Pearl (2022)

Uvažujem ako sa mám vo výsledku k "Pearl" postaviť. Na jednej strane by som povedal, že predošlý film Ti Westa "X" ma bavil oveľa viac. Mal v sebe viac napätia, išlo o solídny hororový počin, ktorý ma na niektorých miestach úprimne prekvapil. No čo sa príbehu týkalo, išlo viac-menej o klasický slasher, ktorý poznáme. Dokonca aj s postavami podobného typu. Takže v tom ma nemal moc čím prekvapiť. Naopak si myslím, že Pearl to robí opačne. Príbeh je oveľa zaujímavejší, viac sa tlačí na drámu, na obdobie, v ktorom žila a čo všetko sa roku 1918 dialo a rovnako aj ako sa vyformovala jej povaha. A jednotlivé scénky majú v sebe asi väčšieho ducha. Najlepšie je to vidieť asi práve vo vzťahu medzi ňou a jej matkou. A potom aj v tom úžasnom záverečnom monológu, ktorý vedie so svojou švagrinou. No keď film hodnotím ako horor, tak v tomto smere mi zase veľmi veľa neponúkal. Je tu nejaké násilie a akcia? Áno. Ale určite to nemá v sebe tú silnú dávku napätia, akú mi ponúkal "X". Veľmi často plynie dej veľmi pomaly a boli tu aj miesta, kde som sa trošku nudil. Alebo mal aspoň pocit, že sledujeme scénky, ktoré síce na papieri museli vyzerať zaujímavo, no keď to vidím na obrazovke, niečo tomu chýba. Niečo, čo by tomu dodalo väčšieho ducha. Neviem to vysvetliť. A najmä keď nemôžem dať pre spoilery konkrétny príklad, chodím len okolo horúcej kaše. Takže vo výsledku dám síce tomuto filmu asi rovnaký rating ako naposledy. Ale uznávam, napísané je to lepšie. Hodnotenie: B

The Royal Nanny (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 28. film - Súhlas, že Jonathan Wright má pravdepodobne Vianoce rád. No musím uznať, že keď som sa pozrel, ktoré vianočné filmy som od neho videl, tak väčšinou išlo o tie, ktoré ma bavili o niečo viac. A platí to aj v prípade "The Royal Nanny". Prakticky by som mohol povedať, že vo veľa veciach tento film neprekvapí a veľa vecí je tu dopredu jasných. Ale plynie z toho, že by išlo o zlý film? Myslím si, že nie nevyhnutne. V prvom rade má podľa mňa opäť srdce na správnom mieste. Romanca je jedna z tých príjemnejších a nepôsobí totálne gýčovito. Plus ešte ocením Gretu Scacchi, že vie správne reagovať a keď sa dostane zo svojej uniformy do šiat a upraví si účes, vyzerala skutočne ako niekto úplne iný. Tiež ma baví, že tu trošku príbeh otáča klasické momentky z filmov ako sú "Mr. Nanny" alebo "The Pacifier". Takéto malé zmeny ma vedia potešiť. Takže ako film sám o sebe ide síce o jednoduchý príbeh, ktorý poznáme... no od Hallmarku ide o jeden z ich lepších tohtoročných počinov. Hodnotenie: A-

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 27. film - Pôvodne som nerozmýšľal, že by som si toto pozrel, nakoľko som mal obavy, že z toho môže byť poriadna kravina, no nakoniec som sa rozhodol dať tomu celému šancu. Aj z titulu, že odozva bola pozitívna a nakoľko aj "I Am Groot" ma bavilo viac, než som si myslel, že ma bude. A tak sme tu. "Guardians Of The Galaxy: Holiday Special". Čo k tomuto môžem reálne povedať? Pre mňa ide o solídnu zábavu s postavami, ktoré mám rád a vždy ma vedia pobaviť. A fakt, že to dokonca má aj reálnu story ohľadom Mantis ma celkom potešila. Nie je to niečo, čo by som si pustil asi každé Vianoce, ale ako jednoduchá oddychovka to stačilo. Lebo to nikdy neprestrelí do roviny čistej trápnosti. Drax je stále rovnaký ako vždy a vie ma svojim správaním pobaviť. A Mantis je na tom podobne. Úvodná skladba je tiež dobrá a Kevin Bacon sa svojej role zhostil tiež solídne. Plus všetky tie dialógy s ním fungovali. Čo viac dodať? Ako Marvel fanúšik je toto malý predčasný vianočný darček, ktorý potešil. A vôbec som to nepredpokladal. Hodnotenie: B+

The Nanny's Night (2021)

