V hlavní roli já (2008)

Rovnou na úvod řeknu, že tenhle fim má tu smůlu, a možná i to štěstí, že jsem na něj byl donucen jít do kina. Kdybych ho viděl v televizi, tak bych mu možná dal o hvězdičku víc a nebo naopak o hvězdičku míň, protože bych na něj po neskutečně nudné první půhodině nevydržel koukat. Celá relativně zábavná část je zhuštěna do druhých třiceti minut, které by samy o sobě vydaly na naprosto dokonalý díl nějakého (hodně černérho) sitcomu. Nicméně zbytek filmu už jsme opět nuceni pouze sledoval, jak se ten propletenec "velmi nešťastných náhod" rozplétá, aniž by se vlastně za tu dobu stalo něco zajímavého, překvapivého nebo dokonce zábavného. Prostě za plné vstupné ta prostřední půlhodina nestála a i tak mnohdy víc dostávám v lecjakém sitcomu z televize a to zadarmo. 50 %

Stmívání (2008)

Po úvdních pár minutách jsem si říkal, že to není špatné, po hodině jsem doufal, že je to jen lokální přešlap, aby mi o pár minut později došlo, že k lepšímu se to už nezmění. Přišlo mi, že autoři vcelku nadějný námět utopili v podivném slepenci událostí nelogicky poslepovaných sladkými nesmysly bez hlubšího významu a hlavně důvodu. Je tu spousta vaty, která ale neobjasňuje chování hlavních představitelů natolik, aby vyznělo nenuceně a dokázalo mě přirozeně provést dějem.

Chůva k pohledání (1993) (seriál)

Opravdu mě zaráží rozptyl hodnocení tady. Vsadím se, že většina toho je výsledkem sledování jednoho - dvou dílů, protože když si člověk zvykne na trochu svéráznou postavu hlavní hrdinky (která je všechno, jen ne blbá, jak tu někdo naznačil), musí si tenhle seriál plný dokonalého anglického humoru, situačních gagů, nedorozumění a zvratů, zamilovat, a o to víc, že s přibývajícími díly kvalita jen roste a baví i po druhém a třetím zhlédnutí. 90 % a jen krůček k páté hvězdičce. No, vlastně ted už ne :)

Šarlotina pavučinka (2006)

Pro dospělého to bude nuda, nebudeli se tedy bavit úvahami o více než lehce nelogickém příběhu. Děti ale o tom, že by pavučina s napsaným slovem asi vyvolala zcela jiné reakce, přemýšlet příliš nebudou. Příběh sice vychází ze slavné knížky (nikoliv u nás), ale já mám raději klasické pohádky. 50 %

Ro(c)k podvraťáků (2006)

... triviální zápletka bez valného logického základu tuhle komedii zrovna příliš pohromadě nedrží, ale na druhou stranu, čekal jsem to mnohem, mnohem horší a ono se to jednou přežít dá.

Bílá vdova (2000)

Vcelku příjemný film s lehkou porcí lehkého anglického humoru. Zajímavý je originální a snad až neuvěřitelný námět, hodící se spíše tak do 60 let USA. 60 %

Invaze (2007)

V rámci žánru velimi slušně odvedená řemeslná práce, která vás sice nedostane do kolen, ale určitě dobře pobaví. Sem tam na vís něco bafne a na chvilku možná i zauvažujete nad "poselstvím", které tento film naznačuje. Škoda trochu useknutého závěru. 60 %

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Vzhledme k tomu, že jsem od zfilmování šesté knihy, kterou z "dospělé" pětice posledních dílů považuji za nejslabší, vlastně nic nečekal, byl jsem až neobyčejně mile překvapen. Prázdnou bublinu dějě, který se během šestého roku v Bradavicích v podstatě posouvá od nikud nikam, tu vyplnuje velmi dorbým způsobem humor, který nahrazuje těžko zfilmovatelné (a na filmovém plátně nejspíš i nudné) pátrání po Princi dvojí krve i tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti. Když to tak vemu, tak z knihy jsem si pamatoval jen závěrečné finále, protože nic jiného není pro vývoj ságy důležité. Jak v knize, tak i ve filmu tak dostává prostor vývoj jednotlivých postav a vztahů mezi nimi, z čehož právě pramení většina humorných situací. Zatímco pátý díl knižní série považuji za nejlepší z celé série, filmová šestka ten pátý převálcovala. Bezkonkurenčně nejlepším filmem ale stále zůstává nedostižný Vězeň z Azkabánu. PS: hodnotím titulkovanou verzi, které jsem v tomto případě dal po zkušenostech jiných výjimečně přednost.

Psanec Josey Wales (1976)

Nejedná se sice o klasiku, která by nějak výrazeně určovala směr žánru, ale určitě se vedle svých známějších a o něco mladších vrstevníků (dolarová trologie) neztratí. Zajímavý je minimálně jižanský pohed na občanskou válku, která si psance vlastně "vyrobila" sama. Mé hodnocení ovlivní asi nejvíce to, že v rámci doby vzniku to je jen lehce nadprůměrný western, od kterého jsem čekal malinko víc, než jsem dostal.

Křižák v džínách (2006)

Mám rád filmy o cestování časem a především ty, kde se někdo dostane do středověku, což je i tento případ. I přes to mě ovšem tenhle film příliš nezaujal. Možná to je z velké části i tím, že už mi chvilku není sedmnáct a tak mi celý historický základ, to jak do něho zasáhl hlavní (17 letý) hrdina a především vše kolem způsobu, jak se dostal do minulosti a následně i zpět, přišlo mírně řečeno postavené i mimo filmovou realitu, kterou jsem ochoten přijmout. K tomu, aby se tak stalo, je třeba vybudovat nějaký uvěřitelný základ (sedmnáctiletý kluk má přístup - včetně scanu duhovky - do tajné laboratoře, kde experimentují s cestováním časem a matka ho nechá v podstatě spouštět jednotlivé pokusy). K tomu přidejte poměrně slabou nosnou linku příběhu (v závěru dosti osekanou a "zkrášlenou" naprosto iracionálním chováním všech postav) a tak jediné na co se tak budete moci těšit je vcelku ucházející vizuální stránka (davové scény tu nepředstavuje 30 výrostků, i když únos v závěru filmu je strašný). 12ti - 17ti letí si mohou nějaké to procento přičíst, ale já dávám 40 %