Britannia (2018) (seriál)

V kontextu dnešní seriálové tvorby působí Britannia jako cosi z jiného světa. Seriál který je tak odvážný, že nechává bez nápovědy diváka tápat ve věčně se opakující smyčce otázek, jestli to myslí tvůrci vážně, jestli je to tak divné schválně nebo nedopatřením, jestli to celé bude mít nějakou pointu... Člověk na to kouká a vidí, že je to divné(až blbé) ale ona je ta divnost tak precizní a přesně dávkovaná, že to jaksi nemůže být náhoda/nehoda. Když jsem se odpoutal od očekávání a přijal to jak se to na mě valilo, začal jsem si tu smažkoidní hru scénáristů s žánrem docela užívat a těšil jsem se jakou další pakárnu na mě filmaři zkusí příště.... Ze sympatií k téhle seriálové revoltě hodnotím čtyřma rudýma a jsem fakt zvědavý jestli se to v další sezóně nějak vykuklí.. Doporučuju asi hlavně lidem co rádi experimentují a mají trpělivost mazlit se devět dílů s ambivalentními pocity.

Godzilla II Král monster (2019)

Zcela plnohodnotný příspěvek do řady G-filmů. Je až zarážející jak svědomitě se zde amíci drží japonského kánonu. Buď je to výsledek obrovského fandovství a respektu, nebo hodně neprůstřelnou smlouvou s TOHO co. Má to všechno co má správný G-film mít a vše je to dávkováno tak aby ta či oná emoce zabrnkala přesně v ten či onen okamžik. Fanda celé té šedesátileté série musí zákonitě jen uznale pokyvovat hlavou. Nebýt vypiplaných CGI monster, řekl bych ,že jsme zpět někde v devadesátých letech... G-filmy jsou samozřejmě takovým svéhlavým filmovým samorostem a nelze na ně aplikovat měřítka a nároky mainstreamové produkce. G-filmy si dodnes drží jedinečnou poetiku která je směsicí absurdity, naivity, kýče a odvahy být filmovým mimoněm. G-filmy jsou jako perfektní ženská kterou milujete navzdory tomu (a proto),že si uvědomujete její nedostatky..

FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl (2019)

Jo jo, je na tom něco skoro až děsivého.. Celá Fyre kauza mě na soc.sítích naprosto minula (a to i přesto, že jakýs takýs přehled mám) takže mě dost nahlodávala myšlenka jestli celý ten film není zdařilá mystifikace.. Ale prej to fakt proběhlo, takže dejme tomu... Přeškrobený, předražený a přeleštěný fesťák plný šitoidní hudby mi je naprosto u prdele, takže jsem se jen královsky bavil nad bezbřehou arogancí přístupu "všechno bude fajn, máme přece skoro bezednou studnu peněz" která zcela "neočekávaně" narazila na realitu. Na druhou stranu, moc bych se nesmál miléniálům, že si koupili lístky na tenhle průser, protože zásadní potíže třdění fejků od faktů v dnešním informačním světě nemá zdaleka jen generace Y. To, že takový zájem vzbudila akce po všech stránkách povrchni a vyprázdněná, je samozřejmě už věc jiná..

Idyla (2015)

Jo, je to asi tak stejně blbé jako kdyby to točili češi. Tápající režie, kamera jak z doktora z hor, hudba je cosi bez koncepce jen tak aby to mělo hudbu, herectví bídné, scénář debilní (ikdyž to v rámci žánru není úplně chyba).. Relativně na úrovni jsou masky a triky, jinak je to sranec..

Hele Muppete, kdo tady vraždí? (2018)

Vypiplaná žánrovka rafinovaně si hrající se schématičností všech těch noiroidních příběhů o životem zvalchovaném (expolicejním) soukromém očku, který natrefí na ženskou a případ, který sahá hlouběji než se na první pohled zdá. Muppeťácký koncept, se spoustou promyšlených detailů, celou tuhle žánrovou hru samozřejmě podkopává, přiživuje, oživuje, rozvrací a akceleruje. Loutky zde nejsou prvoplánová atrakce která po patnácti minutách ztratí svou přitažlivost. Jsou tak zručně vydesignované a napsané, že je po chvilce člověk začne vnímat jako zcela plnohodnotné charaktery přestože se, díky pravidelným dávkám reálií z muppetího života, nikdy nevytratí to kouzlo absurdního kontrastu loutkového vs. lidského světa.

