Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

No tak tady už jsem váhala hodně. Konečně jsem viděla Hobita v kině a musím říct, že i přes super 3D, vytuňenej zvuk a Martina Freemana, jsem byla skálopevně rozhodnutá dát tentokrát jen 4 hvězdičky. Na konci ale přišel Sherlock a ve spojení s Watsonem si tu hvězdičku zachránili. Tenhle díl už nebyl tak skvělý jako Neočekávaná cesta, míň toho "dobrodružství" a tolik akce, že se v ní kouzlo děje úplně ztratí, na druhou stranu, co chcete s padesáti stránkami knížky a nutností natočit tříhodinový celovečerák dělat?? Na akci si zarylí příznivci Aragornových epic soubojů a Legolasova umění s lukem nemohou rozhodně stěžovat, ale toho děje bylo opravdu málo a zoufalá snaha zakrýt to vedlejšími dějovými liniemi a postavami co tam nemají co dělat to jen podtrhávalo a ohledně toho zbožňování Legolase, co tam sakra dělal?! Pro každého čtenáře knížky bylo celkem logické, že by se tam mohl objevit, ale udělat z něj hlavní postavu??? V LOTR to byl spíš ještě puberťák co se snažil dělat radost tatínkovi, být "chrabrý odvážný, věrný" a rozhodně to nebyl on co si začal s rasismem, ale snažil se spřátelit. Tady nám o 60 let omládl a mentálně zestárl nejmíň o tisíc, no Legolas byl prostě strašný. Božský Peter šlápl na tenký led. Ale rozhodně má film i svá pozitiva, třeba elegantně vytvořený Medděd, šikovně obsazený Bard nebo Odulini příbuzní, kteří si svou chvíli slávy sice užili jen krátce, za to kvalitně. Ani Tauriel nebyla takové zklamání, sice trochu mimo mísu, ale s Kilim jim to sluší (i když pořád nechápu to s tím otráveným šípem, no necháme se překvapit). Nejlepší na celém filmu byl Šmak, něco takového jsem doopravdy nečekala, snad z toho bude tradice, že v Hobitovi je nejlepší ten záporák. Takže i přes všechna negativní hodnocení a nadávání mých kamarádů, že nedokážu ocenit kvalitní film, zůstávám s názorem, že Hobit je lepší než Pán prstenů.

Sherlock (2010) (seriál)

Nikdy bych nevěřila, že se na to kouknu, ale stalo se a musím přiznat, Im SHERLOCKED. Lepší obsazení si snad nikdo nemohl přát a SKORO všechny díly jsou naprosto skvostné (ehmm 2. díl). Knihu jsem nikdy nečetla, takže v tomto směru nemám co vytknout a to je z mého pohledu asi tak všechno negativní co se na Sherlockovi dá najít. Scénář skvělý a děj neskutečně chytlavý, stačilo 5 minut a už jsem nemohla odejít. Ale to jsou všechno věci které má mít každý dobrý film nebo seriál, takže můj subjektivní názor na perlu na plátně: Moriarty. I když měl docela malý prostor využil všechno co šlo a bylo to opravdu něco, myslím, že kdybych ho srovnala s tím viktoriánským profesorem matematiky tak i přiteplený Jimm ho strčí do kapsy.

Fargo (2014) (seriál)

Naprostá slast nad těmi masakry zůstává jako vzpomínka na skvělou mini sérii ze které na vás doslova každý snímek plive sarkasmus. Teď upřímně, koukla jsem na to protože v tom hraje Martin Freeman, ale nečekala jsem jak moc mě to nadchne. Moje nepochopitelná láska k filmovým masakrům všeho druhu se zde dostala k naprostému vrcholu. Báječný vrah a perfektní hajzl, jehož představitele v podobné roli můžeme vychutnávat na televizních obrazovkách velmi omezeně. I ten Hanksův kluk se vytáhl, i když zdaleka svému tatínkovi nešlape ani na paty. Tady prostě nevíte co se stane a to je více než skvělé, protože po deseti dílech Farga můžete klidně dalších pár let tvrdit, že ve filmu už vás nic nepřekvapí (pokud nekoukáte na GOT, protože kdybyste tohle chtěli tvrdit a přitom nejste mizernej spoilující knihomol tak vám to vydrží jen než vyjde další série).

