Pes baskervillský (1978)

Měl jsem dnes díky televizi MGM jedinečnou možnost porovnat dvě zpracování stejného příběhu z celkem šesti verzí, které tu na csfd jsou. Možná to bylo dobře, možná že ale právě bezprostřední srovnání způsobilo trochu zkreslený úhel pohledu. Tento "komentář" přidávám k oběma verzím.. 1) Velká Británie, 1959, 87 min Napínavé zpracování, přesvědčivý Sherlock Holmes, sympatický Wattson, nabubřelý a hrdopyšný dědic Baskervillského dědictví sir Henry, velmi krásná "Španělka" ze sousedství. Spousta umělé mlhy a laciný trik živého a mrtvého psa, s ohledem na rok natočení ovšem pochopitelný jev. Neříkal bych tomu horor, ale možná, že ve své době to bylo strašidelnější, přeci jenom jsme už kapánek zvyklí z dnešních drasťáků ala Freddie.. U mě dost dobrý film bodující svou seriózností a také vynikající atmosférou, protože prostě filmy z té doby, pokud za něco stojí, miluju. **** 2) Velká Británie, 1978, 85 min Tak tady je zařazení mezi horory špatným vtipem. Film bych určitě ocenil mnohem víc, nedokoukat pár minut před tím starší verzi. Možná, že tvůrcům komedií v té době došly už nápady, že je napadlo pomoci si zpracováním tohoto tématu a převedením vážného a tajuplného příběhu do říše skečů a gagů. Já mám rád anglický humor, výborně jsem se bavil u seriálu Randall a Hopkirk, pochutnával si na Demseyho provokacích k Makepeacové, ale tady se tvůrci trochu utli. Tenhle film se víc tváří být vtipný, než že vtipný je. Poprvé jsem se zasmál až u čůrajícího čivavy (nebo snad čivavi, kdoví) a to už film skoro "vrcholil". Ani mi tu tak nevadil Holmes (i když ty nalepené vousy na dražbě byly příšerné) jako Watson, který mě, bůhví proč, hrozně rozčiloval (asi taky svou dvojrolí matky Holmese). Připomínal mi Christiana Claviera z Návštěvníků, toho jsem ovšem v tom filmu "žral". Celkově by to byla slabota i bez srovnání, takhle je to ale kapánek horší. Když to ale na druhou stranu zařadím do celkového kontextu (či paradigmatu) mnou hodnocených (a před tím viděných) filmů, dávám tomu dvě hvězdičky- jednu za čůrajícího čivavu (ta konev na zalévání květin neměla chybu); druhou za opravdu přebujelé Maryino poprsí.

Trestanci (1991)

Zvláštní film- dohromady se v něm nic moc nestalo.Představte si na začátku 20. století plantáž, kde za pár šupů s vidinou lepšího zítřka pracují trestanci, především černoši. Dostáváme se do příběhu v době, kdy jeden z trestanců zabil druhého. Malý chlapec Horace, ústřední postava filmu, si s na řetěz přivázaným barevným vrahem povídá až do doby, kdy přijede šerif a vraha zastřelí. Horace už půl roku pracuje na plantáži v naději alespoň malého výdělku, který mu majitel plantáže neustále slibuje. Jeho snem je zaplatit zesnulému otci pořádný náhrobní kámen. Majitel plantáže je ale čím dál senilnější. Sledujeme zvláštní nerovný vztah chlapce a muže na sklonku života. Jak říkám, fakt hodně zvláštní film. Nezaujalo mě to, ale nějak nedokážu tenhle film poslat do kytek.

Yamato - Loď smrti (2005) odpad!

Přesně takové filmy nemám rád, hodně keců a nic se neděje. Co se stane a jak to dopadne je jasné od začátku, také kvůli nesmyslné retrospektivě, kdy (překvapivě příliš mladá) nevlastní dcera námořníka z lodi Yamoto, kterou bezprostředně po válce ve věku "nad patnáct let jako jednu z jedenácti dětí adoptoval" se snaží dostat stovky kilometrů daleko od pobřeží na místo, kde se slavná bitevní loď před šedesáti leti potopila. Ženě přitom není asi enní ani čtyřicet let. Proč se chce na nebezpečné místo na moři dostat, jsem se také nedozvěděl. První půlhodinu jsem bojoval s chutí film vypnout. Pak se konečně po 46 minutách začalo bojovat. Takže jsem se koukal dál. Ale za pár minut bylo vše při starém. Nuda, nuda a spousta keců, nezajímavý děj a lichá snaha o romantické vyprávění ničeho. Navíc, jak už poslední dobou bývá bohužel velmi časté, ještě k tomu příšerný dabing. Nemůžu jinak, než poslat tenhle film k ledu. Hodnocení těch, co dali 5 hvězdiček, mi nějak nedochází. Asi jsme každý koukali na jiný film. Pryč jsou zřejmě časy brilantních věcí, jako Velký útěk, Tucet špinavců, Kam orli nelétají, Orel přistává a dalších a dalších. Točí se plytké srágory s příšernou stopáží (jedna z dalších věcí, proč jsem film nedokoukal). Nečekal jsem, že to řeknu, ale zlatej Pearl Harbor..

Život je krásný (1997)

První polovina filmu se mi líbila mnohem víc než druhá, v koncetračním táboře. Skvělý výkon Benigniho, kdy jsem chvílemi nevěděl, jestli se mu smát, nebo být smutný. Drsný film, který bych rozhodně neoznačil jako komedii ale spíš jako tragikomedii.

