Plavec (2021)

Tak za prvé, tohle jsou ty nejlepší opening credits, co jsem kdy ve filmu viděl (stejně jako závěrečná bazénová scéna, která je dokonalost sama). Adam Kalderon na malé, až divadelní ploše rozehrává velký citový drama - ve kterým i když se jakoby neděje nic, tak je v něm naprosto všechno, to za druhé. A ještě do třetice jedna oblíbená scéna, a sice telefonát s rodiči, kde mě tedy Omer Perelman Striks dostal. Skvěle obsazené jsou taky obě vedlejší ženské role, bavila mě jak asistentka trenéra Aviv Karmi, tak rozkošná Nadia Kucher.

Eden vás vítá (2022) (seriál)

Za mě velký špatný, ale můžu si za to sám, že jsem se nenechal odradit popiskem. Největší zklamání asi bylo, že údajné "tajemství" ostrova vlastně vůbec není tajemstvím, je to takovej tuctovej jakože thriller, ke všemu kompletně zbytečnej. Prostě tohle není moje krvní skupina. Nalákaly mě na to dvě věci: Albert Baro, kterej mě zaujal v Merlím, kde mu to teda sedlo líp. A pak jeden z plakátů k seriálu, na kterým se líbali dva kluci. No ale to byla jen marná vějička, ten jejich vztah je tam naprosto irelevantní vycpávka, s dějem nesouvisející. Škoda! (Jediná hvězda za zahrnutí neslyšící postavy, za pěkný pláže a hluboký oči Alberta Bara.)

Hodně štěstí! (2022)

Taškařice s přesahem, která mě bavila (nejen díky tomu, že jsem jí zabil třetinu cesty letadlem). Je to takový indicky prdlý, barevný, ale zároveň poctivá kinematografie Bolywoodu. A hlavně to řeší LGBT témata, který jsou dodneška bohužel aktuální nejen v Indii, i když tam to má svá kulturná špecifika. Nesamozřejmá pecka!

Srdcerváči (2022) (seriál)

Příběh i zpracování jednoduchý jako komiksová předloha (včetně občasných grafických prvků, které ale nijak nevadí), ale mě to bavilo. Heartstopper byl první komiks, co jsem si koupil - když jsem se dozvěděl, že ho někdo dokonce přeložil a vydal v češtině. A nedávno Dan Krejčík na svým Instagramu sdílel tohle seriálový zpracování, když jednu z postav do češtiny daboval. A docela jsem se těšil - a vlastně mě to nezklamalo, protože je to přesně takový, jaký čekáš: pobaví, dojme, nenásilně upozorní na problémy, zkrátka sympaticky rozšíří nabídku seriálů s queer linkou. Příjemný je na tom to, že je to v současný vlně teenage seriálů vlastně nejnormálnější - nejsou tam boháči a vraždy (Elite), královská rodina (Young Royals) nebo střelba ve škole (TBH). V tom to má asi nejblíž k Sex Education, ale bez tý šíře záběru témat a humoru, i když tohle srovnání není vůči Heartstopperu fér. Tu máme zkrátka příběh party teenagerů, co se hledaj, kterej by se  mohl odehrát i u vás na škole. Anebo zatím ne - a proto je dobře, že tu Heartstopper je. Tak třeba někdo zfilmuje i Muffin a čaj. PS: Olivia Colman je třešnička na dortu, a ani zbytek castu nedělá ostudu.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Rozhodně ne špatný film, ale rozhodně ne pro mě. (Queer linka poněkud ohraná, leč bohužel aktuální.)

Elita (2018) (seriál)

Tohle bylo bohužel zklamání, nevtáhlo mě to, neměl jsem komu držet palce, a ve výsledku mě to nudilo. Napadají mě slova jako bezradost, přeplácanost... Body plus za queer linku (dos madres!), i když ani ta se nevyhne zbytečným berličkám typu nemoc... Zvládnul jsem dvě série a ano, ta druhá je ještě slabší. Vyjímečně musím pochválit trailer, který jsem si expost pustil. Kdybych si ho pustil rovnou, mohl jsem si ušetřit dost času. Klidně si trailer pusťte a když vás nadchne, Elite je pro vás. Ze španělských seriálů mě typově mnohem víc bavil Merlí, z dalších pak dneska už klasická Sex Education, případně švédský Young Royals, nebo ano, i česká TBH.

Síla psa (2021)

Uznávám, že ten film je sám o sobě masterpiece - atmosférou, herectvím, designem, a vlastně i tím tématem podivný samoty uprostřed montanskejch plání doby před sto lety, na to člověka baví koukat a Oscar za režii je zaslouženej. Na druhou stranu mě to nějak minulo, takže "jen" 3*. PS: Tím tématem rozložený rodiny mi to trochu připomíná oklahomskou August: Osage County. PPS pro fajnšmekry: z příběhů o divný lásce v těhle končinách a v týhle době mě uhranuly zatím nezfilmovaný romány Man Who Fell In Love With the Moon nebo Days Without End.

Mladá modrá krev (2021) (seriál)

Jak jsem si dřív myslel, že mě seriály moc neberou, tak začátek letošního roku mám teda žně. A to jsem se k Young Royals odhodlával dlouho, upřímně mě tohle téma moc nelákalo a zpracování jsem se trochu obával. Ale! Young Royals jsou aktuální, osvěžující, vizuálně vymazlený, s parádní hudbou a skvělými hereckými výkony - při některých scénách mě až mrazilo ("We did nothing wrong.") a závěrečnej díl 1. série je obzvlášť povedenej. A to se o seriálech často říct nedá. Bavilo a těším na 2. sérii (má vyjít letos, 2022), kdo by se nadál!

Tulilind (2021)

Zatraceně silnej příběh s vhledem do doby a míst, který v populární kultuře mnoho nejsou. Nejvíc si cením (viz 4*) toho, že se do projektu autoři pustili a dotáhli ho do konce, aby zachytili skutečnej příběh, kterej zas trochu zabojuje proti tý "neviditelnosti" queer vztahů. Jasně, ta angličtina tam trochu neštymuje a výpravou to není hollywoodskej spektákl, ale filmařsky je to velmi solidně odvedená práce (notabene debut!), kterou nahoru táhnou herecký výkony. Tyhle dějiny se musí vyprávět, už jen proto, ať je vidět, jak daleko jsme se (ne)posunuli. (Z festivalu v Moskvě v roce 2021 film vykázali.) PS: Film lze podpořit na jeho oficiální stránce, třeba částkou za lístek do kina. Věřím, že nás bude co nejvíc, ať takový filmy vznikaj dál.