na jednu stranu to nemôžeme brať dostatočne seriózne, pretože veľa postáv sa správa ako vo filmovej komédii, plus mnohé reakcie nášho medveďa sú celkom komické, no takisto nemôžeme pri tom vypnúť mozog a brať to ako absolútnu zábavku, pretože je tu niekoľko situácií, kedy sa nás film snaží presvedčiť, že by sme ho mali brať vážne a priniesť do toho niečo skutočné. Ja si myslím, že film si mal zvoliť jednu cestou a ísť ňou naplno. V prípade komédie možno nie úplne naplno (nepotrebovali by sme komédiu typu "Disaster Movie" alebo niečo podobné), ale potom by film fungoval podľa mňa lepšie. Takto je to totiž ani kočka ani pes a film nemá na ponúknutie niečo, čo by asi reálne stálo za to. Možno sme sa mohli viac zamerať na príbeh matky, ktorá chce zachrániť svoju dcéru pred sfetovaným medveďom. Možno sme mohli mať viac scénok ako pri tom altánku... ja neviem. Film očividne netrafil správnu strunu a vo výsledku je tak len niekde mixnutý film, ktorý nejde ani tak ani tak. Je to pozerateľné a nemá to moment, ktorý by ma vyslovene iritoval, no nemá ani nejaký moment, ktorý by nejakým spôsobom vynikol. Hodnotenie: C

Deinfluencer (2022)

Neviem či je zaradenie do hororu úplne správne (ak ste film videli, chápete prečo), no oceňujem snahu tvorcvom povedať svoju hlavnú myšlienku, ktorá nie je najhoršia a má niečo do seba. Najmä v tejto divnej dobe. Avšak odhliadnuc od toho zápasí "Deinfluencer" s pár zásadnými problémami. V prvom rade je produkcia tak lacná, že budete vedieť zvraty pochopiť úplne na míle. Je tu kopec vecí, ktoré nedávajú žiadny zmysel a kedy by si Kelly mala uvedomiť, že niečo nie je úplne v poriadku. Pretože po určitých veciach by veci asi nemali byť také jednoduché. Takisto sa tu dá použiť zlaté pravidlo pri sledovaní filmov a to je "Čo sme naozaj videli?" Keď budete sledovať film pozorne, bude vám jasné kam to celé dospeje a čo bude hlavnou pointou. Pretože je to čitateľné ako otvorená kniha. No nemôžem povedať, že by ma to otravovalo alebo nudilo, alebo niečo podobné. A ako som povedal, hlavná myšlienka filmu je dobrá a v dnešnej dobe sú také veci podľa mňa potrebné. Čiže vo výsledku to jedno pozretie neľutujem, ale je škoda, že film má tak lacnú produkciu, že to človek pochopí dlho predtým než film skončí. Hodnotenie: C

Velryba (2022)

Po "Mother!" som mal tak trošku obavy s čím príde Darren Aronofsky nabudúce. Jeho filmy sú veľmi silné a unikátne, no so spomínaným snímkom "Mother!" som mal miestami fakt problémy pokračovať. Ten film bol na mňa tak nepríjemný, tak ťažký na sledovanie, že som dúfal, že niečoho podobného sa tak skoro nedočkám. V jeho filmoch je totiž často prítomná vlastná sebadeštrukcia a "The Whale" naznačovala, že bude v tomto štýle rozprávania príbehu pokračovať. No po dopozeraní musím povedať, že nielen Brendan Fraser si zaslúži obrovskú poklonu za to, ako sa s touto rolou popasoval a bol schopný nosiť celý ten obrovský oblek na sebe, no film na mňa tak výrazne zapôsobil, že je dosť možné, že som objavil svoj tohtoročný masterpiece, ktorý sa nebudem báť brániť zubami nechtami. Tak nejako som sa do Charlieho príbehu ponoril, že som sa nikdy nenudil a ani som sa nenzdal a dočkal som sa konca. Celý príbeh sa odohráva počas piatich dní a Charlieho byt sa pre nás stáva v podstate celým setom, v ktorom sme spolu s ním. Príbehy, ktoré tu zaznejú a pochopíme skrz postavy sú spracované dobre a najmä bolo pre mňa zaujímavé sledovať srdce filmu, ktoré pre mňa predstavoval vzťah Charlieho a jeho dcéry Ellie. Ten ku koncu vyvrcholí v tak úžasný moment, že som ostal úplne dojatý. Je to citlivý a smutný film o človeku, ktorý vidí vo svete to dobré, no dokopy nevie pomôcť sebe samému mať pod kontrolou svoj vlastný život. A ostal skoro úplne sám. Zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnem a odporúčam aj vám. Hodnotenie: A+