Ak nič iné, tak musím uznať, že "The Nanny's Night" je na niektorých miestach celkom solídna komédia. No čomu za to vďačím? Jednoznačne Almudene Salort a jej postavu Charlie. Kedykoľvek sa objavila na scéne, tak som sa bavil. Jej hlášky ma bavili, jej spôsob riešenia situácií stál za to. K obetným nástrojom pribalí burger, lebo je hladná, keď sa nudí tak s obeťou ide zahrať karty... ja som umieral z jej riešení problémov. Priam sa pýtalo, aby bola hlavnou tvárou celého filmu. Lenže, to si bohužiaľ nevychytila. Ostatné hodnotím od okey po nie veľmi dobré. Film vyzerá fajn, úvod je celkom v pohoode, no herecky to dokopy skoro nikto nezvláda, napísané je to jak pre desaťročných a film nemá dokopy žiadnu atmosféru. Po thrillerovej stránke zlyháva kompletne. Ale ako som povedal, vďaka Charlie, ktorá sa počas každej jednej scénky musela nadmieru zabávať je to aspoň vtipné. Takže keď si dám pre a proti, vyjde mi, že ide o priemerný počin. Viac odporúčam prvý film "The Babysitter". Tam vďaka Belle Thorne, Samare Weaving a Robbiemu Amellovi stálo za to sledovať to od začiatku do konca. Toto moc nie. Hodnotenie: C

Prokletá romance (2022)

Roky sme čakali na pokračovanie Disney komédie "Enchanted" a vo výsledku mám pocit, že to nakoniec asi nestálo úplne za to. "Disenchanted" nie je zlým filmom (to by som si nedovolil tvrdiť), no myslím si, že mal potenciál na to byť kvalitnejší. Musím však povedať, že po všetkých tých depresívnych dramatických rolách, ktoré na seba Amy Adams vzala ("The Woman In The Window", "Sharp Objects" alebo "Hilbilly Elegy") bolo super ju zase na chvíľku vidieť v niečom energickejšom a veselšom. A myslím si, že to zvláda tradične skvele. Problémom je ale trošku celkový príbeh, ktorý síce je vymyslený celkom kreatívne, no nie je to ani veľmi vtipné, ani veľmi zaujímavé a dokonca ani veľmi originálne. Opäť si robíme srandu z klasických Disney rozprávok (obzvlášť "Cinderella") no neviem čo si o tom celkovo myslieť. No zase vidieť Giselle v tých ohnivých šatách stálo za to. Rozhodne elegantná. A Maya Rudolph ako zloduch? Tej to rozhodne ide. Nemám s ňou problém. Po dlhej dobe bolo pre mňa super opäť vidieť Jaymu Mays, no prečo sa zase dostala do role, kde absolútne nevie pretlačiť svoj prirodzený šarm? To sa jej posledné roky dialo nejako furt. Vyzerá to okey (niektoré triky lepšie ako iné), hudba je dobrá, no príbeh to ťahá pre mňa dole. Ak ste zvedaví, tak si to čeknite, ale zázraky nečakajte. Hodnotenie: C+

In Merry Measure (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 26. film - "In Merry Measure" je vo výsledku okey film, ktorému najviac pomáhajú jeho hudobné čísla. A fakt, že Patti Murin je sympatická. Inak si myslím, že sa tu dočkáme asi všetkého čo si v tomto type filmov predstavujeme. Jedno čo ale ešte uznám sú komediálne momentky medzi našimi hrdinami. To ako sa doťahujú a bojujú za to, čo chcú dosiahnuť ma vedeli celkom slušne miestami pobaviť. O kvalitný titul ale rozhodne v tomto smere nejde. Je to predvídateľné, je to staré, vieme čo sa bude diať aj ako to vo výsledku dopadne. Viete odhadnúť úplne všetko. Ale za jedno pozretie to asi predsa len stálo. Ak vám to stačí, smelo do toho, ja si radšej počkám na niečo zaujímavejšie. Hodnotenie: B-

Sweet Navidad (2021) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 25. film - "Sweet Navidad" vnímam ako veľmi príjemné filmové prekvapenie medzi tohtoročnými vianočnými filmami. Musím úprimne uznať, že Camila Banus a Mark Hapka sú obaja excelentní v týchto rolách. Kým ona je veľmi spontánna, on pôsobí vysoko nadrilovane a skoro ako kuchársky profesor. A dať ich dokopy robí veľmi solídnu komédiu. Lenže obaja sú veľmi sympatickí a dávajú svoje role absolútne na maximum. Oceňujem vo všetkom. Plus vidieť dva odlišné svety ako majú spolupracovať a fungovať je skutočne skvelé. Čo sa príbehu týka, vieme ako to dopadne, no srdce to má na správnom mieste. A prichádza do veľmi pekného finále. Jediné niektoré tie staré klišé, čo mi už lezú za roky neskutočne na nervy mi trošku uberali chuť. Ale vo výsledku, solídny film, ktorý môžem odporúčať milovníkom vianočnej TV romantiky. Hodnotenie: B+

