• Krátkometrážní

Roger Vadim (2016) (TV film)

Dnes by z něj byl skvělý castingový manažer, v polovině minulého století to byl rebelující režisér, který pro svět filmu objevil nejednu Ženu.

Maják (2019)

Na to, že film staví na obrazové stránce, je vizuál dost mizerný. Pár zdařilých záběrů nemůže omluvit zvolený formát 4:3, který naprosto nebyl využit. Dobrá, berme ho jako pokus o jinakost. Film se za patetických řečí a neskutečného přehrávání především Dafoa, u nějž nejsem na špatné výkony zvyklá, pomalu dotřepe k celkem zdařilému závěru. Jako pokus o biblické podobenství příchodu mesiáše film selhává ve zbytečně ukřičených a ordinérních scénách. Brát snímek jako sondu do postupně selhávající mysli bohužel též nelze. Eggers vrtošivě přeskakuje mezi jednotlivými polohami a snaží se předvést příliš mnoho. A výsledek bohužel odpovídá jeho tvůrčí nezkušenosti, kdy se proximálně soustředí na plytké zobrazovaní rozporů Tomovy mysli, aniž by se zaobíral konotacemi jejich vzniku. Připouštím, že je pro mne coby skalního ateistu složité nechat se unášet na liturgických vlnách tohoto značně náboženského díla. Uznávám, že k fanatickému uctívání boha jistá dávka přepjatosti patří, ale já se s hereckou manýrou vhodnou do o století staršího filmu těžko smiřuji, byť rozumím tomu, že Eggers prakticky vše podřídil tomu, aby film předstíral dobu dávno minulou. Tento snímek s díky přenechám všem učenlivým žákům katechismu, pro mě je škoda, abych jim ho okoukávala.

Děvčátko, které bydlí na konci ulice (1976)

Tomu se říká radikální odpor k autoritám. Výborně vybudovaná atmosféra, skvělá Fosterová, režijně pojaté spíše jako černohumorná jednohubka, než thriller, za což se ovšem vůbec nezlobím. Dostat do rukou tento film Tarantino, vzniklo by něco velice roztomilého. I když, silnou ženskou postavu to má, slušnou hudební složku také, chybí jen zdařilý vizuál.

Poslední rodina (2016)

Rodiče trpící přehnanou láskou ke svému jedináčkovi nejsou ochotni nechat jej léčit, i když vykazuje četné známky psychické poruchy. Spratek se několikrát neúspěšně pokusí o sebevraždu a mezi jednotlivými pokusy pracuje jako moderátor v rádiu a překládá americké filmy v klubu. Po obsahové stránce je pro mě film naprosto nezajímavý, nemá mi co nabídnout, spíše bych řekla, že mi značně vadí, že o někom takovém někdo natočil film. Formálně se snímek pokouší střídat hranou dramatickou část s hraným dokumentem, který je pro zvýšení autenticity v poměru 4:3. Film provází myšlenky otce hlavního šílence, které se většinou obírají zvrácenými představami. Filmařsky zajímavý je až závěr filmu, kdy na scénu nastupuje rodina Nowakových, především pak jejich synek. Jen si říkám, že je velká škoda, že mladý Nowak nepřišel na kolu hned na začátku.

Florida (2015)

Asi bych se neodvážila tento film nazvat komedií, spíše dramatem s prvky černého humoru. Rochefort byl vždy okouzlující, působil jako sluníčko, jeho přítomnost hřála a byla příjemná. Tady je jiný Rochefort, k slunečnému úsměvu se přidává zádumčivost a depresivnost. Tenhle film určitě nepatří do kategorie milých snímků. Stejně jako další filmy o stáří je hnusný. Rochefort je skvělý, nad jeho Claudem se chce člověku brečet. A výsledkem je emocionálně stravující drama.

Tajemství Nikola Tesly (1980)

Nadšený blázen Tesla mohl ušetřit světu mnoho znečištění, nabídnout opravdu zelenou energii, jenže to by nehrálo do karet penězuchtivým pánům. Welles je v roli Morgana výborný.

Houslový klíč (2013)

Nádherný poetický film s pohádkovým laděním o neobvyklém dětském snu se velice hodí k adventnímu rozjímání pro všechny, kdo vnímají hudbu srdcem.

Pánský večírek (1970) (divadelní záznam)

Ringo je nejen roztomilá ženská, ale fakt dobře tančí.

Pandy (2013) (studentský film)

Krátký film o vývoji pandy by měl posloužit humanitárním organizacím jako návod, jak nasytit Afriku. Připouštím, že je to nejlepší reklama na KFC, co jsem viděla.

Smrt cyklisty (1955)

Bezcitná, chladná mrcha bez kousku soucitu během vyjížďky se svým milencem přejede muže, kterého nechá zemřít na silnici. Milenec se trápí výčitkami svědomí, ona se strachuje o svůj život v blahobytu. Samotný film je možná ještě chladnější než jeho hlavní postava. Nenabízí divákovi žádnou možnost, jak se identifikovat s některou postavou. S až dokumentaristickým odstupem sleduje postupné vyhrocení konfliktu., místy zřejmě i zapomíná na to, že nějaký divák existuje a tak si film funguje jen sám pro sebe ve svém uzavřeném mikrokosmu.