Zdrojový kód (2011)

Příběh, který si přišel vyřešit svých osm minut - jen tak, jakoby nic ... a ovládl mě s trochu děsivou samozřejmostí. Příběh, který jsem od první do poslední vteřiny prožívala společně s kapitánem Colterem Stevensem. P.S.: Film si může dovolit absolutně všechno. Může zpochybnit jakákoli pravidla, může se vzepřít logice i fyzikálním zákonům, může ignorovat realitu a stvořit jiný svět ... záleží jenom a pouze na tom, jestli vás dokáže přesvědčit, abyste mu UVĚŘILI. "Zdrojový kód" to zvládl bez mrknutí oka - pokud si nedáte pozor, může vás zasáhnout s razancí a s přesností řízené střely.

Skrytá identita (2006)

Před časem jsem se usilovně pokoušela poměřovat kopii s originálem, což je poměrně vyčerpávající činnost, která nenasytně polyká spoustu času i energie - a mnohdy vede ke zcela subjektivním a nesmyslně kategorickým závěrům. Přitom to chtělo jen odstup - nic víc ... Pokud bych přesto chtěla srovnávat, vězte, že u mě na celé čáře vítězí originál: "Volavka" už navždycky zůstane naprosto zásadním snímkem, který mě šokoval, ohromil ... a dostal do kolen. JEHO tah na branku je zdrcující - a JEHO finále zůstává nepřekonané. Tím ale nechci nikterak zlehčovat režisérské umění Martina Scorsese ani strhující herecké výkony všech protagonistů, kteří významně přispěli k neobyčejně husté, až výbušné atmosféře "Skryté identity". Nehledě k tomu, že Leonarda DiCapria ráda vidím za každých okolností ... Takže zvedám hodnocení - na plný počet hvězd.

Tango a Cash (1989)

Komedie, která si neláme hlavu nepodstatnými detaily, neztrácí čas a nezadržitelně se řítí kupředu jako slušně rozjetá lokomotiva. Má jediný cíl - zvednout vám náladu. Paradoxně ji trochu sráží až zbytečně předimenzované finále ... jakoby jí selhaly nejen brzdy, ale i zdravý úsudek. Nicméně Sylvester Stallone a Kurt Russell tvoří velice sympatickou dvojici, která je schopná ustát téměř cokoli ... 3,5*

Správci osudu (2011)

----- "Jste anděl ?" ----- "I tak nám říkali." ----- Nechovají se zrovna andělsky ... při své neobyčejně záslužné a nepochybně i bohulibé činnosti jsou nuceni bez pardonu - a bez lítosti, zato s neúprosnou logikou upřednostňovat zájmy celku před zájmy jednotlivce ... a neohlížejí se na odvěkou lidskou touhu řídit svůj život - a jít za svým srdcem. Jejich moc sice není neomezená, ale zastupují váš osud - a když jim padnete do rukou, zdá se, že nemáte na výběr. Přitom je trochu s podivem, že jejich činy nejsou vždycky stoprocentně profesionální - zvláště když přihlédnu k jejich možnostem a k dlouholeté praxi ... ;-) ... Sečteno a podtrženo: Romance, která se odehrává v atraktivních, fantastických, ale zároveň trochu laciných kulisách - není tak výrazná a tak dramatická, jak by si zasloužila ... a Matt Damon jakoby někde cestou ztratil jiskru "Agenta bez minulosti". Ale možná hraje určitou roli i nepodstatný fakt, že nemám v lásce politiky ... Solidní 3*

Kellyho hrdinové (1970)

Kterak vidina zlatého pokladu dokáže spolehlivě probudit bojovného ducha, vynalézavost a odhodlání k hrdinským činům ... S "Mrchožrouty“ s Jean-Paulem Belmondem v hlavní roli se Clint Eastwood alias Kelly a jeho hrdinové měřit nemůžou - ale místo na slunci jim náleží po právu, neboť poněkud kovbojský náhled na Druhou světovou jim umožňuje využít ve vrchovaté míře nadsázku říznutou ironickým, místy trochu trpkým úsměvem.