Operace Silver A (2007) (TV film)

Film skvělej, výborné herecké výkony, Issovou člověk musel mít rád a Vilhelmkou opovrhovat. Uhrančivý hlas Jiřího Dvořáka. Považuju ho s Petrem Olivou za našeho nejlepšího současného dabéra. Ale nevím proč, celkově mi dojem zkazila ta scéna z gestapa, kdy mlátili do přivázaného Vaška Kroupy. Sice to do té doby patří, ale narušilo mi to tu "harmonii" celého příběhu.

Tmavohnědá kopie (1981)

Výborná svěží komedie, u které se divák rozhodně nenudí. Od okamžiku, kdy se Denzel Washington ocitne v kanceláři svého otce, se příběh rozjíždí na neuvěřitelné obrátky a než stačíte párkrát mrknout, už je z nadstandardně bydlícího boháče upocenej chlápek ve špinavé košili, co právě vykydal 32 boxů ve stájích. A hlášky typu "mám černýho syna, co neumí basket" taky nemaj chybu :-) Škoda, že film je u českého diváka tak neznámý. Díky MGM za něj!

Kefalonie, 8. září 1943 (2005) (TV film)

Kefalonie je jedním z mála válečných filmů natočených v současnosti, ve kterém se (většinou) podařilo oprostit scénář od zbytečných keců, tak příznačných pro dnešní válečnou produkci (což platí zejména v první části). Už chápu, proč byl u nás film rozdělen. Jednička pro potěšení, dvojka k naštvání, víc peněz, míň hudby. Chcete-li vidět kvalitní válečný film, pusťte si jedničku a místo dvojky se spokojte s ujištěním, že po sto minutách nudy Němci prohrají. ___První díl jsem viděl s větším časovým odstupem, proto se pokusím komentáře oddělit.___ Tedy k té jedničce: Velmi zajímavá hudba, místy taková ... ehm něžná. Příjemné prostředí působící velmi pozitivně na psychiku, každodenní slunce a vedro je pro našince v průběhu celého roku něčím neznámým. Trochu mi na filmu vadilo, že scénárista jako by se nemohl rozhodnout, jestli dá přednost ostrovu a vojákům na něm jako celku, nebo upřednostní story pár vybraných jedinců. Od toho se odvíjí mnohé nepřesnosti - např. na ostrově je údajně 11 tisíc italských vojáků. Ale při hlasování všech stojí nastoupených sotva pár desítek či stovek. Jako kdyby si tvůrci vzali námětem moc velké sousto pro natočení a při zpracování chtěli co nejvíc ušetřit. Podobně je to při popravě italských zajatých vojáků - jsou nahnáni do vesnice před dům a tam postříleni. Zarážející jsou však otevřené dvoje dveře za jejich zády, kde by se před kulkami fašistů jistě dalo skrýt, alespoň pro pár z nich. Váhal jsem mezi 3 a 4, ale dobrý pocit z celkové atmosféry filmu i dabing Petra Olivy coby italského generála rozhodl pro 4.___ A dvojka: Všechno co se povedlo v prvním dílu, nepovedlo se ve druhém. Jak byla první část mistrně zvládnutá a ke konci skvěle vygradovaná, je ta druhá spíše jen ospalá, užvaněná, ufňukaná. Saverio se občas chová naprosto iracionálně, což ostře konstrastuje s jeho předchozím pragmatismem. Milostný příběh se nepovedl, zápletka se příjezdem Elenina otce nekomplikuje, jako spíše zastavuje. Sympaťák Luca Zingaretti jen čeká, pro koho se Feria (Luisa Ranieri) nakonec rozhodne. Jsou zveličována nicotná gesta (vlajka praporu), objevují se nelogické jevy (po zajetí jsou italští vojáci, kteří nebyli v Červeném domě popraveni, zavřeni do kasáren a nuceni pracovat pro Němce; přesto v době vylodění tří spojeneckých vojáků se Saveriova skupina volně prohání po ostrově za bílého dne se samopaly, aniž by to někomu vadilo; nebo na konci italští vojáci spolu s domorodci s obrovskou početní i výzbrojní převahou zaútočí na německou posádku, přestože dosud nemají posily v podobě spojeneckého vojska, které se teprve bude vyloďovat - kde tu přesilu tak náhle vzali? Nacisté se k domorodému obyvatelstvu i k zajatcům chovají spíše jako skauti při bojové hře, která za chvíli skončí).___ I dvojku provází příjemná hudba a všudypřítomné slunce vytvářející optimističtější atmosféru krásného ostrova. Protože je tady ale film jako celek, musím hodnocení v součtu snížit.

Den vítězství (2006) odpad!

Na tomhle filmu mě nezaujalo vůbec nic. Od začátku až do konce o ničem. Přiznávám, že jsem po první zhruba půlhodině od toho utekl a dál film běžel jen jako zvuková kulisa v pokoji. A to ta první půlhodina byla asi z celého filmu nejlepší :-( Slabý děj, jediné zajímavé: pohled za WWII zase z jiné strany. Ale zpracování bídné..

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej (2005) (divadelní záznam)

Jedna hvězda za originální nápad a jedna hvězda za smyčce, ty neměly chybu a bylo to na celém představení to nejlepší. Nic srandovního mi tam nepřipadalo. Jo a slečna v první řadě měla dost dobré šaty! .-)

Už zase skáču přes kaluže (1970)

3 hvězdičky za film a jedna navíc ze skvělý smysl pro detail, kterého je tento Kachyňův film plný. Už ve Fany jsem si toho všiml (scéna, kdy místní výtečník Zahradník plive z mostu). Fany sice vznikla o mnoho let později, ale viděl jsem ji ( a hrál jsem v ní) dřív .-)