• Pohádka

Gagman (1987) (seriál)

80% - Protože je to už dávno, co jsem to viděl, dám 4*. Ale velice rád bych se podíval znovu, protože v mé mysli je to zapsáno velmi pozlaceným písmem.

Cizí oči (1981)

10% - Popis tohoto filmu v televizním programu mě kdysi natolik zaujal, že jsem si ho nahrál na videokazetu. Po shlédnutí jsem byl tak rozčarován, že od smazání film zachránil jen fakt, že jsem za ním měl už nahrané další filmy a nebylo by to tudíž tak jednoduché. Myslím, že námět v sobě skrýval velký potenciál, ale vznikl z toho snad ani ne béčkový film. Logika příběhu velmi pokulhává, v průběhu filmu mi v hlavě vyvstávaly zajímavé otázky, které nakonec zůstaly nezodpovězeny: Jak si vrah vybírá oběti? Kde o nich zjišťuje detaily, které jim pak sděluje do telefonu? Jak se dostane do bytu, že si ho nikdo nevšimne? Proč to vlastně dělá? Nic z toho se nedozvíte. Stejně tak motiv mladší sestry hlavní hrdinky - oslepla v důsledku traumatu z dětství, kdy ji kdosi unesl a znásilnil. Čekal jsem, že se tento v průběhu filmu několikrát opakovaný motiv nějak prolne se současným děním (třeba že ten, kdo ji znásilnil, a ten, kdo nyní vraždí, je stejná osoba), leč nestalo se tak. No a v závěru filmu se kromě dějových nelogičností tvůrci nedokázali rozhodnout, jestli Jennifer Jason Leigh má roztrženou košilku nebo nemá, takže v jednom záběru jí je roztržena, v následujícím ji má v pořádku, v dalším pak opět roztrženou a na konci opět celistvou.

10% - Pro mě zklamání na celé čáře. Místo vtipu trapnost. Opravdu vtipné mi přišly pouze 2 situace: 1. Jak na začátku slibuje svému jednorukému příteli, že mu z Ameriky přiveze umělou ruku, a jak to na konci dopadlo (to je typický svěrákovsko smoljakovský gag s odloženou pointou). 2. Když si v hotelu splete výtah s pokojem.

Upír z Feratu (1981)

40% - Příliš upovídané a málo hororové (až na jedinou scénu, která je ovšem snová, takže vlastně neplatí). Vím, že už tehdy před lety jsem se moc těšil a nakonec byl zklamaný. Jak čtu ovšem některé příspěvky, zdá se, že velký podíl na tom měla i cenzura, škoda. Na mém názoru na tento film nic nezměnilo ani jeho čerstvé shlédnutí.

Deváté srdce (1978)

60% - Pokud si matně vzpomínám, první uvedení filmu v tehdejší ČST bylo od 20:00 a s hvězdičkou. Dnes už ta hvězdička nesedí, ale obzvláště ve druhé půli je velmi ponurý a spíše horrorově laděný. Film je prakticky rozdělen na dvě části - v té první se dozvídáme, jak došlo k tomu, že se potulný študent Martin vydal zjistit tajemství mizející princezny, a v té druhé spolu s ním a jeho pomocníky sledujeme princeznu až do temného podzemního světa, kde se také odehraje finále a (jako v každé správné pohádce) dobro zvítězí a zlo bude potrestáno (i když...). Mně osobně přijde první část zbytečně dlouhá a rozvleklá - holt námět by se hodil tak na poloviční stopáž a něčím se to nastavit muselo. Ovšem záběry z podzemního světa jsou velmi působivé. A o hudbě Petra Hapky snad nemá cenu se příliš bavit - je vynikající. Celkově poctivých 60%.

2001: Vesmírná odysea (1968)

80% - (1.) Děj: Když jsem ten film viděl, tak jsem pořád čekal, co z toho "vyleze", jaká bude pointa. Když přišel konec, byl jsem překvapen - naprosto jsem totiž netušil, o čem to vlastně bylo. Tak jsem si půjčil knížku. Tam jsem si ale přečetl, že nikoliv kniha byla předlohou pro film, ale že knihu napsal A. C. Clark až následně, prvotní byl tedy scénář. Takže jsem byl zase na začátku. (2.) Filmařina: To je něco úplně jiného. Naprosto fascinující a dokonalé záběry, obzvlášť uvědomíme-li si, že se vše dělo bez použití počítačů - pouze dokonalá rukodělná práce a "klasické" filmové triky. I zvolená hudba je naprosto dokonalá. Je to prostě taková demostrace toho, co všechno je ve filmu možné (resp. bylo do doby, než nastoupily počítače). (3.) Závěr: Ačkoliv jsem nepochopil pointu celého filmu, za technickou realizaci dávám 4*. Ta je bezkonkurenční.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

100% - Viděl jsem několik "crazy" komedií, kde autoři měli pocit, že pod tento pojem se dají (nebo i mají) schovat všelijaké nelogičnosti v ději, v chování postav, prostě že crazy komedie musí být nelogická, nesmyslná, prakticky bez děje. Film "Pane, vy jste vdova!" ukazuje, že tomu tak nemusí být. Ačkoliv se opravdu jedná o bláznivou komedii, obsahuje klasický příběh - všechny postavy se chovají logicky, mají propracované charaktery (nejsou to pouze ploší tajtrlíci), zápletky mají smysl, děj má svůj pevný řád. Bláznivost má zde základ "pouze" v originálních nápadech a ve vynikajících gagech. Smekám klobouk, pánové Macourku a Vorlíčku, ale především se ukrutně bavím. Film je prošpikován nesmrtelnými hláškami, ale chtěl bych zde vzpomenout jednu, která není tak úderná, ale líbí se mi čím dál víc: "Říkáš - ředitel divadla?"

Tele Tele (2000) (pořad) odpad!

0% - Problém TeleTele vidím ve dvou bodech: (1.) Nepamatuji si přesně, ale Česká soda běžela jednou za měsíc a měla stopáž cca 20 minut, zatímco TeleTele běží každý týden a má stopáž 30 minut. Takže zatímco autoři České sody mohli pilovat jednotlivé gagy a vybírat opravdu jen to nejlepší, autoři TeleTele musí brát úplně všechno, co jim byť jen proletí kolem hlavy, aby pořad naplnili. To by asi se ctí neustáli ani Čtvrtníček & spol. (2.) Ne každý je schopný vytvářet stejně kvalitní gagy jako Čtvrtníček. Prostě humor pánů Genzera a Suchánka je jiná kategorie - nějaký ten třetí suterén. Ačkoliv, abych jenom nekritizoval - pamatuji si na jednu (slovy jednu) scénku, která mě kdysi opravdu pobavila - Josef Carda tam hlásil počasí ve stylu Radka Johna (jeho typickým hlasovým projevem): "Z hor mizí sníh. Ale nikdo už se neptá: kam mizí, proč mizí, kdo má z toho prospěch!" Při tom se smáli i můj tchán s tchýní, což je co říct.

Smrtonosná past (1988)

80% - Ač nejsem velkým příznivcem akčních filmů, tohle mi prostě sedlo (na rozdíl od jeho dalších pokračování). Bruce Willis je skvělý, ale ještě lepší (řekl bych, že geniální) je Alan Rickman. Jeho Hans Gruber byl prostě k sežrání. A když při prvním shlédnutí promítač prohodil pořadí dvou kotoučů z prostředka filmu, přidal se i nečekaný intelektuální náboj (většina diváků v kině na to přišla, až když některé mrtvoly překvapivě ožily, a někteří na to nepřišli ani do konce filmu).