It's a Girl! (2012)

Jaké tři nejhorší slova může slyšet dítě hned po narození, když se to stane v Indii? It´s a girl! :-( Dokument zajímavý a zdrcující tématem, ovšem čísla by šlo divákovi předávat i jinak než obrázky jak pro prvňáčky, výpovědí žen mohlo být více. Taky bych se zaměřil jen na jeden z dvou v tomto trendu významných států a vyhnul se tak srovnání, které mi přišlo poněkud zjednodušené.

Tres60 (2013)

Ukousal jsem si všechny chlupy na levý ruce, a voni pak přijdou s takovou kulišárnou. Nelíbil se mi počáteční přesah do komedie, protože konec se stáčí hodně jinam. Lahůdková je Geraldine Chaplin, celkově je to takové mysteriózní krimi béčko s trochu zvláštním (a nemůžu se rozhodnout, jestli podělaným) koncem, ovšem na Saru Sálamo bych se dokázal koukat snad i v animovaným zvířecím pornu s polským rychlodabingem. Je to určitě nejšťavnatější španělská kočička současnosti, důkaz místo slipů tady. Hlavního padoucha, kterého hraje Joaquim de Almeida, budete nejspíš znát, hrál například restaurátora ve filmu Dobrý den, Babylónie. Raúl Mérida tu představuje hezounka typu Paula Walkera, který se nudí na přednáškách a tak (souhrou hodně debilních náhod, které se vrství a vrství) se rozhodne na vlastní pěst trochu detektivovat (když už jsou benga tam líný a neschopný). Samozřejmě odhalí zločin století, všechno jde jako na drátkách a on asi bude brzy slavný. Nebo ne? Ale jak říkám, ty chlupy jsou pryč a navíc dvakrát svlíkli Saru Sálamo.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Bylo to lepší než Duch nad zlato, ale to ještě neznamená automaticky výhru. Potěšily mě některé nápady a také málo okoukaní herci, ale některé "detaily" měli domyslet a chybám se vyhnout. Např. Dracius vládne nadpřirozenými silami, všechno ví, ale princeznu musí "řešit analogově", tj. pronásledováním koňmo. Saša má svoji starou na plakátu, ale jeho holka ji nikdy neviděla. Postava vrchní čarodejnice vám evokuje kdysi populární pořad Nejslabší, máte padáka, stačí zavřít oči a poslouchat. Vtipy od Maxmiliána se spíš nevedly a konec made by Flash Barrandov taky není nijak originální (a jistě nebyl ani levnej). Není nad Mrakomorův šermířský souboj.

Embéčkem kolem světa (2013)

Martin Beťko byl můj spolužák na žurně. Kluci vybrali fakt dobrou hudbu a komentář je místy opravdu vtipný (plus výborný vypravěč). Nevím ale proč je to tak hrozně sestříhané. Divák by se rád dozvěděl, jak kluci spali, kolik to asi tak stálo a pak pár dalších číselných údajů (kolik km, zemí atd atd). Taky bych vzhledem k tomu, že se dnes málokdo kouká na úhlopříčku menší než metr navrhoval do všech záběrů z jízdy přidat grafiku s mapou a názvy míst, kterými právě projíždějí. Některé země jsou vyloženě osekané až vysekané. Jak vidno, film je spíš odpad toho, co se nevešlo do knih a přednášek.

17 dívek (2011)

Stejný problém, jako u Pregnancy Pact. Tady aspoň naštěstí není tolik blbejch keců okolo, a nikdo se neangažuje. Námět může být v pořádku, ale od chvíle kdy dojde k prvnímu náhodnému těhotenství je celá konstrukce příběhu hrozně vratká. Takže holky si u jogurtu v jídelně řekly, že škola takhle jak je, je nebaví, pročež se jako revolta a únik z domácícho stereotypu vynášení koše a stlaní postele nechají zbouchnout. No budiž, jenomže tam kde se daly získávat body, to totiž v popisu jak se jim daří/nedaří k tomu přijít, se tvůrci omezí na scénu na pláži a malý vtípek s obrácenou prostitucí na záchodkách. Nic víc, žádné vysvětlení, žádná argumentace. Pokud to tak přijmeme, jen tupě sledujeme skupinu nanynek, jejichž procitnutí má být asi smyslem celého filmu, sloužícího nejlépe jako výchovný snímek pro mladistvé. Chybí erotika, sex, prostě cokoliv kromě pupků.