Ledové království (2013)

Ze začátku to bylo velmi tvrdé zklamání. Očekáváte něco jako Na vlásku a pak najednou, nevíte co si máte myslet. Opravdový dojem na mě udělal až druhý pohled. Poprvé jsem vydržela 20 minut a pak jsem vypnula vnímání, podruhé jsem se na to byla nucena dívat s mladší sestrou a to už prostě pozor dávat musíte. Bylo to neobvyklé, příjemné, vtipné a konec to mělo rozhodně působivější, než jsem od pohádky tohoto typu očekávala. I když pár větších chybek se našlo. Hrozně mi vadilo, že to bylo prezentováno jako film jehož hlavní náplní je Annina cesta za Elsou, která nakonec byla shrnuta do tří scén a celkově tomu chyběla nějaká ta napjatá atmosféra pod hrozbou velkého záporáka, ale myslím, že i to se dá přežít. Na druhou stranu moc se mi líbilo provedení postav a prostředí a nejde tenhle film jen tak pochválit a přitom do toho nezahrnout Let it go nebo Olafa. Sympatické hlavní postavy se skvěle se doplňujícím duem soba a sněhuláka byly prostě k sežrání.

Temný rytíř povstal (2012)

Velmi příjemné, působící jako fylozofická úvaha pro ty, co je baví až moc myslet a taky trochu nudné. A to je asi tak vše co můžu říct k začátku, zbytek filmu byla jedna z nejlepších možností, jak strávit 2 hodiny života. Dopředu, ne,nejsem vypatlaný pubescent co se zhlíží v ideálech ameriky a nakonec dopadne jako stokilový plešatý čtyřicátník, co chodí na televizi koukat do svýho pokojíčku, a jestli jsem, tak můj názor na Batmana to zatím nijak neovlivnilo, vlastně jsem ani pořádně nevěděla o čem to je :D. Skvělý scénář, skvělí herci, snad jen Anne Hathaway mi přišla jako pěst na oko, ale tu zase na poli významných hvězd s přehledem dorovnal Tom Hardy. Scénář byl naprosto dokonale propracovaný a děj se odvíjel tak spletitě svižným tempem, že musím smeknout před Nolanem a Nolanem za ty hodiny dřiny. Závěrečná akce byla docela pokažena tím "šokujícím" odhalením pravého padoucha a celkově mě ten konec trošičku zklamal, ale na druhou stranu, to úplně poslední odhalení pravé identity nové postavy mě už překvapit dokázalo. Takže 3x hurá Christianu Balovi a snad se někdy dočkáme dalšího dílu.

Patriot (2000)

Jo moc "hrdinských projevů vlastenectví" jen uškodí, ale spousta patriotismu z filmu je už konec konců v názvu, tak aspoň víte do čeho jdete. Já osobně jsem za Patriota moc ráda, je historicky přesný, skvěle obsazený, děj je zajímavý a nečekaný, je jasný, že konec je pěknej nesmysl, ale všichni stejně víme jak to má skončit a je to rozhodně menší pohádka, než Statečné srdce. Patriot mu sice nesahá ani po kotníky, ale ten "happy end" na rozdíl od tohodle byl vysloveně vybájenej kec. Takže 4 hvězdičky za film jako takový, ta pátá je za hudbu, více než rozumné obsazení Heatha Ledgera a za historickou přesnost, díky které to mohlo být použito jako výukový materiál a dějepisem znuděné děti si tak mohly dopřát obstojný krvák s kvalitním dějem. Nemohu nic jiného, než vřele doporučit.