Palmy a stožáry (2022)

Záver "Palm Trees And Power Lines" podľa mňa dobre ukazuje, ako sa chudák Leah nechala zmanipulovať a niekedy už nedokážeme ani po veľmi nepríjemných udlaostiach rozlíšiť skutočnú realitu. Čo je skutočne najväčšia tragédia toho, čo som tu videl. Myslím si, že film potrebuje čas na to, aby reálne začal byť výraznejšie zaujímavý, no záverečných asi 30 minút je podľa mňa spracovaných vynikajúco. Keď pochopíme váhu toho, čo sa vlastne deje a kam to smeruje a sme toho priamo svedkami, dočkáme sa poriadnej drámy, ktorá v nás dokáže vyvolať poriadne nepríjemné pocity. Problémom je len to, že celú dobu predtým som mal pocit, že film sa k svojej pointe dopracúva veľmi pomaly a nevie dokopy poriadne gradovať napätie. Netvrdím, že nepotrebujeme nejaký úvod, ktorým sa dostaneme do deja, no nie je cesta, ktorá by to spravila menej monotónnejšie? Keby toto film napravil, mohli sme tu mať skutočný filmový klenot, ktorý by som poriadne vychválil. Takto tu je dobrý film, ktorý ma na konci zasiahol. Hodnotenie: B

Pařiči (2018)

"Social Animals"  je podľa mňa ľahká a pohodová komédia, ktorá pôsobí skutočne ako zo života. Riešia sa tu vzťahové problémy, ktoré pôsobia celkom uveriteľne a každá jedna postava sa potrebuje nejakým vnútorným spôsobom zbaviť svojich vlastných démonov. Neviem prečo sa film dočkal tak negatívnej odozvy, lebo aj napriek tomu, že je tu niekoľko teatrálne trápnych momentov (škola orálneho sexu hovorí sama za seba), tak je tu aj niekoľko skutočne dobrých momentov, ktoré boli správne zachytené. Jediné čo ma výraznejšie mrzí je, že som film nebol schopný zohnať s originálnym zvukom, no miesto toho som ho mal spracovaný s českým dabingom. Ten bol síce okey, no myslím si, že v niektorých scénkach by som si skôr viac vychutnal pôvodné spracovanie. Na jedno pozretie ma to ale zabavilo a hoci neprináša nejaké výraznejšie a originálnejšie momentky, neurazilo ma to. Hodnotenie: B-

Jeptišky (2017)

Tak toto bola komédia, ktorá mi skutočne zapasovala. "The Little Hours" sa mi postaralo o solídnu dávku dobrej zábavy s pohodovou satirou, na ktorú som sa nemal v najmenšom problém naladiť. Postavy sú vtipné, herecké výkony sú funkčné, s látkou to praucje dostatočne dobre a nemal som pocit, že by sa to niekedy snažilo zakrývať, že to človek nemá brať až moc vážne. Kresťanské pokrytectvo očividne fungovalo vždy a myslím si, že tento film tak nejako na to solídne vie poukázať. Pri sledovaní som si hovoril, že je vždy super vidieť Alison Brie, pretože svojou komickou naivitou dokáže pridať filmom celkom dobrú dávku komédie. No myslím si, že aj Kate Micucci a Aubrey Plaza jej celkom solídne sekundujú. Dave Franco si však túto rolu musel skutočne užívať. A keď má byť hluchý a nemý, je to často o to komickejšie. Pretože niekedy humor plynie aj z toho, že my vieme aká je scénka v realite, no postavy to nevedia. A z toho plynie solídna zábava. Takže za mňa hovorím áno, čeknite si to a zabavte sa. Pokiaľ nie ste puritáni. Hodnotenie: B+

Vřískot 6 (2023)