Captive State (2019)

Docela překvápko.. Film představuje vcelku prokreslený, komplexní a uvěřitelný svět po mimozemské invazi na kterou kouká ze zorného úhlu undergroudového odboje. Díky tomu má divák fajn pocit, že zde existuje celé spektrum věcí na které nedohlédne a film si tak udržuje prvek tajemství a syrovosti, což automaticky podporuje atmosféru.. Dějový oblouk sice není neprůstřelně nepředvídatelný, ale když se jeden za každou cenu nesnaž být dva kroky před filmem, tak si to užije.... Poměrně slabé hodnocení zde je z velké části způsobeno nenaplněným očekáváním. Lidi holt asi čekali emzáky otročící lidsou rasu v reálnem čase, se spoustou akce atd.. Místo toho dostali něco jako špionážní film v nenápadných sci-fi kulisách... Já nečekal nic a jsem spokojený..

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles (2019)

Bitkoidní sekvence (jako vlastně celá akční kostra filmu) mě sice ubíjejícím způsobem nudily, ale jiskřivě živé želví kvarteto v interakci s Batmanem (a spol) je prostě parádní i ve chvilkách kdy už je to skoro protivné :) ..Má to říz, Batmanovy koutky se nezvykle zvedají(to už jde skoro proti kánonu :D ) a člověk prostě vnímá tu chemii... Klidně bych si dal něco kratšího a výrazně méně akčního se zaměřením čistě jen na ten poutavý charakterový ping-pong.

Captain Marvel (2019)

Ze začátku se to tváří zoufale sračkoidně, ale někdy od poloviny se to začne jakoby uvolňovat, otevřeněji přiznávat, že jde jen o pseudo retro brak a díky tomu to nakonec získá jakýs takýs face.. Je tam super kočka, NIN tričko, CM ve své finální zářící formě probouzí dětské nadšení.... Škoda, že nejsem patnáctiletá holka, to bych si ze vší té sympatické blboidnosti cvrnkla do kalhotek.

Můj strýček (1958)

Ubíjející řetězec zoufale nevtipných gagů..

Zákon gangu (2008) (seriál)

Bandu jednoduchých kreténů (kteří mi mají být asi sympatičtí protože neprodávají drogy dětem, ale zbraně teroristům) vláčí stejně jednoduchý scénárista naprosto absurdníma, nerealistickýma, telenoveloidníma a nekonečně zacyklenýma situacema vycucanýma z prstu narychlo někde asi na hajzlu.. Někonečně únavný kolotoč roztržek, příměří, spojenectví s druhou stranou proti třetí straně.. spojenectví s třetí stranou proti straně druhé (se kterou jsme ukončili příměří protože jednáme za každé situace jako impulsivní pětileté děcka a neumíme vést konstruktivní dialog).. spojenectví s policajtama proti druhé i třetí straně.. spojenectví s druhou stranou proti policajtům a třetí straně.. boj proti všem (prostě zase proto, že jsme kreténi a než si vysvětlovat nedorozumění, tak se radši budeme s bouchačkama nahánět na teploušsky brumlajících motorkách).. Fakt výsměch.. Herci jsou asi kvalitní a typově dobře vybraní (teda krom Perlmana, ten působí jako naprostá parodie), ale ve většině těch scénáristických debilit jsou naprosto bezradí.... Sem tam tam padně nějakej slušnej vtip a hrstka(z té hromady) postav se časem dopracuje k více než jedné vrstvě charakteru, takže bych to celé úplně nezatracoval.. ale jak se tahle prostoduchá slátanina stala tak populární, to nepochopím..EDIT: Takže po čtvrté (údajně nejlepší) sérii s touhle bezbřehou břečkou na dobro končím. Je to normální telenovela pro buzeranty(nemyslím homosexuály) kteří potřebují nějak maskovat před světem, že čumí na telenovely ( a že jsou buzeranti). Banda nekrofilních, šovinistických, rasistických (a bůhvíjak postižených ještě) kryplů si to drandí skrze scénář poslední cenové kategorie a tváří se u toho jako, že dělají svým pozérstvím bůhvíjakou díru do světa. 50%scén je tak nesmyslných, nelogických a absurdních, že Mr. Bean je oproti tomu hyperrealistická existenciální studie. Nechápu jak se kterákoliv z těch postav mohla navzdory své mentální retardaci dožít dospělosti. Nechápu jak může mít takový úspěch tak špatně natočený seriál o baně šulinů z nichž snad nikdo není schopný jednat konzistentně (když rozum by byl už z roviny sci-fi)... Hrůza a děs. Tohle by snad nebylo dobré ani v 80.letech... Končím a je mi upřímně u prdele jak to celé skončí. Klidně ať všichni chcípnou, nebo ať se přeoperují na zebry, nebo začnou vést řetězec rychlého občerstvení.. Fakt nezájem...