Příšerné Vánoce (2021)

Neviem akú verziu hodnotitelia pozerali. Možno bol anglický dabing príšerný. Neviem. Ja som si to pozrel v originálnej španielčine a dal si k tomu české titulky. A pravdou bolo, že mi to tak hrozné určite neprišlo. Vlastne... vôbec mi to neprišlo ako zlý film. "Grumpy Christmas" podľa mňa nemá ani zlé posolstvo, ani postavy, ktoré by sa nejako vymykali štandartu a hoci to na začiatku pôsobí ako film, kde budeme mať rivalitu dvoch seniorov, ktorí proste odmietajú upustiť od svojich vlastných požiadaviek a princípov, veci sa rýchlo posunú niekam inam. Jediné čo tento film asi skutočne nezvláda je udržanie si nejakého kurzu. Snaží sa byť veľmi veľa vecí naraz a reálne sa v tom potom trošku stratí. No v jadre neprináša nič čo by som označil ako urážlivé, nepríjemné alebo nejakým iným negatívnym slovom. Možno by som normálne filmu ešte nejaký ten bod ubral, ale nakoľko si nemyslím, že ide o stratený čas ani žiadnu vianočnú tragédiu, dám filmu o trošku vyšší rating, než by som dal normálne. Hodnotenie: B-

Ghosts of Christmas Past (2021) (TV film)

Film o ženskej, ktorá sa musí ospravedlniť všetkým chlapom, ktorých začala ignorovať, inak už nikdy nenájde pravú lásku? Jo, to je celkom originálne. "Ghosts Of Christmas Past" je pre mňa primárne asi viac veľmi šarmantná komédia, ktorá rozhodne ukrýva správne čaro Vianoc a dobrú dávku sarkastického humoru. Je treba uznať, že romanca medzi našimi protagonistami je skvelá. Tá chémia je badateľná a obaja si to počas filmu náramne užívajú. Jediné čo je fakt škoda, že tá veštica nedostala viac priestoru. Priam som čakal, že na konci budeme mať záber, kde sa na konci ocitneme v jej snehovej guli a so smiechom povie: "Merry Christmas". Bolo by to vtipné a celkom by dalo solídnu bodku za týmto filmom. Keby sme mali viac Mrs. Magyk "with an Y and a K" tak by som tomu filmu dal ešte o bod viac. Napriek tomu solídne vianočné prekvapenie, ktoré pobavilo. Hodnotenie: B+

Honba za vánočním pokladem (2021) (TV film)

"Maps And Mistletoe" pokračuje v dobrej vianočnej nálade s filmom, ktorý ma síce nejako výrazne neprekvapil, no na druhú stranu vybudoval veľmi príjemnú romancu medzi hrdinami, ktorí majú reálnu chémiu a veľmi príjemne spolu ladia. Okrem toho má v sebe celkom originálne momentky, ktoré ma potešili. Ako napríklad Emiliino hobby vytvárať špeciálne mapy, ktoré pôsobia ako mapy hľadanie pokladu. Je to skutočne čarovné. A čo ma na filme úprimne baví je fakt, že obaja pôsobia ako úplné protipóly, ktoré sa ale priťahujú. Film nepotrebuje ohromnú dávku starých klišé a miestami sa z nich dokonca snaží vyjsť von. Veľmi osviežujúce. Keď Emilia uvidí v kaviarni Drewa s inou ženou, nejde preč plná predsudkov a domýšľania, ale prejde k nim a sama sa dozvie o čo ide. Ako som povedal, veľmi unikátne pre tieto filmy. Takže možno aj z toho titulu mu pridám ešte jeden bod. Vianoce s týmto filmom boli celkom príjemné. Hodnotenie: B+

Velké rodinné Vánoce (2021) (TV film)

