Tess z rodu D'Urbervillů (2008) (seriál)

O všech jakých ztrátách tohle je? O mnoha. Tess je kopací míč, boxovací pytel, dostává jednu ránu za druhou, aby znovu a znovu povstala se svou jistou vnitřní konzistencí a čelila tomu, co přijde, co je nevyhnutelné a přijala to s klidem. Naturalismus podle Hardyho s odvážnými náznaky ženské emancipace převeden do čtyřdílné televizní adaptace se přesvědčivě a důstojně povedl!

Gentlemani (2024) (seriál)

Tak tohle byla totální binge jízda! A to jsem se Guyovi léta s frňákem nahoru úspěšně vyhýbala, a teď si mě zase absolutně zotročil brutálním černým humorem! PS: By mě zajímalo, zda měl Netflix genderovou podmínku, že jedna z hlavních roli musí být ženská, páč to mě teda překvapilo hodně a nakonec to Theovi a Kaye dost dobře dohromady hraje! 80%

Chudáčci (2023)

Tak jako buď se vo tomhle Lanthimosově mastepísu s někým zvysoka pobavíš na totálně pseudointelektuální vlně a umřeš při tom smíchy, nebo se s někým do krve pohádáš jaká to byla feministicky nesnesitelná pí....! Každopádně zase zcela mimo hlavní vlnu, s audio-vizuální úchylnou dokonalostí a s Emmou samozřejmě, která to s Yorgosem roztačila už ve Favoritce!

Slzotvůrce (2024)

Snaha posunout reálie příběhu kamsi do anglo-amerického světa s italským hereckým ansámblem je dosti divná a musím říci, že s radostí bych snesla reálie domácí. Vnitřní přemrštěný monolog hlavní hrdinky dohání nedomrlé a vizuálně maximalizované herectví obou mladých představitelů. Ale jinak mě příběh překvapil, čekala jsem fantasy young adult romanci a dostala jsem romantický skoro psychologický příběh o kolektivním traumatu z děcáku! 50% PS: Tak teda tu přechválenou YA knížku jsem zbaštila za dva večery a dobrý, film se trošku lépe popasoval se závěrem. Román na šestisetstránkách řeší vnitřní svět dvou mladých traumatizovaných lidí, kteří se po vypuštění z děcáku začnou sexuálně sbližovat a trošku jim do toho zatne sekeru adopce, která z nich má udělat sourozence! V knížce je více rozpracován vztah adoptivní matky Anny a Nicy a Rigel je tam větší tvrďák!

Poslední souboj (2021)

Že mě ještě Ridley zaskočí a zatne do mě dřevec filmové imaginace takto dokonale, jsem teda vůbec nečekala! Tři velmi osobní perspektivy vyprávění vytvářejí vrstevnatý a komplexní obraz jedné fatální epizody, která se nechvalně zapsala do historie Francie. Poslední souboj je přesné skloubení středověké vizuálně dokonalé epiky a psychologického a politického dramatu.

Nadějná mladá žena (2020)

Tak třičtvrtiny sledovací doby sem věřila, že v tom vidim ironii a jemnej černej humor. Že ta holka táhne svéráznou káru odplaty, bylo jasný vod začátku, jenže vona ji nakonec dotáhla do zcela absurdních výšin a já posledních 15 minut čučela nevěřícně a s votevřenou hubou. Jako dobrý, už dlouho jsem neviděla takhle dobře odehranej a originální thriller s výstavní snůškou toxickejch kreatur!

Síla psa (2021)

Radši tady ani nebudu psát po kolika letech (hm hm desetiletích) jsem si dala čisté a průzračné rande s filmem Jane Campion.... A hleďme ono to zase bylo vcelku intenzivní! Máme tu striktně nedoslovnou optiku, k (anti)hrdinům si hledáme postoj skrz jejich nejednoznačné činy a jen těžce v nich hledáme emoce, a přesto oni v nás ty emoce vyvolávají. Hraje krajina, dobytek, koně, interiéry, banjo, piáno, divná hudba a taky samozřejmě Benedict, kterej mě ve své kreaci s pozérsky ošuntělým honák feelingem spolehlivě přesvědčil o tom, jakým lidským monstrem se jeho hlavní zmetek díky drásavé vnitřní samotě stal, jak dokonale si dokázal objektivizovat svůj vnitřní mindrák a s jakou klidnou krutostí si na něm pochutnal. Ale co už, spravedlnost si ho naštěstí našla!

Mladá dáma (2024)

Velmi atmosférická skoro hororová honička, kterou táhne dolů odfláklej scenář, kterej disponuje skvadrou nelogičností a nedořečeností. Pak je tu druhá možnost, že to je díky střihačově velkolepé akci, aby měl film přijatelnou stopáž. Hore to táhnou portugalský exteriéry, hudba a digitálně vcelku povedená dračice, která je v originále velmi dobře nadabovaná, a za mě to i dodává hezkej psychologickej náboj (u něčeho, co má být asi pohádka dobrý...). No a herci v čele s Millie, jsou hodně v pohodě uvěřitelní a nikdo extra nevyčnívá.

Predestination (2014)

Jako tohle bylo fakt hodně divný a jetý, až mi to vlastně přišlo originální a dobrý! Budu muset provést komparaci s povídkou od Heinleina, neboť mě hodně zajímá, do jaké míry koresponduje narativní konstrukt povídky a filmu! A i když Ethana mám opravdu jako herce ráda, tohle dílo si pro sebe opanovala jednoznačně Sarah Snook. 75%

Istanbul, poslední výzva (2023)

WTF, expozice vcelku ušla, ale vše se pak začalo podřizovat mě zcela nesympatickému narativu. Čekala jsem drama dvou dospělých lidí a dostala jsem nevkusné tajtrlikování sebestředného ufňukaného fracka a divné rádoby emancipované podpalovačky. Hrozné to však bylo také po filmařské i herecké stránce.