2001: Vesmírná odysea (1968)

Nemohu říct, že bych byl zklamaný, ale bohužel ani že bych byl nadšený. Začátek snímku mi přišel zajímavý, docela mě bavil, po přesunutí děje do vesmíru jsem také sledoval obrazovku se zaujetím, ovšem následné hluché pasáže moji pozornost značně otupily. Přesto však má Vesmírná odysea řadu zajímavých scén, např. konflikt s HALem. Mít tento Kubrickův opus nějaký depresivní nebo šokující závěr, byla by to pro mě možná i 5* záležitost, takto mohu dát pouze 3* za občasné skvělé momenty, ale zejména za bravurní technické zpracování filmu.

The Route V50 (2004)

1* za Roberta Downeyho a 1* za Volvo. Pěkná reklama na V50ku. :)

Ztracený obzor (1937)

Vynikající snímek s hlubokými myšlenkami o životě, lepším světě a zhýralosti světa za střechou světa. To, že se film nedochoval v celé délce a musel být doplněn fotografiemi, je škoda, avšak i v této formě má Ztracený obzor své kouzlo. Soundtrack Tiomkina je klasicky zdařilý, Frank Capra režijně také potěšil, stejně jako Ronald Colman ve své roli.

Karibští piráti (1942)

Možná jen lehce nadprůměrný dobrodružný snímek, který z průměru pozdvihuje mladý John Wayne a zdařilý závěr.

Interstellar (2014)

Chtělo by se říct, že po všech stránkách dokonalé, ale to je bohužel pouze zdání. Opravdu nejsem odborník přes fyziku a astronomii, takže veškeré ty řečičky o černých dírách, časoprostorech a pátých dimenzích vpustím jedním uchem dovnitř a druhým ven a nezbývá mi, než věřit, že si z nás tvůrci nestřílejí víc, než je to nutné, aby měl snímek alespoň nějaký šmrnc. Co na Interstellaru mohu vychválit a co mě opravdu uzemnilo, je vynikající kamera, dokonalá hudba (ten soundtrack je prostě božský a naprosto dokonale podbarvuje scény, dává jim daleko větší rozměr, než je jim předurčen) a herecké výkony, zejména pak Matthew McConaugheyho. Dosti mě bavil také samotný začátek snímku, který postupně navozoval atmosféru přibližující se zkázy lidstva, ale stejně jsem se pořád těšil, že po odletu do vesmíru přijde něco, co mě dostane, což se bohužel nestalo. Dostala mě pouze řada řemeslně dobře zpracovaných scén, ale nějaké napětí nebo něco emotivně silného se nedostavilo, což je škoda. Chválím také tu jednu lekačku a zpracování Mannova světa. Mít Interstellar nějaký patřičně depresivní konec, rozhodně bych přidal na hodnocení. P. S. Jelikož je tento snímek hodně srovnáván s Kubrickovou Vesmírnou odyseou, kterou mám již nějaký ten pátek v plánu zhlédnout, jsem moc zvědavý, čeho se v o tolik starším snímku dočkám, ale upřímně doufám, že to bude lepší. Post P. S. Nevím proč, ale těsně po zhlédnutí tohoto snímku se mi jako výstižná jevila parafráze hlášky z Četníka ze St. Tropez: "Milý Nolane, tohle byly nejdelší tři hodiny v mém životě, tak si dej setsakramentský pozor na to, co mi teď povíš..." [Zhlédnuto na 8. výročí mého působení na csfd, v kině 9.11. 2014; 16:00]

Zmizelá (2014)

Perfektní thriller. Ostatně co jiného očekávat od Davida Finchera? Zmizelá má výborný scénář, díky kterému je divák stále v očekávání, jak to se zmizením Amy je a není. Různé zvraty ve vyšetřování, hledání stop, které Nickova ženuška připravila, pár drsných scén a skvělá hudba, jež potvrzuje trend filmové hudby z posledních let, tj. doprovod některých napínavých pasáží prostou a údernou muzikou bez kantilény, Fincherova skvělá režie, jejíž zásluhou není prostor pro nudu prakticky po celých 145 minut a v neposlední řadě skvělé herecké výkony, zejména Rosamund Pike, dodávají tomuto počinu opravdový šmrnc. Zmizelá je film, o němž jsem v předchozích měsících neslyšel, netušil jsem, že se připravuje, tudíž je pro mne velmi příjemným překvapením v roce, který osobně považuji na nové filmy za poměrně slabý. Skrze dobrou zábavu, kterou tento snímek poskytuje, odpustím i pochybné scény, jako např. (SPOILER) Amy po propuštění z nemocnice domů je stále špinavá od krve, navíc v nemocničním oblečení. Jasně. :) Dělali jí různá vyšetření, ale cizí krev jí nechají po celém těle. Další nelogičností pak je, že Amy tvrdí, že byla celou dobu přivázána na posteli - jak si tedy mohla nachystat řezák? Na tohle správně Nick poukázal, ale je s podivem, že se další řešení tohoto nesmyslu ve výpovědi Amy, minulo účinkem. (/SPOILER) [v kině 6.11. 2014; 17:45]

Ve službách legie (1998)

Ne příliš známý film, o čemž svědčí i málo hodnocení (630), ale přesto poměrně působivý obrázek války v Jugoslávii. Vyznění snímku je jednoznačně antimilitaristické a řada scén má tendence být emotivní.

Vysoká hra patriotů (1992)

Solidní devadesátkový thriller, který dnes stojí za vidění zejména skrze Harrisona Forda. Některé scény jsou opravdu dobré a mají atmosféru, např. úvodní atentát nebo závěrečná oslava u Ryanových a pasáž se čluny. Sean Bean záporňáky umí. Příjemné 4*.

Záchvěv strachu (1984)

Jak tu již zaznělo. Perfektně vystižena atmosféra policejního státu, vlastenecké pnutí jím potlačované, nejistota a bezvýchodnost situace, když se státu znelíbíte. Parádně se tvůrcům povedlo oživit také kouzlo staré Prahy. Hvězdné herecké obsazení dodává tomuto příběhu na poutavosti.

Zuřící býk (1980)

Scorsese umí točit filmy a potvrzuje mi to každým snímkem, který jsem od něj dosud viděl. Zuřící býk je skvělé životopisné drama, které diváka zaujme i díky tomu, že není pouze o boxu, ale rovněž se hodně zabývá životem LaMotty. De Niro svoji roli zvládl výborně a Joe Pesci mě také potěšil. Pocitově mi chybělo jen malinko k páté hvězdě.