"Blending Christmas" sa stalo jedným z pár tohtoročných TV filmov, ktoré ma celkom aj prekvapili. Nemáme film o budovaní romance. Tá už vybudovaná je. Film je viac rodinnou komédiou, kde sa Liam snaží požiadať Emmu o ruku a súčasne jej priniesť aj najkrajšie Vianoce v jej obľúbenom rezorte. A aby to pôsobilo ako za starých čias, rozhodne sa pozvať aj celú jej rodinu. A svoju. Aby to malo tú správnu atmosféru. Musím uznať, že som to nečakal, ale film ma celkom príjemne bavil. Malo to síce nejaké tie vianočné klišé, no súčasne som mal pocit, že to má dobré srdce. Okrem toho to v sebe má aj prvky nadprirodzena a hoci mi prídu trošku pritiahnuté za vlasy, mali tiež svoje čaro. Nečakal som veľa, no film ma príjemne prekvapil. A väčšinou fungoval celkom dobre. Takže neľutujem zhliadnutie. Hodnotenie: B

Matrix Resurrections (2021)

Cítim sa trošku zvláštne. Nemôžem povedať, že by "The Matrix Ressurections" nebol očakávaným filmom, no rozhodne som bol na film viac zvedavý z čistej nostalgie než očakávania niečoho veľkolepého. No napriek tomu sú tu elementy, ktoré ma bavili. Úprimne som asi pozitívnejšie naklonený tej nostalgickej a celkom zaujímavo spracovanej prvej hodine filmu, ktorá mi dávala aj určité otázky. Možno by som to ocenil viac, keby sme to nemali prestrihané scénkami z prvého filmu, no dalo mi to minimálne zaujímavý námet. Plus nám trošku ukázalo ako vlastne fungujú modré pilulky. Čo sme počas prvého Matrixu vôbec nevedeli. Takže toto ma potešilo. No keď sa dostaneme do klasického Matrix konceptu, ktorý sme videli roky dozadu, už som nebol tak fascinovaný ako kedysi. Už som nezažil znovu ten wow efekt ako keď som mali možnosť prvýkrát vidieť "The Matrix". A to je pre mňa ten zásadný bod zlomu, ktorý z tohto filmu robí to sklamanie, ktoré pociťujem. Istým spôsobom sa tento film snaží spracovať a poňať obrovské množstvo udalostí, obrovské množstvo vecí a dať to celé nejako dokopy. A nie vždy som mal pocit, že to úplne držalo. Bolo treba to spraviť jendoduchšie, zaujímavejšie a menej sa snažiť ukázať niečo, čo bolo v minulosti zaujímavé. Film podľa mňa nie je zlý, len pôsobí trošku "all over the place". Je tu veľa nápadov, veľa postáv, veľa konceptov a všetko sa to snaží byť v jednom celku, no dokopy to nevytvára ten efekt, ktorý by to chcelo. Som rád, že som to videl? Áno. A určite to malo niečo do seba. No vo výsledku to len ukazuje, že filmový priemysel už akosi stráca pôdu pod nohami. Už nemajú námety a nápady, ktoré by boli originálne a kreatívne. A tak sa vracajú k starým osvedčeným značkám a dúfajú, že si nájdu nových divákov a zaujmú svojich starých. A sám už neviem či sa dočkáme niečoho veľkého, čo nebude previazané s nejakou známou značkou. Hodnotenie: C+

V nemilosti (2021)

"The Unforgivable" bolo pre mňa skutočne skvelým emocionálnym filmovým zážitkom. Nemôžem povedať, že by ma to emocionálne odpálilo ako niektoré iné filmy, no môžem úprimne povedať, že som dokázal vnútorne asi nejako pochopiť a prijať všetky postavy. Teda ... väčšinou. Je tu možno jedna postava, ktorej konanie mi prišlo divné a to je Keith. Počas filmu totiž príde niečo, čo fakt pretočilo celý film úplne inak a z toho čo hovoril predtým a jedno s druhým, nechápem o čo tvorcom v jeho prípade išlo. Odhliadnuc od toho, film má skvelé postavy a veľmi dobre zapracované zvraty. Boli udalosti, ktoré ma skutočne prekvapili a nečakal som, že sa k nim dostaneme. A treba uznať, tie scénky mali svoju silu. Sandra Bullock je opäť excelentná. Musím vysoko uznať jej kvality a do tejto role sa hodila perfektne. Finále filmu je takisto výborne zvládnuté a kvalitne spracované. Myslím si, že tá razancia toho čo sa deje je veľmi skvele zachytená. Plus som rád, že film nám nedáva odpovede na všetky otázky, ktoré by sme možno na konci mali. Finále možno bolo trošku moc sentimentálne, no klamal by som keby som povedal, že som to vidieť nechcel. Takže v mojich očiach vynikajúca dráma, ktorú podľa mňa oceníte. Hodnotenie: A