Mumie (1999)

5 hvězdiček??? hmmm trochu přehnaný na tohle "mnoho povyku pro nic", ale ruku na srdce pokud jde o sérii Mumie, tak tohle je to nejlepší co se z toho dá vyždímat. A navíc, film to není vůbec špatný, akce je přiměřeně nesmyslná, milostná zápletka je ta největší jistota předvídatelně šťastného konce a evidentně určené role postav na plátně už od začátku filmu vám pomůže postavit si rozbouřenou fantazii do určitých omezených prostor scénáře. Rozhodně ale musím pochválit obsazení hlavních rolí, Brendan Fraser 100% zabodoval, co se dobrodružného vzhledu týče a Rachel Weisz (i když na mě dost často působila jako absolutní impulsivně a nesmyslně se chovající puberťačka) bylo jasný, že se na to prostě hodí. Egypt byl velmi příjemné prostředí, po všech pralesích, hřbitovech a tajných kryptách členů náboženských sekt. Mumie je prostě typická příšera, jako trochu jiný zombie a byla i dost dobře ztvárněná. Podtrženo, sečteno fajn film s neotřelým prostředím, lehce ošoupanou zápletkou, akcí, romantikou a humorem vyváženým dějem, rozhodně nejlepší napodobenina Indiany Jonese co znám.

Tři bratři (2014)

Pedofilie, to je přesně to slovo co mě celou dobu vrtalo v hlavě a upřímně ani jednou během filmu mě tohle slovo nenapadlo. Byla to moc hezká pohádka a po všech těch "Troškovinách" už to něco takového opravdu potřebovalo. V kině sice bylo v přepočtu 8 lidí, ale i tak se na to vyplatilo jít. Herci byli opravdu skvělí (hlavně Zdeněk Piškula hodně překvapil), trochu mi sice vadilo, že pohádky nebyly celkově moc dobře propojené, ale vzhledem k tomu, že mě všechny bavily mi to ani tolik nevadilo. A že tam bylo moc písniček?! nechápu jak si někdo může na něco takového u zfilmované opery stěžovat :D . Byla to moc hezká a docela i výchovná pohádka a je naprosto super, že po tolika letech bude v televizi zase něco koukatelnýho.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Já upřímně jsem ta vysoká hodnocení ze strany diváků moc nechápala. Já se u tohoto filmu většinou nudím, protože mi děj vždycky přišel fádní a o ničem. Zkrátka moc keců málo akce, ale abychom dokázali zdůvodnit všem ty 4 hvězdičky já jsem divák, který "nečeká". Začátek mě nudil a jakmile pochopíte hlavní pointu tak po dalším díle vám v hlavě nezůstane nic než to. Pořádná akce je až na konci, což mě po těch hodinách čekání trochu zvedlo z gauče. Upřímně film to není opravdu špatný, ale já to kouzlo moc nepochopila, když už někdy z nálady chci trochu rekapitulovat zážitky z kvalitního fantasy, raději sáhnu po druhém dílu.

Captain America: První Avenger (2011)

Přiznám se, že záchvaty patriotismu jsem při tomhle filmu fakt nedostala :D (i když ke konci už to bylo trochu otravné). Běžně bych něčemu takovému dala tak tři hvězdičky s tím, že je to nanejvýš spravedlivé, ale vzhledem k tomu, že se tento film vyskytl v sérii Avengers dostal jednu hvězdičku navíc (možná i dvě). Ne není to tím, že pro mě musí mít v dobrý sérii všechny filmy dobrý hodnocení, je to proto, že tohle byl první film z celé série, který mě nějak oslovil. Když si pročítám jiné komentáře, (například ten verbalův je fakt dost dobrej a něco pravdy na tom bude), takže s přehodnocením situace dávám 4 hvězdičky. Ne hele, mě se to fakt moc líbilo, i přes všechno to klišé v ději. Hlavní hrdina byl sympaťák v době ve které se film odehrává, v dnešní době bohužel sterilní, steroidy napícháný blondýn. Je to super hrdina od Marvela, který nemá super schopnosti, proto je jasné, že zaujme nějak jinak a i v tomto logicky snadno odhadnutelném ději se najde pár okamžiků které překvapí. Zkrátka a dobře není to fakt typ moderního hrdiny se všema technickejma udělátkama, je takový jaký je a to mu hodně pomohlo i v dalším díle, kde je celá podstata jeho postavy absolutně nedocenitelná.