Barry Lyndon (1975)

Jako by někdo spojil staré malby mírně rozvleklým dějem s herecky tragickým O´Nealem.

Hory mají oči (1977)

Cravenův nenápaditý odvar z Texas Chainsaw Massacre. Nic drsného ani zajímavého se nekoná, atmosféra řekněme trochu ze začátku na staré opuštěné pumpě uprostřed rozpálené pustiny, než se protivník odkope, zato nudné postavy a kecy, byť s fajn sedmdesátkovou patinou. Dneska už pro mě nekoukatelné. Cravenův první pořádný film byla až NOES.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Pekelný roadtrip po řece a fascinující bezskrupulózní mizera šplhající na vrchol moci a propadající stihomamu. Film vás přenese do dusné, těžko prostupné džungle i na hnědou řeku skrývající viditelného (příroda) i neviditelného (indiáni) nepřítele a navzdory řidšímu ději a zbytečně dlouhým záběrům vás udrží v napětí, jak tahle absurdní výprava skončí. A to třebaže tu není moc komu držet palce - Španělé, idiotsky tahající do džungle brnění, děla a ženy a chovající se k indiánům jako hovada, si mnoho sympatií nezaslouží. Ale zas takový majstrštyk bych z toho nedělal. Výprava je parádní, scénář tasí řadu fajn epizodek a dobových detailů a Kinskiho xicht funguje spolehlivě, ale charakter Aguirreho mohl být ukázaný plastičtěji, příběh mohl být vyhrocenější a závěr taky nepatří k nejuspokojivějším. Ale pokud jako já milujete říční a jungle filmy, není o čem. Příští zastávka: Fitzcarraldo.

Spása (2014)

Průměrný scénář, minimum akce a kvalitní herci, co nemají co hrát. Režijně a kamerově aspoň trochu načančené, ale pramálo výživné béčko.

Collateral (2004)

S tím digitálem tu jde Mann na hranu a scénář si dovedu představit výrazně napínavější, bez zbytečné a předvídatelně zakončené paralelní linky s policejním pátráním, zato soustředěný do auta a na filozofující dialogy, ale i tak je to solidní thriller z ranku filmů o dvou cizincích sbližujících se během jedné noci. Cruise vynikající.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Pamatuju, jak mě ten film od začátku zaujal svým cynismem. První krimithrillerová polovina mě vždycky bavila výrazně víc než splatterová druhá - po Salmině tanečku s hadem se film zvrhne do vychutnané přehlídky masek a gejzírů krve, ale taky jde rychle do kopru.

Nová noční můra (1994)

Craven goes meta. Po mizerné šestce se vrátil Craven a naservíroval nám výrazně zajímavější závěr série, kterou kdysi odstartoval. Meta koncept o prastaré bytosti-příšeře, kterou Freddy symbolizuje a která se snaží probourat z rozpadajícího příběhového vězení uvadající filmové série, mi s odstupem času přijde fajn, ale zápletka se bohužel nesoustředí na natáčení nového filmu o Kruegerovi, nýbrž na otravně autistického syna Heather Langekamp, což mě nebavilo. A odvařený jsem moc nebyl ani z četných autocitací a gumového nového looku Freddyho a jeho rukavice. Ale snaha se počítá a Langekamp je i o deset let později zřejmě nejatraktivnější a nejsympatičtější final girl ever.

Spodina (1979)

Jasně, syrové sedmdesátky, ale čekal jsem to nějak drsnější... Děj nepřekvapí, ale postava rebelujícího vězně byla fajn.

Tolkien (2019)

Příjemný životopisný film.

Nadějná mladá žena (2020)

Svižný, hravý a zábavný revenge-vigilantský thriller, který netlačí na pilu a místo toho dobře pracuje se znepokojivými náznaky a dokázal mě opakovaně překvapit. Carey Mulligan moc nemusím, ale tady si mě rychle získala. A obsazení vedlejších rolích známými tvářemi rozhodně neuškodilo.