A Royal Queens Christmas (2021) (TV film)

Existuje ešte niečo, čo môžem k tomuto filmu povedať, čo som už nepovedal k drvivej väčšine ostatných filmov počas týchto Vianoc? "A Royal Queens Christmas" je dokopy presne taký film, ako očakávate. Predvídateľný od A do Zet, plný klišé a dokopy sa snaží robiť len absolútne minimum. Ja neviem, či sa Hallmark skutočne limitujú neustále tým "G" ratingom, ktorý im bráni urobiť čokoľvek inak, ale pokiaľ to je niečo, čo musia dodržiavať, okey. Každopádne je treba potom počítať aj s tým, aký bude výsledok. Dokopy jediné čo je na tomto filme celkom zaujímavé je princov talent hry na klavír a s tým súvisiace hudobné čísla. No inak je to jedno klišé za druhým. Plus okrem toho koniec sa tak neskutočne naťahuje až to bolí. Nemusíte sa tváriť, že veci dopadnú inak. Vieme, že na konci sa dajú zase dokopy a celý ten konflikt bol úplne zbytočný. Hodnotenie: C+

Tichá noc (2021)

Je to celkom náročné hodnotiť tento film. Myslím si, že chápem rozporuplné pocity viacerých ľudí, ktorí hodnotia finálnu sekundu filmu. Znie to zvláštne, ale keby sa skutočne vystrihla iba posledná sekunda, film by pôsobil oveľa zaujímavejšie. Už len z toho titulu, že sme sa nedočkali niečoho jednoznačného. Nechcem tam každopádne hľadať paralely s tým, v čom reálne žijeme. Už to urobili iní. Možno to bol zámer tvorcov, možno nie. Každopádne súhlasím s tým, že bez toho by to dopadlo oveľa silnejšie. No ako je na tom zvyšok filmu? Úprimne? Prvých 20 - 25 minút som si myslel, že "Silent Night" bude čisté fiasko. Obrovské množstvo postáv, celé to pôsobí ako keby sme mali k niektorým okamžite cítiť antipatie a vo výsledku to pôsobilo ako keby chcel niekto opätovne urobiť niečo ako "Krampus". Aj keď som popravde zhodnotil, že tento film mohol reálne byť niečo ako "Ready Or Not". A asi by to viac zodpovedalo mojim očakávaniam. Nepozeral som trailery, každopádne anotácia, ktorá je tu napísaná v kombinácii s označením "horor" vo mne zobudil asi podobné očakávania. A tie (bez zastierania) ostali nenaplnené. Každopádne keď sa dostaneme cez tú neskutočne nesmpatickú a trápnu komédiu, dostaneme z filmu podľa mňa celkom slušnú a dosť silnú emocionálnu drámu, ktorá rozhodne má čo ponúknuť. A môj záujem bol zrazu obnovený. Mám tak trošku pocit, že vo filme je zbytočne veľké množstvo postáv a asi by úplne stačilo, keby sme sa venovali len našej ústrednej rodine. Možno by som tam ešte nechal nejako postavu Sophie. Možno mohla byť ich dcérou a prišla by so svojim manželom. Odstránili by sme tú trápnu komédiu z úvodu, dali tomu viac srdca, viac by sme sa sústredili na tie dramatické momentky a vo výsledku to mohlo byť super. Môj pocit pramení hlavne z toho titulu, že veľa ostatných postáv tu nemá nejakú výraznejšiu a dôležitejšiu rolu, ktorá by nejako zásadnejšie ovplyvnila film. Takže je to pre mňa ťažké hodnotiť. Na jednu stranu som mal trošku iné očakávania, na druhú stranu ma to vo svojej druhej polke skutočne dostalo a zaujalo, súčasne by som to trošku prepísal a zmenil a hlavne vyhodil ten záver. Je to proste trošku mix pre mňa. Ale musím uznať, že som rád, že som film videl aspoň raz. Možno sa na to o pár rokov pozriem znovu a pôjdem s hodnotením vyššie. Pretože mám taký pocit, že toto bude film, na ktorý tak skoro nezabudnem. A nemám pocit, že by to bolo na jedno videnie. Uvidíme. Hodnotenie: C+