All Saints Christmas (2022) (TV film)

Vianočná výzva 2022 - 24. film -"All Saints Christmas" je film, ktorý má dokopy len jedinú silnú stránku a tou sú jeho hudobné čísla. Spevácky, inštrumentálne... všetko zvládnuté super. Tak nejako by som si len prial, aby sme tu mali zaujímavejšiu story. Nie všetko, čo sme videli miliónkrát predtým a dokopy to neprináša žiadne zaujímavejšie zvraty. Má to v sebe pár okey momentov a minimálne musím uznať, že herci majú medzi sebou funkčnú chémiu. A keď sa trošku dozvieme o Lisettinej minulosti, dokážem jej opatrnosť a nedôveru pochopiť. Je tu ešte pár komediálnych momentov, ktoré ma príjemne pobavili, no vo výsledku je to proste tuctový vianočný romantický film, akých asi tento rok ešte uvidím veľa. Nič viac, nič menej. Hodnotenie: C

Our Italian Christmas Memories (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 23. film - "Our Italian Christmas Memories" by som asi viac ohodnotil ako vianočný film s témou rodiny, ktorý má v sebe okrem toho aj nejakú romantiku. Pretože majú asi tvorcovia tohto typu filmov pocit, že keby do toho nedali aspoň nejaký bozk a nejakú romancu, tak by to nikto nepozeral. Nemyslím si. Osobne mám pocit, že čím menej sa filmy sústredia na klišé a naopak sa snažia príbehy trošku oživovať reálnymi príbehmi, vypália silnejšie. A tento je na tom podobne. Pretože romantika je tu zatlačená úplne niekde do úzadia. Primárne sa film sústredí na príbeh súrodencov, ktorí si uvedomujú, že ich starý otec začína mať vážnejšie problémy s pamäťou a Alzheimer už útočí naplno. A má to svoje smutné a dramatické momentky, no rovnako aj veľmi ľudské. Je to v jadre veľmi milý film, ktorý mohol tento element urobiť skutočne len jediným elementom. Bez tej romantiky by sa to úplne zaobišlo, lebo ku koncu to potom celé pôsobí len maximálne nasilu a snaha do toho dať aspoň bozk. Ok, podarilo sa. Ale zvyšok je podľa mňa veľmi príjemný film. Aj keď trošku smutný. Hodnotenie: B

Ghosts of Christmas Always (2022) (TV film)

"Vianočná výzva 2022 - 22. film - Konečne som sa k tomu dostal. Na "Ghosts Of Christmas Always" som bol úprimne zvedavý po tom, ako som videl teaser a pochopil o čo vlastne pôjde. Pretože na Hallmark romantiku som už zvyknutý. No keď sa rozhodnú upraviť klasické príbehy na niečo vlastné, väčšinou je z toho dobrá komédia, alebo minimálne do toho prinesú niečo, čo to urobí o niečo zaujímavejšie. A tento film podľa mňa zvláda oboje. Vie si zobrať klasické koncepty TV filmu, vie do toho dať trošku romantiky (hoci to miestami je trošku zvláštne... ale povedzme) a všetko to skombinuje s vianočnou klasikou, ktorú poznáme. A tak máme možnosť vidieť život jedného človeka, ktorý by si možno stretnutie s tými tromi duchmi ani nezaslúžil. Lebo v jadre vôbec nežije život, v ktorom by chýbalo čaro Vianoc. No všetko je to oveľa komplikovanejšie a je potrebné prejsť rôznymi miestami, aby to dalo zmysel. No pre mňa skutočne všetko klaplo a ide o film, ktorý z výberu Hallmark vianočnej romantiky patrí medzi tie najzaujímavejšie. Už len z toho titulu, že naši hrdinovia majú spolu excelentnú chémiu a najmä sa dostávame do príbehu, v ktorom sa možno urkýva aj viac než len Scrooge. Pretože všetko z niečoho plynie. A ak je to odkaz, ktorý tento film necháva, tak misia splnená. Pre mňa príjemný vianočný filmík, ktorý ma potešil. Hodnotenie: A