Svoboda pod nákladem (2016)

Každý, kdo byl někdy ve Vysokých Tatrách, zamiloval si tamní přírodu a majestátnost tohoto pohoří, potkal horské nosiče při vynášce a obdivoval, jak dokáží nést takovou zátěž a ještě si udržovat tempo, které mnohdy nemají ani někteří "nezatížení" turisté, dokáže patřičně ocenit i tento dokumentární počin Pavla Barabáše. Laco Kulangu jsem poznal osobně na jeho Skalnaté chatě, Petera Petrase zatial nie, ale jeho knihu Na chodníku chodník jsem již četl a byla neuvěřitelně čtivá. Touto odbočkou chci pouze poznamenat, že dva ze zde uvedených "herců" stojí za to. Když se Vysoké Tatry stanou vaši vášní a dostanou se vám do krve, budete se tam neustále vracet a každý obdobný počin vám udělá obrovskou radost, protože dokáže vaši mysl během chviličky přenést ze vzdálených míst do nejmenších velehor světa.

Taková moderní rodinka - Obří dýně (2017) (epizoda)

Helloween a Dunphyové, to je prostě dílo! I tentokrát se Claire s Philem pokoušejí o jedinečnost, avšak nyní mi to již nepřišlo vtipné. Celkový dojem však zvedl Jay s Mitchellem a závěr s plovoucí dýní a Dunphyovic potomky.

Alf - Ekolog amatér (1990) (epizoda)

Za nadnesení některých eko otázek by si tato epizoda rozhodně zasloužila i pátou hvězdu. Zůstanu však při zemi, neboť svoji zábavností nedosahuje takových výšin.

Taková moderní rodinka - Jezerní život (2017) (epizoda)

Takto povedený start do nové sezóny jsem popravdě ani nečekal. Od zhlédnutí poslední části 8. série do projekce této epizody jsem měl značně dlouhou pauzu a trochu jsem se obával, zda bez reprízy předešlých dílů budu schopen se opět patřičně bavit a žít s aktéry moderní rodinky. Obavy vyvráceny již po pár desítkách sekund.

Zrod knihtisku (2017) (TV film)

Rozhodně zajímavý dokument, v němž potěší jak jeho výpovědní hodnota, tak i hrané pasáže. Knihtisk byl velikým krokem kupředu a jeho význam je dnes již možná opomíjen, podobně jako např. vznik abecedy, což by se směle dalo označit za jeden z největších vynálezů lidstva. (O tom bychom se ale více mohli pobavit během přednášky paleografie. :))

Zaříkávač koní (1998)

Velmi dobře známý, takřka již legendární snímek Roberta Redforda, jenž si střihl i hlavní roli. Navzdory značně dlouhé stopáži je film po celou svoji dobu chytlavý, záživný a udržuje diváka v bdělosti i pozornosti. Z herců potěší všichni hlavní protagonisté, počínaje Redfordem přes K. S. Thomas, Sama Neilla až po Chrise Coopera. Mladou Scarlett Johansson je nutné rovněž pochválit, neboť již zde dokázala, že umí hrát a to ve věku, kdy ještě nepoutala pozornost tím, čím o pár let později. Zaříkávači koní nechybí špetka humoru, dávka emocí, ale i porce dramatu a romantiky. Nad tím vším samozřejmě ční i povedený příběh.

Smrtihlav (1998)

Vskutku hodně zajímavý námět, ne nepodobný Matrixu, resp. jak říkají jiní uživatelé, je vidět, kde se slavnější kultovní počin inspiroval. Pochválit musím celkové ztvárnění a tíživou atmosféru, která mi lehce připomínala i snímek 1984 či THX 1138. Troufám si říct, že ve filmu jsou zastoupeny všechny žánry, které jsou tu uvedeny. Smrtihlav (originální název je výstižnější) je příjemným překvapením, jež se z původního tří hvězdičkového dojmu vypracovalo na o jednu hvězdičku lepší hodnocení.

Sebevrazi - Love story z onoho světa (2006)

Originální námět, slušné zpracování a neznámí herci dávají tomuto počinu své velké kouzlo. Navzdory tomu však můj dojem nepřevyšuje hranici průměrnosti a již teď vím, že podruhé si tento snímek už nepustím. Pamatovat si z něj však budu zajímavou vizi "onoho světa".

Hvězda (2002)

Zdařilý ruský válečný film, kterému nechybí zas až tak mnoho k plnému hodnocení.

Cesta do Indie (1984)

Očekával jsem daleko více dobrodružnou jízdu, možná něco víc ve stylu snímků Hatari!, Pouť či Africká královna. Cesta do Indie je však velmi rozvláčná, často hraničí s nudou a nedokáže přimět k pozornému sledování.