Mám pocit, že filmovú sériu "Scream" som si po roky skutočne užíval (okrem neskutočne mizerného "Scream 3"). Bol som otvorený novým postavám a bol som spokojný aj s tým čo minulý rok priniesol "Scream 2022". Takže ostávala tu otázka, čo sa bude diať ďalej. Ako budeme so sériou pokračovať? Nuž, prichádzame do "Scream VI". Mám tak nejako pocit, že tento film sa snažil byť zo všetkých absolútne najväčší. Zmeníme lokál, presunieme sa do veľkomesta, dáme tomu všetkému trošku iného ducha. A okrem toho je v tomto filme aj niekoľko referencií na predošlé epizódy (nepočítajúc tie čo sme mali možnosť vidieť vo "svätyni). Ako napríklad to, že Tara by chcela ísť do Omega-Beta-Zeta. Úvod bol dosť zaujímavý, nakoľko sa v ňom udialo niečo, čo som doteraz nikdy v tejto sérii nevidel. Spôsob prvej vraždy je inovatívny a celkom som bol prekvapený z toho, ako to bolo prevedené. Dokonca v kontexte všetkých filmov tu máme aj niekoľko skvelých narážok na to, ako sa všetko preplieta v tomto univerze a ako v princípe sa dočkáme asi všetkých finále z pôvodnej trilógie. Je tu okrem toho pár skutočne luxusných scénok, ktoré som si nadmieru užil. Ako napríklad Gale, ktorá sa dočká svojho veľkolepého stretnutia s Ghostfacom. Časť v metre je takisto skvelá, lebo neustále tu máme otázku, v ktorej mašine sa vlastne nachádza vrah. Film dokonca skúsil aj metódu, kde nám dal do hlavy chrobáka ohľadom postavy, ktorú máme radi. Takže v tomto smere to funguje. Osobne mám problém len s pár vecami. V prvom rade výber skladieb do soundtracku sa postupom času zlepší, no úvodné dve popiny boli na mňa neskutočne mimo a takisto sa tu ešte mihne sem tam skladba, ktorá vôbec nerobí dobrú atmosféru. To však neplatí o "Red Right Hand". Tá je excelentná. Rovnako som si tak nejako až v tomto filme uvedomil, že Ghostface má očividne hlavu z ocele. Ale iba keď má masku. Môžete ho zasiahnuť do nej čímkoľvek, akokoľvek, nikdy nemá otras mozgu, vždy okamžite vstane a je úplne v pohode. A ak náhodou nie je, tak pripravuje nejaký trik. Na mňa je to už potom miestami trošku nepravdepodobné. No neberie to nič z atmosféry. Tiež by ma zaujímalo ako bola schopná jedna postava prežiť... pretože to pôsobí ako keby počas toho bodania musel vrah minúť úplne všetko podstatné a trošku ma ešte iritovala momentka, kedy sa Sam chce vzdať vrahovi. Nemôžem povedať, že jej nerozumiem, no v kontexte všetkého mi tá momentka nedáva zmysel. Dúfam, že ak tvorcovia plánujú pokračovanie tak sa viac zamerajú na jej psychické epizódy a nejakým spôsobom to využijú v v prospech tejto série. Lebo úprimne by ma zaujímalo kam sa tá situácia, ktorá je v jej hlave vyvinie. Takže to je moje očakávanie, ak sa niekedy dočkáme "Scream 7". Čo sa tohto filmu ale týka, je pre mňa rovnako solídny ako všetky ostatné, ktorým som udelil hodnotenie, ktoré uvidíte na konci. Hodnotenie: B+

Sekai kara neko ga kietanara (2016)

Tak nejako uvažujem či by tento film mohol fungovať, keby sa ho chopil nejaký americký scenárista a režisér. Pretože ten nápad je tak vynikajúci až je škoda, aby sa k tomu nedostalo väčšie množstvo divákov. Normálne uvažujem, že by som po veľmi dlhom čase napísal zase nejaké detailné dojmy z filmu aj so spoilermi vo svojom denníčku, lebo k "If Cats Disappeared From The World" by sa toho skutočne dalo napísať dosť. Najmä čo sa týka úžasnej ukážky toho, že niekedy je to, čo sme priniesli do života iným oveľa hodnotnejšie ako náš vlastný život. Pretože reálne sme vo veľkom nekonečnom vesmíre v princípe absoltúne zbytoční. No skrz rôzne veci sme schopní vstúpiť do života ľuďom, alebo naopak iní ľudia dokážu vstúpiť do života nám a zmeniť všetko, čo sme dovtedy vnímali. A môžu to byť úplné maličkosti. Aký by bol svet, keby v ňom neexistovali telefóny? Čo všetko by sa zmenilo? Čo keby neexistovali filmy? Z globálneho hľadiska by možno svet prišiel o niečo skutočne úžasné, no potom si treba skôr uvedomiť, čo všetky tieto veci dokázali priniesť nám ako ľuďom. S akými ľuďmi nás dokázali spojiť? Keby neexistovali filmy, určite by som sa nespoznal s jedným svojim kamarátom, s ktorým som sa zoznámil práve v kine. Niekedy sú práve tie maličkosti a veci okolo nás, ktoré robia náš život tak úžasný a fascinujúci. Neviem čo viac ešte v tomto krátkom komentári spomenúť. Pre mňa ide o jeden úžasný film, na ktorý tak skoro nezabudnem. A jeho momentky skutočne fungujú. Hodnotenie: A+