K zemi hleď! (2021)

"Don´t Look Up" je pre mňa v tejto dobe skutočne trefným filmom. Udrel klinec po hlave a skutočne nás ako ľudstvo ukázal takých akí sme. A úprimne, celkom ma to desí. Neviem kam ako ľudstvo spejeme, no verím tomu, že keby sme boli v takej situácii ako sa tu opisuje, jednali by sme určite rovnako. Jediné čo chýbalo bol Soros. Môžem úprimne povedať, že herecké výkony sú skvelé, príbeh je dobre napísaný a celé to funguje. Sú síce miesta, kde som mal pocit, že film možno mohol byť trošku kratší a dokázal by sa k myšlienke dostať rovnako silne, no čo musím filmu najviac uznať je fakt, že ma neskutočne fascinovalo ho sledovať. A premýšľať nad nami ako ľudstvom. A myslím si, že viac to ani nie je potreba podtrhovať. Možno to mohlo byť satirickejšie a trošku kratšie, no film má moju úctu za to, že povedal na plnú hubu to, čo je potrebné, aby sme počuli. Jediná škoda je tá, že si myslím, že zase to dopadne na neúrodnú pôdu. Algoritmy vládnu svetu. Hodnotenie: A

Encanto (2021)

Myslím si, že "Encanto" bude pre niektorých divákov asi trošku sklamanie. Tak trošku mám pocit, že po mnohých filmov z minulých rokov sa už niekde nastavila latka a očakávame niečo silnejšie a veľkolepejšie. Na druhú stranu sme tu mali počas jari "Raya And The Last Dragon". Takže pokiaľ hľadáte niečo veľkolepejšie a viac silné, odporúčam vidieť skôr ten film. "Encanto" je viac rodinným filmom, ktorý sa venuje životu a vzťahu jednej trošku neobyčajnej rodiny. S magickými schopnosťami. Ktoré používajú pre dobro a rozkvet dedinky, ktorá leží pod ich domom. Plus je treba povedať, že ich dom je rovnako čarovný a dokonca by som si dovolil povedať, že je živý. Animácie sú vďaka tomu veľmi unikátne a kvalitné. Radosť sa pozerať. Plné života, energie a veľkej dávky farieb. Hudba, ktorú priniesol Lin-Manuel Miranda je podľa mňa tiež vynikajúca. Možno si v hlave nedržím všetky skladby čo som počul, no počas sledovania som si ich maximálne užíval a okrem toho plnohodnotne dopĺňajú príbeh, ktorý by bol bez nich bol chudobnejší. A podobne ako v "Rio 2veľmi výrazne pomáhajú atmosfére filmu. Mám rád postavy, mám rád posolstvo filmu, je tu niekoľko skutočne skvlých momentiek a nemyslím si, že dáva dobrú lekciu len deťom, ale rovnako aj dospelým. Myslím si, že tento film je pre mňa asi taký malý skrytý klenot od Disney. Držalo ma to od začiatku do konca, nenudilo ma to, vyzerá a znie to nádherne, čo viac si môžem želať? Pre mňa vynikajúci film, ktorý určite neostane zabudnutý. Ale neviem, či to tak budú vidieť aj iní okrem mňa. Hodnotenie: A