Božský Evan (2007)

Vcelku průměrná komedie, navazující lehce na předešlý film. Sice to nedává tak docela smysl (proč se na tu archu nastěhovala všechna ta zvířata), ale jinak se na to dá překvapivě dobře koukat a i se pobavíte. Kam se ale poděly ty peníze, to fakt nevim. 50 %

Match Point - Hra osudu (2005)

Předem avizuji, že jsem hodně na vážkách mezi třemi a čtiřmi hvězdami. Celý film si říkáte, že tohle jsme už stokrát viděli a nudíte se v očekávaní závěrečného klišé, aby nakonec přišel šok na druhou, který zpětně staví celý děj do zcela jiného světla. Je to film na který se musím podívat ještě jednou a doufám, že mě ten začátek tentokrát v očekávání skutečného konce nudit nebude a šoupnu tam tu čtvrtou hvězdu. 70 %

Kámoš k pohledání (2009)

Vcelku příjemná nenudící komedie se zajímavou zápletkou. Zázraky nečekejte, ale rozhodně solidní nadrpůměr. 60 %

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Oproti jedničce jen zmatené pobíhání odnikud nikam s občasným náznakem velkolepé bitvy a iracionálním koncem. Film pro děti na sobotní odpoledne u televize. 40 %

Terminator Salvation (2009)

Velkolepé zpracování, ale nevýrazný podivně poslepovaný příběh, který především v závěru sklouzl mimo únosnou mez. To myslím přesně vystihuje tento film. 60 %

Bejvalek se nezbavíš (2009)

Průměrná komedie, postavená tentokrát na kostře Vánoční koledy od Charlese Dickense, kde pouze jedna slavnostní událost - vánoce, je nahrazena jinou slavnostní událostí - svatbou. Hlavní hrdina je samozřejmě o poznání mladší, nicméně vše ostatní zůstává zachováno, včetně toho hlavího. Jeho přerod díky třem duchům vánoc, tedy svateb:), kteří ho provedou minulostí, přítomností i budoucností jeho života. Celkově jednohubka na studený zimní večer, kde nejvíce potěší hlavní představitelé, ale jinak asi nemá smysl se k ní někdy vracet. 50 %

Avatar (2009)

Film, kde konečně technologie nevítězí nad příběhem a naopak jen pomáhá k jeho lepšímu vyprávění. To se týká jak vizuálních triků, tak i 3D zpracování. Obojí po pár minutách vnímáte jako něco naprosto přirozeného. V prvním případě bez problému věříte, že jste na cizí planetě, s jedinečnou faunou a florou a připadá vám, že tyhle záběry snad ani nemohly vzniknout jinak, než v reálné, i když zcela neznámé přírodě. Druhou kapitolou technického zpracování je 3D. Snad krom několika málo případů na počátku filmu tu nenajdete žádné jednoúčelové wow efekty, známé z jiných 3D animáků, které pak ve 2D vypadají velmi divně. Naopak. Po chvíli si na 3D zvyknete a vlastně si ho přestanete uvědomovat, což vůbec není naškodu. Začnete ho vnímat jako něco přirozeného, co vám umožní se podívat "za plátno", které tu představuje vlastně velké reálné okno do jiného světa. V neposlední řadě tu pak je příběh, který vás od začátku vtáhne a nepustí až do samého konce. Nemáte čas, přemýšlet nad úžasným technickým zpracováním, protože by vám uniklo něco důležitého a to prostě nechete. Na druhou stranu, nedotklo se mě to tak, jak bych čekal. Možná proto, že předem víte, jak vše musí dopadnout, i když vás nesmíreně zajímá, jakým způsobem k tomu cíli společně dojdem. Těžko dnes hodnotit, jestli to bude jednou film, ke kterému se budu rád vracet a zaslouží si pět hvězd a nebo si místo toho raději pustím Tanec s vlky. Zatím ale naprosto zasloužených 85 %

Vzhůru do oblak (2009)

Začátek se nese ve velmi příjemném duchu, aby pak film zkouzl do přehnaně akční průměrné taškařice. Mnohým snad bude ten začátek k dokonalému filmovému zážitku stačit, ovšem já po tom úvodu čekal něco malinko jiného a stále hledal to kouzlo prvních patnácti minut. Už jsem ho nenašel. 60 % Při druhém zhlédnutí s českým dabingem jsem toho od druhé části už asi tolik nečekal a vlastně jsem se docela dobře bavil. Opravuji na 70 %.

Mikulášovy patálie (2009)

Autorům se povedlo téměř nemyslitelné. Nedovedl jsem si totiž vůbec představit, jak by někdo mohl převést na plátno desítky nezávislých, dokonale vypointovaných dobrodružství malého Mikuláše, které netvoří žádný společný příběh. V knize je spojuje jen vazba a nádherný způsob vyprávění nahlížející na svět dětskýma očima, doprovázený nezapomenutelnýma kresbičkama. Přesto se to autorům scénáře povedlo. Jeden z mnoha příběhů zde posloužil jako kostra na které přirozeně stavějí další scénky důvěrně známé z bez mála desítky knih. Každá jednotlivá scénka tak působí jako součást příběhu a vůbec nevadí, že kvůli tomu museli autoři sem tam něco malinko poupravit. Naopak. Neskutečně mě bavilo hledat ty drobné rozdíly a měl jsem upřímnou radost, že mi žádná z těch změn nevadila. Všechny knihy jsem znovu četl nedávno a mám je tak ve velmi živé paměti. Tento film je výborně doplňuje a navíc láká k přečtení desítek dalších kratičkých příběhů, na které se v tomto filmu nedostalo. Zasloužených 80 %

Protektor (2009)

Vizuálně dokonalé s po všech stránkách vynikajícimi herci. Úchvatně zpracovaný obraz tragické doby ovšem nemůže nahradit nedostaky nosné dějové linky, kde jen marně čekáte nějaký zvrat či alespoň závěrečnou pointu. Díky tomu je poměrně těžké se tu ztotožnit s některou z postav, či si k ní vybudovat jakýkoliv vztah (jedno, zda kladný či záporný). Místo toho jen s neutrálním pocitem a téměř bez emocí sledujete příběh lidí, kteří žijí ve složité době, ale neprožívají nic zajímavého, nic co by stálo za zfilmování. Musíme si pomáhat je v tomto ohledu na míle daleko. 60 %