Sucker Punch (2011)

Samoúčelné - a zcela vyprázdněné. Nenapadlo by mě, že snímek až po okraj napěchovaný akcí může být TAK nudný. Jenomže veskrze přitažlivá, správně ponurá a depresivní dějová kostra slouží v podstatě jen jako zástěrka pro velkolepou exhibici fantastické počítačové hry převedené na filmové plátno - a její sledování mě zrovna dvakrát nebavilo. Možná i proto, že mě vůbec neoslovila její stylizace. Ale především byla absolutně bez obsahu, neměla nic, zač by stálo bojovat. A tak paradoxně jediným, koho jsem mohla z celého srdce litovat, bylo roztomilé dračí mládě … které vlastně neexistovalo … ;-) …Nemohla jsem si nevšimnout, čím se živilo, ale pořád to bylo jenom zvířátko, které mělo hlad - a určitě by vzalo zavděk i jinou potravou. Ani na dračici nejde jen tak zapomenout - protože matky jsou přece od toho, aby se rvaly za své děti ... Co se stane s hlavní hrdinkou a s jejími společnicemi mě až tak nezajímalo.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

----- "Víte, že Jamese Bonda jsem mezi krysami a výkaly nikdy neviděl?" ----- Parodie, která nemá údernost kupříkladu dnes už kultovních "Žhavých výstřelů". Je podstatně jemnější a útočí na vás s menší brutalitou, ale skládá se z nepřetržité řady skvěle vypointovaných gagů a drobných legrácek, které bez problémů zaručují nadstandardní zábavu.

Láska a jiné závislosti (2010)

Romantická komedie, jejíž zdánlivě lehký a bezstarostný humor se mísí se slzami smutku a beznaděje ... a která si trefně a zlomyslně utahuje z propojení zdravotnictví a farmaceutického průmyslu. Nehledá nové cesty - její děj se v základních rysech drží zavedených a osvědčených schémat, přesto není trapná, fádní ani povrchní. Disponuje přirozeným půvabem, je vyvážená, má úroveň - a Jake Gyllenhaal ... je prostě Jake Gyllenhaal ... ;-) ... Ze vztahu mezi ním a Anne Hathaway cítíte sílu, která by dokázala pohnout zemskou osou, a okolnosti jejich lásky dodávají snímku větší hloubku a opravňují ho volně překračovat hranici mezi komedií a dramatem. ----- "Potkáte tisíce lidí a žádný z nich ve vás nic nezanechá. Potom potkáte jednoho člověka - a váš život se změní ... Jednou provždy." -----

Na vlásku (2010)

Snímek ctí základní koncepci klasických pohádek ustrojených v kabátku Walta Disneyho - a přitom je moderní a plný originálních nápadů ... Hravé a láskyplné vyprávění na dobrou noc (i na dobré ráno, poledne ... případně podvečer), které je mi velice blízké. P.S.: Mým favoritem je samozřejmě Maximus.

Romeo a Julie (1996)

Byl to nesmírně odvážný a riskantní experiment, vzít Romea a Julii, jen tak beze všeho je přenést v čase a přitom jim ponechat básnickou mluvu, kterou jim kdysi vložil do úst jejich duchovní otec - sám velký William. Ano, jedná o věrné převyprávění TOHO všeobecně známého příběhu … a pod méně excelentním režijním vedením a s méně nadanými herci se v moderních kulisách mohlo ztrapnit a zesměšnit - mohlo se změnit v hloupou a naprosto nevěrohodnou frašku. A tak jsem vděčná osudu, jehož přízeň je nestálá ... za to, že při něm stál. Pokud se nad jeho velice extravagantní stylizací nebudete už dopředu pohoršovat a místo zbytečných úšklebků se jím necháte vést, může vás svou opravdovostí a upřímností odzbrojit. Je to na vás … myslím, že William Shakespeare by se nezlobil - ba právě naopak. Nejspíš by ho potěšilo ... a dojalo, že jeho příběh pořád žije - že se narozdíl od obou jeho hlavních hrdinů stal nesmrtelným.