Confessions of a Pop Performer (1975)

Jedna * je za hudbu, která se mi fakt líbila. Jinak je to ještě plytší než jednička, všechny zúčastněné buchty automaticky a bez řečí schazují spodní prádlo (Klub bobrů podruhé), takže muži nemají žádnou motivaci. Na druhou stranu, horňáci si to dovedou užít, všechny ty odhalené tvary byly kypré tak akorát.

Tisíc dnů s Annou (1969)

Tak nevím, jestli šlo tvůrcům o to ukázat zajímavou a poměrně věrně zaznamenanou kapitolu z britských dějin, nechat pár herců se teatrálně vyřádit anebo vypíchnout fakt, že ženy byly pro muže jen hadry čili onuce, a tito muži pak v porovnání s králem trpěli příměrem totožným. Kontroloval jsem v průběhu sledování fakta na wikipedii a musel jsem přestat číst, abych si neprozrazoval další vývoj filmu. Jako drama skvělé, protože dvou a půl hodinový dialog bez hluchých míst se nepovede každému (ovšem, na Kavčích horách v roce 1977 ještě nešidili dabingy). Richard Burton vás donutí nenávidět anglického krále (a ještě víc jeho osobu) a jestli je tu někdo, kdo na konci nebyl genderově znechucen, měl by se nechat vyšetřit. Mon dieu, ať se dívá jinam!

Hezký, charakterní Ital v Austrálii hledá krajanku za účelem sňatku (1971)

Zvláštní film. Čekáte, protože jste zkušený divák - že to bude o tom, jak se charakter Claude Cardinale postupně pod vlivem dobrosrdečného muže zformuje z vypočítavé štětky do hodné manželky, ale nic tomu v průběhu nenasvědčuje a váš neklid stoupá. Skvělý je dabing, v hlavních rolích excelují Miloš Kopecký a Jana Hlaváčová. Už kvůli nim stojí za to tuhle trochu smutnou komedii s klokany vidět.

Das Versprechen (1995)

Hodně smutný film, a výborná hudba ještě víc drtí emoce. Několik pasáží bych vynechal, ovšem velmi cenné autentické záběry z Berlína i z Prahy a solidní herecké výkony spolu s rozpoznanou (Jana Boušková) a zřejmě i nepoznanou (kompars?) českou účastí přibližují film našemu divákovi. Vždyť v tomhle anebo nedaleko odsud jsme žili, a nebyla to vždycky taková sranda jako v Goodbye, Lenin. Jo a pandy byly jen v zoo v Západním Berlíně, ve východním je neměli...

Anatomie vraždy (1959)

Dost možná nejlepší film ze soudního prostředí, co jsem kdy viděl. Začátek je trochu vláčný a Bieglerovo vyšetřování se vleče, ale se začátkem hlavního líčení se styl přepíná na verbální hru kočky s myší, přičemž role se neustále střídají. Nejedná se v žádném případě o dramatické vyšetřování mimo soudní síň, jak to ve filmech často bývá. Tady je hlavní scénou soudní síň a v ní zůstaneme skoro dvě hodiny. Viděl jsem to anglicky s anglickými a to byl dialogový koncert. Že byl James Stewart bůh není nutné pochybovat, ale proti George C. Scottovi je sotva třetinový, ten chlap byl mistr všech mistrů a to už jsem o něm napsal mockrát. Všichni herci perfektně vybraní, "vyzývavá" Laura (Lee Remick) předvedla hned několikanásobnou chameleóní proměnu charakteru, a ačkoliv jsem si výsledek poroty tipl špatně (ovlivnila mě scéna posledního setkání Laury s Bieglerem na schodech před vyhlášením verdiktu), zklamán nejsem. Edit po české verzi: Cupák na Stewartovi dvě a půl hodiny, to je balada pro uši a když se do toho pustí se Sobie Sejkem, srdce plesá. Skvěle dabuje i Brabec mnou v komentáři vyzdvihnutého George C. Scotta, lahodný hlásek dodala Angelika Švormová. Musím ale říct, že anglická verze ve mně zanechala hlubší dojem, ta jazyková ekvilibristika se nutně v českém překladu pokrátila.