Cesta do neznáma (1995) (seriál)

Svého času byl nejspíš tento seriál kult, já mám to neštěstí ho vidět až nyní po 11 letech od data jeho vzniku a přijde mi samozřejmě trochu staromódní. Ale to není ten hlavní problém zahrnutý v mém hodnocení (mám v oblibě plno mnohem starších seriálů), spíš mi v tomto dílku chybí propracovanější systém, nějaká ta koncepce a hlavně nadčasovost. Po shlédnutí pár dílů jsem zabředla do rutiny opakovaných klouzání a rádoby zvratů, pravdou sice je, že onen stereotyp je částečně kompenzován střídáním žánrů jednotlivých dílů. Nicméně v celku ten seriál nešlape a rychle ztrácí dech. Ale i tak je to příjemná ranní oddychovka před odchodem do práce...

Happy Tree Friends 1 - První krev (2002) (video kompilace)

Morbidní humor? Ano jistě, ale v takové koncentraci a tak roztomile? Zábava koliduje někde mezi 60-80%, ale pouze v krátkém časovém intervalu zvaném překvapení (to když to vidíte poprvé). Poučení padá do rozmezí 0-10%. Počáteční originalita by tu možná byla, po delší době se však stává stupidní krvavou rutinou, která už není ani zábavnou rutinou.

Lolita (1997)

Chcete dílko, na které budou ve filmovém klubu koukat s otevřenou hubou naprostí filmoví laici? Pak jim pusťte Lyneovu Lolitu. Tedy já alespoň byla svědkem toho, jak v maloměstské špeluňce čučelo dvacet štamgastů na tohle dílko, i přestože na jiných kanálech jely sportovní přenosy. Tím chci říci, že Lolita je "profláknutý" a osvědčený kult. Mě nepřitahuje ona lehce "pedofilní" kontroverze, která obvykle působí jako magnet, neboť jsem jich viděla či četla daleko víc a některé byly daleko horší. Možná proto pociťuji k tomuto filmu lehkou averzi. Lyne natočil něco, co dle mého už natočeno bylo a opakovačka není tak zcela na místě. I když od něj jsem vlastně čekala, že po něčem takovém dříve či později sáhne. Na tomhle filmu nenajdete nějaké výraznější vady na kráse, má výborné herecké výkony, děj je výtečný, emocemi nabitý, režie zajímavá. Nepřeje mu však doba a hlavně starší bratříček. 70%

Návrat Sommersbyho (1993)

Sommersby je prachsprostý ubrečený cajdák, který si člověk buď zamiluje nebo ho zákonitě nesnáší. Mě si získal na 100% a kdykoliv ho v bedýnce s pohyblivými obrázky dávají, nenechám si ho ujít. Nicméně to neomlouvá jeho okaté nedostatky v rovině filmařské, nezáživná režie, lehce nedotažený scénář, plně ne zcela využitá Elfmanova hudba, i když sama o sobě je výtečná. K hercům nemám výtky. 70%.

Apokalypsa (1979)

Co dodat??? Peklo pro nás nechystá ďábel, dokonale si ho totiž připravujeme v pozemském bytí sami. Nejspíš. Dlouho jsem se tomuto veledílu bránila a i přesto mě dostalo. Redux verze podotýkám, jinou jsem neviděla a nejspíš ani vidět nechci, tohle psycho mě totiž stačí shlédnou jednou a asi zároveň naposledy. Apokalypsa je prostě a jednoduše unikum a myslím si, že to není ani válečný film v pravém slova smyslu. Neřeší jen stigma Vietnamského konfliktu, dalece ho symbolicky přesahuje a posouvá do obecnější roviny. A to je fakt, který musí ocenit snad každý, kdo se do pekla Apokalypsy, alespoň na chvíli ponoří. Budete možná řvát vzteky, pouštět slzy, nedýchat, nebo taky ne.

