Vítr nás odvane (1999)

Můj čtvrtý Kiarostami, takže už jsem mazák v oblasti íránských filmů. Ani tentokrát velký mistr neuhnul z cesty, po které jsem prvně vyrazil na LFŠ 2012. Vítr nás odvane je takovou směskou starších Chuť třešní a Pod olivovníky. Překvapily mě tentokrát "krátké" záběry a jinak asi nic. Léto uprostřed polí s obilím v horské vesnici, kde pro signál musíte vyrazit na hřbitov. Všechny tradičně netradiční prvky jsou přítomny (absence dalších postav, jakéhokoliv vysvětlení) a přírodu můžete obdivovat též. Bydlet bych tam nechtěl, ale takhle na dvě hodiny vyrazit do jiného světa se dá.

Why Be Good? Sexuality & Censorship in Early Cinema (2007)

Použiju příměr z aktuální brněnské události - jako kdyby někdo natáčel dokument o vepřových hodech v rodině muslimského fundamentalisty - moc se z toho nedozvíte. Škoda, že místo na skutečnou sexualitu a pokusy o tvůrčí svobodu, šokující záběry, vyhozené scény a pikantní perličky se dokument omezuje na popis života několika cenzurou ovlivněných dobových superstar (Marlene Dietrich, Myrna Loy, Mary Pickford, Mae West a dalších). O skutečných intimnostech se dozvíte prdlajs, ukázek z filmu je poskrovnu a to ještě jejich výčet začíná v době, kdy odhalený kotník znamenal sexuální revoluci (což by nevadilo, kdyby film nekončil v období začátku konce prohibice).

Branded (1950)

Netradiční, i když trochu vodnatý námět. Krásné scenérie kolem Rio Grande, starý bandoleros, dávná křivda, kouřové signály, osudová žena přepisující dějiny. Jenom ty charaktery jsou moc papírové, a způsob jakým Choya ukecá starého Rubrize je až moc nevěrohodný.

Kořist (1971)

Dokud se neobjevila musaka, vůbec bych nepoznal, že se jedná o Athény. Natáčelo se prý i na Korfu, ale to se vůbec nedalo poznat. Právě ta lokace je na Belmondově filmu asi nejzvláštnější. Výtečně vláčná scéna s loupeží drahých kamenů, mimořádně dlouhá (i když chvílemi zajímavá) automobilová honička (ve které je zřetelně poznat, že ani jedno z aut neřídí Omar Sharif) a nový dabing, ve kterém o generaci a půl starší Krampol sice J-P B nenamluví jako dřív (ale pořád je to lepší než někdo jiný), větším zlem je ale obsazení Soukupa, Rímského a hlavně Šťastného. Konec nepatří k nejvěrohodnějším.

Beyond the Curtain (1960)

Když budeme dělat, že film končí před tunelem, tak by to celkem šlo. Scény v továrně (nebo co to bylo) mi připomněly válečné drama, nebo to možná bylo tohle. Jinak je to ale stoprocentní béčko s mizernou výpravou a rozpočtem, tápající mezi dramatem a akčním válečným filmem s nevhodným morálním povzdechnutím (ta hrozná scéna, kdy je Karin zadržena a soudružka jí vysvětluje, že svoboda je privilegium).

Don't Lose Your Head (1966)

13. Carry On Screaming! (1966)___ Třinácté Carry on rozhodně není tuctové, pyšní se zřejmě zatím největší výpravou i nejvymakanějšími kostými a velice vtipně paroduje všechny francouzské historické filmy z revoluční doby. Osobně mě hodně pobavila hned úvodní píseň, která mi připomněla nenáviděný šlágr z loňské ultra mega sračky Toma Hoopera. Příběh má navíc hlavu a patu, což se v sérii Carry on rozhodně nestalo zvykem. "Proč nikdo nestíná?" "Odbory tu zakazují pracovat před devátou..."

Le Voleur de crimes (1969)

Kolega Karlos80 už prakticky vše popsal, a hodně trefně. Je to velmi zvláštní film, ve kterém podivná hudba doplňuje ještě podivnější příběh. Maličký náznak erotiky v podání Karen Blanguernon v úvodu a pak už jen tři postavy, z nichž nejvíc prostoru dostává J.-L. T.

Another Woman's Eyes (2003)

Co chcete od filmu, ve kterém se hned v první scéně oba '"doktoři" Dickové lesknou jak psí kulky. Že buďto si právě odběhli natočit scénu z vedlejšího studia, anebo se na to maskéři naprosto vykašlali a režisérce je to putna. Ani jedna hérečka není pěkná a děj neděj je fakt chabý, sotva spíchne dohromady první dvě scény a pak už nemá souvislost. Devon Michaels by mohla hrát zombiee, ale děvku sotva.

Na cestě - Na cestě po východní Krétě (2013) (epizoda)

Jestli si Petr Horký myslí, že okolí Heraklionu je východní Kréta, pak asi ostrov umí dělit jen na západ a východ. Byli jsme tam letos, ale hlavní město pro nás bylo nejzápadnějším bodem východního okruhu. Co takhle Sitia, Ierapetra, nebo Ag. Nikolaus, není tohle východ spíš? Taky koukat se v každém šestém prostřihu na ksicht Mirka Donutila, kterak očumuje nějaký křepčící pošuky na umělý trávě... - na Krétě jsou zajímavější lidé, činnosti a hlavně místa! Moc koní tam fakt nejezdí (zato aut hodně, jako všude na řeckých ostrovech), a ostrov taky neleží upostřed Středozemního moře (jak se v dokumentu tvrdí), ale spíš na jeho kraji, jižní pobřeží východní Kréty už omývá moře Libyjské. Takže až zase Mirek se synem a Peťou Horkým vyrazí v létě za sluníčkem, zůstaňte raději na té pláži a nepřekrucujte pravdu.

Domů z hor (1960)

Čtyři, protože je to z americkýho jihu, a to já rád. Ale nebýt toho, tak to byly maximálně tři. Vincente Minnelli rozehrál až moc rozvětvenou partii, takovou jednodílnou Dynastii nebo spíš možná Dallas. Zajímavostí je, že hlavní postavou je v průběhu filmu hned několik lidí. Tahle štafeta sice ničemu nevadí, ale přeci jen 142 minut stopáže a neustálé objevování Mitchumových pletek spolu s nepříliš přesvědčivými zvraty a naprosto neslepeným začátkem s lovem divokého prasete v bažinách suma sumárum už vadit dřív nebo později začne. Viděno v českém dabingu, jehož původ nelze identifikovat, ale tipoval bych ČT. Luana Patten byla moc pěkná.