Po zániku Země (2013)

V pěkných kulisách se odehrává děj dle předem jasně nalinkované osnovy, bez překvapení či zvratů, čehož důsledkem je pak předvídatelná nuda. To bohužel nezachrání ani Will Smith, jehož herecký projev se v podstatě omezuje do prostoru čtyř metrů čtverečních a hlasu v intercomu. Přiznejme si to, ani jedno z toho není právě Willovou předností. Tíže pozvednutí tohohle jednoduchého scénáře pak celá leží na bedrech mladého, a bohužel krajně nesympatického, Jadena. Výsledkem je nudný a předvídatelný kus s hrdinou, u kterého je vám jedno, jak to s tím dopadne. 40 %

Muž z oceli (2013)

Zajímavá mytologie světa na konci svých dnů kdesi v dalekém vesmíru ve střetu s naší nedospělou civilizací v plenkách. To vše zabaleno ve velkolepých kulisách, které vyčnívají tak, že bohužel často zastiňují příběh. Není to ani tak tím, že by tu nebyl. Filmaři se zde snaží vybudovat pevné základy reálného hrdiny podobně, jako v Batman začíná. Nového hrdinu, který není tak jednoznačně dokonalý, ale naopak má své temné děsy, jeho minulost není jen pohádkou o radostném dětství na americkém středozápadě a který si teprve hledá své místo na tomto světě. Jenže tu chybí to hlavní. Vývoj postavy, prozření, nalezení sebe sama a především nadhled. Místo toho je tu velmi zmatené a zkratkovité vyprávění, kde přebíhají z jedné scény k druhé, nevysvětlují, nespojují. Nesouvislý děj v podobě retrospektiv mám velmi rád, ale tady příliš nefunguje. Filmaři bohužel v té první a zajímavější části filmu brali do rukou nůžky častěji, než bylo třeba a v té druhé naopak zbytečně přes hodinu sledujeme zmatené ničení digitálního velkoměsta, kde nejspíše bez povšimnutí (a bez emocí) umírají tisíce lidí. To, že se dívám na Supermana, jsem defakto pocítil opět až v posledních dvou minutách. Kdo viděl, ví proč. Jen proto k těm třem hvězdám přidám nějaké to procento navíc v očekávání lepších zítřků. Nadprůměrné, ale přesto zklamání. 65 %.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Už při sledování prvního dílu jsem se až s dětinskou nedočkavostí těšil na pokračování, až se opět ponořím do fantastické budoucnosti plné ideálů Spojené Federace Planet při objevování neznámých zákoutí vesmíru. Neskutečně mě těší, že i přes má velká očekávání, nejsem zklamán. V podstatě platí to co jsem napsal o prvním dílu. Dvě a půl hodiny plné odkazů minulosti, ale bez nostalgického vykrádání předlohy. Dobrodružství, které musíte vidět. I druhý díl, doufejme nové série, si udržuje jednoznačně nastolenou úroveň. 80 %

Světová válka Z (2013)

Světová válka Z je v podstatě B-čkový zombí film zabalený do A-čkového rozpočtu. Moje prvotní nadšení vyprchalo už během první půlhodiny, kdy jsem pochopil, že tohle vyprávění nemá se snahou o jakoukoliv uvěřitelnost pranic společného. Je vidět, že autoři si se spoustou věcí nelámali hlavu a sázeli jednu scénu za druhou, defakto bez ladu a skladu, jen aby udrželi diváka naoko napnutého. Akční i davové scény, pohledy na statisíce utíkajících zombíků či hořící města fungují na jedničku, jenže pak přijde klidnější pasáž a vy najednou přemýšlíte, jak se mohla nákaza díky leteckým společnostem tak rozšířit po celém světě, když virus transformuje tělo do deseti vteřin, jak může tělo takto rychle morfovat, jak proboha zombíci poznají nakaženého člověka, proč letí letadlem právě sem a pak právě tam a tak bych mohl pokračovat. Ono by mi to vlastně vůbec nevadilo, kdyby to byl B-čkový horor, ale od podobného flmu jsem tak nějak čekal hlavu a patu. Jenže ono to běží od začátku do konce tak nějak bez konceptu. Nakonec, on i ten závěr vlastně vůbec nic nevysvětloval, natož aby se snažil překvapit. Je to škoda. Přitom stačilo tak málo. 60 %

Šmejdi (2013)

Už jen za tu práci s emocema si tu čtvrtou hvězdu tento dokument zaslouží. 80 %

Škola rocku (2003)

Bez Jacka Blecka by tenhle film rozhodně nebyl tím čím je. Tenhle, většinou nesympatický chlapík, to tady rozhodně pořádně rozjel a tomuto filmu propůjčuje punc originality. 70 %

Strážci - Watchmen (2009)

Úžasný začátek a úvodní titulky střídá velmi pomalý, více jak hodinový, rozjezd, hraničící s nudou. Pak nastane zlom a ke slovu se dostává poodhalení tajemství, konspirace a především přichází na řadu akce. Určitým způsobem je to jedinečný film. Humor, najdeteli zde nějaký, je jen v hodně černé podobě a souvisí s naturalistickým znázorněním skutečnosti, která stírá rozdíly mezi hrdinou a padouchem, protože i hrdinové zde stojí na samé hraně zákona a mnohdy ji překračují. Ti jsou sami o sobě dosti nesourodí, s nejasnými schopnostmi i minulostí, která se pro některé pomalu poodhaluje. Nicméně závěr přináší opět spíše zklamání. Celkově nadprůměrných 65 %

Čtyřlístek ve službách krále (2013)

Už jsem značně odrostl dobám, kdy jsem netrpělivě očekával každou další knihovničku čtyřlístku a jedním dechem ji pak několikrát přečetl. Přesto jsem se na první filmové dobrozdružství značně těšil a ačkoliv recenze zchladily mé očekávání, rád jsem se na tenhle film podíval. V první řadě, toto rozhodně není film pro dospělé, dokonce ani pro nostalgiky, protože i ti se budou šťourat v děravém scénáři, zmatenému přeskakování mezi scánami a zbytečným odbočkám, které děj pouze komplikují a uměle nastavují stopáž. I humor je tu výhradně prvoplánový, určený dětskému poubliku, a dospělý se tak zasměje možná jednou. Aby toho pak nebylo málo, bez výjimky si všimne do očí bijícího product placementu, který mu toto nevinné dobrodružství dokonale znechutí. Děti naopak uvidí příjemnou taškařici, dobrodružství se svými oblíbenými postavičkami a nad nějakou tou nelogičností či pribinákem k snídani, mávnou rukou. Za mě ale bohužel spíše zklamání a průměrné hodnocení zaokrouhlím hvězdami nahoru jen z nostalgie. 50 %

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Povedené akční krimi a doufejme i počátek nové série. Cruise se do podobných rolí prostě hodi. Je jen škoda, že scénář příliš brzy odhalil karty a závěr se tak nese v čistě akčním duchu bez překvapení. 70 %

Bláznivá holka (2008)

Předlohu jsem neviděl, ale ani tak si tento film nezískal moje sympatie. Jednodüchý příběh, kde se první polovinu ptáte, co se přesně děje a tu druhou čekáte, kdy konečně dojde k závěru, který jste už před notnou dobou odhadli. Přesto v podstatě docela příjemná průměrná romance. 50 %