Žena ve vodě (2006)

Strašně moc jsem si přála dát tomuto filmu šanci a příležitost si mě získat. Dvakrát. A i přesto ve mě zůstalo citové vzduchoprázno, pocit promarněné šance a otazníku, co to sakra mělo znamenat. Asi to, že člověk musí od počátku přistoupit na pravidla a nehledat jakoukoliv logiku, což rozhodně není důvod k tomu film hodit do kytek, já vím. Žena ve vodě je zručně natočený film, s pár slibnými charaktery, s hromadou načatých figurek, s divně se nehodící hudbou a hodně slabým dějem. Asi takový má být, nejspíš. 50% - **1/2.

Ultraviolet (2006)

Nu kontroverzní hlášky o filmech na mě obvykle působí jako magnet... takže jsem sáhla i po tomhle dvd. A zjistila jsem, že i kdyby se to jmenovalo infrared a hlavní hrdinka by se nezabarvovala nelogicky do fialova, ale vyzařovala by neviditelné sálavé vlny, bylo by to jedno. Tehle dílko je totitž totální dějový paskvil, když jsem u toho žargonu, tak mi k tomu pasuje slovo ultra-hovadina. Jenže! Pominu-li všechnu tu nelogičnost dějovou, tu práznotu duchovní a emotivní (Ultraviolet je totiž, i přes tu směšně a násilně napasovanou pseudo-dějovu linii o zhrzeném mateřství, hrozně studený a odtažitý film), zůstává hyper stylizovaná a celkem originální počítačová hra. Ano hra na velkém plátně, kterou za vás hraje režisér, který se mimochem skvěle imituje a vykořisťuje. Equilibrium je cítit snad v každém pátém záběru a desátém dialogu, sice hodně pokřiveně, ale je to tak. A navíc to všechno ani nevypadá jako klasa béčko, nejsou tu žádné laciné kulisy, ale divné grafické prostředí. Nevím, co si o tomhle šílentví Kurta Wimmera mám myslet, ale jednoznačně mě nanadchnulo, každopádně věřím, že své fanoušky si stejně najde.

Cela (2000)

Úchylné lízatko na dobrou noc... Které sází jen a pouze na dva žolíky v rukou režiséra. Prvním z nich je originální výtvarná stylizace - počítaje v to všechny herce (kameramanu hold rovněž) a druhým je trefně neklidná a nervydrásající hudba od Howarda Shorea. Kdo slyšel separovaně zajisté potvrdí, že se samostatně soundtrack moc poslouchat nedá. O ději polemizovat nebudu, není nic moc, primární myšlenka a námět jsou docela originální, ale není s nimi nakládáno moc obratně. Na závěr podotýkám, že mé hodnocení je ovlivněno faktem, že jsem Celu viděla v kině a navíc v trochu veselejší náladě, takže emotivní požitek byl nejspíš lehce nadnesený. 70% - ***1/2"

Mechanik (2004)

Mechanik je hutné psycho, divák tápe přizračným světem hlavního (anti)hrdiny, stejně jako on, zpočátku neví na čem je, ale postupně se chytá nitek minulosti i přítomnosti a ty vedou dál. Kam? Podpásovka v průběhu i závěru párkrát přijde, ale ne jen tak nezřízeně spadnuvší z nebe, to rozhodně ne, spíš dlouhá a s pořádně připraveným nápřahem. Obdivuhodně pohublý smrťák Christian Bale předvádí dokonalé mizení ze světa... Mechanik nereprezentuje maniakální jízdy chorou duší, je to pomalý a depresivní dojez, rozklad osobnosti.

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

Lidský faktor (soukromí) = 0, mašiny na vyšetřování (práce) = 10. Tento seriál vás nenechá vydechnout, obzvlášť ve chvíli, kdy přijde na řadu naturalistická jízda tělem oběti. CSI Las Vegas sází jednu drsárnu za druhou, krev, smrt v různých podobách, vyšetřování, avšak v podstatě bez explicitního násilí, což je vlastně obdivuhodné. Vše je navíc v hi-tech balení a křiklavé barevné stylizaci. Po krátké době však začně tato "bayovská jízda" (fuj jak já to slovní spojení nesnáším) nudit nebo z toho člověka rozbolí hlava, vyberte si. To je jeden z důvodů, proč mi stačilo jen náhodné uzření pár dílů, a navíc ... chyběl mi tam ten faktor--člověk.