Kletba z temnot (2012)

Filmově je Kletba z temnot velmi zručně natočená a jedná se opravdu o kvalitní snímek a ne o žádné amatérské pokusy, jak to poslední době často bývá. Herecky i režijně překvapivě velmi dobře zvládnuté, jediné čeho tu mohlo být více je hororových a skutečně strašidelných scén. I tak je tento film tím lepším co horory v roce 2012 nabídly.

Noc patří nám (2007)

Skvělý policejní thriller s trochu vlažným začátkem, kde se nic moc neděje. Phoenix, který jako obvykle nemá chybu mě však donutil koukat dále. Ke konci je Noc patří nám napínavou podívanou, kde vydechnete až na konci. Phoenix zde hraje sympatickou postavu a nemůžete ji nefandit. Povedený film.

Samotáři (2000)

Klasika. Macháček dokonalej.

Ve stínu (2012)

Čekal jsem, že to bude o něco lepší, ale vyloženě zklamaný nejsem. Ve stínu je film, který v česku už pěknou řádku let nikdo nenatočil a Ondříček se tímto krokem bez diskuze trefil do černého. Atmosféra filmu dobrá, herci skvělý, včetně ty ve vedlejších rolích a příběh vcelku zajímavý, i když právě k němu mám asi největší výtky. Epstein je sice možná talentovaný scénárista, ale chybí mu větší pečlivost a nadhled. To je poznávacím znamením všech jeho filmů a Ve stínu nevyjímaje. Chtělo to trochu pracovat s pozadím příběhu, s pohnutkami postav a ne jen slepě odvyprávět příběh bez slov mezi řádkami. V tom má film největší trhlinu a dle mého názoru za to může právě scénárista. Překvapivě dalším slabým místem je hudební podklad, který Muchow nějak zvlášť nepropracoval a je nesmírně až překvapivě fádní a nezajímavý. Vždyť hudba dobrý film také zoceluje, to není v česku nikdo kdo by ji bral za podstatnou součást? To je další neduha českých filmů posledních let. I přes několik zásadnějších výtek jsem za film rád, že vůbec něco takového - režijně i výpravně náročného u nás vzniklo. Ondříček odvedl skvělou práci a díky mu za to. Alespoň je film dobrou alternativou k uplakaným či hořkosladkým a depresivním pseudofilmů, které se u nás v poslední době rozmohli. Laciné komedie ani zmiňovat snad ani nebudu.

Avengers (2012)

No jo, dám tomu plný počet, i když nějaké neduhy by se našly. Avengers i u své dlouhé stopáže dokáže bavit a chrlí napětí i akci po hektolitrech. Pořád je na co se koukat, pořád máte šanci fandit vašemu oblíbenému komiksovému hrdinovi (u mě vede Captain America). Whedon natočil co měl a lépe to už příliš snad ani nešlo. Jednotlivým hrdinům dal přibližně rovnocenný prostor a závěrečná epická bitva byla strhující. Jen s tou dvojkou aby si trochu pospíšili!

Rec 2 (2009)

Druhý díl přímo navazuje na ten první a i když je víceméně stejný, je v určitých ohledech trochu barvitější a jinak pojatý. Oproti prvnímu dílu je tento fantasknější a řekl bych o trochu méně hororovější (ačkoliv je pořád strašidelnější než většina jiných hororů). Konec mě tolik nedostal a čekal jsem něco silnějšího. I tak je série REC tím nejlepším co lze mezi horory najít.

Ať žije svoboda (2013)

Velmi dobrá komedie, která funguje a díky sympatické dvojroli Servilla si ji zamilujete hned napoprvé. Ať žije svoboda má spád, příběh i pointu a hlavně skvělé finále. Bravo!

Pole v Anglii (2013)

Bizarní podívaná, která nemá obdoby. Wheatley se pustil na tenký led a vybruslil z něj nebývale dobře. Chápu, že ne každému Pole v Anglii asi sedne, ale nelze mu odepřít originalitu a tah na branku. Za sebe musím říct, že mě film překvapil a potěšil. A tímto KVIFF děkuji za netradiční zážitek, na který dlouho nezapomenu.

Velký sešit (2013)

Brilantně zrežírované drama, u kterého vydechnete až hodiny po jeho dokoukání. Přerod obou chlapců z maminčiných mazánků v brutální a chladné bytosti je zpracován tak přesvědčivě, že jim každý úkon, každé rozhodnutí věříte a chápete je. Velký sešit je dalším obrazem 2.světové války z pohledu dětí na jednom venkovském dvorku. Velmi silný snímek, který musí zatřást asi s každým.

Futurologický kongres (2013)

Velký film hlavně svým odkazem. Folman odvedl velmi náročnou a dobře odvedenou práci. Futurologický kongres je brilantní dílo, které vám ještě dlouho bude tkvět v hlavě a hlodat do vašeho svědomí.