Špion, který mě miloval (1977)

Ačkoli je mi R.Moore v roli Bonda protivný, rvačky jsou tak pomalé, že si soupeři před inkasováním rány téměř stihnou odběhnout zakoupit přilbu baseballového chytače, homunkulus Čelisti směšný a celý film paroduje kdeco (včetně monumentálního hudebního motivu Lawrence z Arábie, když agenti klopýtají pouští), beru ho na milost kvůli neodolatelně roztomilé bondgirl B.Bachové a opravdu nepřebernému množství dvojsmyslných sexuálních narážek.

Švindlíři (2003)

Nejzábavnější na tomto filmu (je to komedie?) je úporná snaha N.Cage "tvořit roli"-není totiž ani dobrým hercem, ani klasickou hvězdou, která před kamerou funguje sama o sobě. Cageův "styl", to je námět na diplomovou práci, horší už je, že pointa snímku je prokouknutelná zhruba od 50.minuty..

Azumi 2 (2005)

Azumi 2 začíná tam, kde končil originál, hlavní hrdinka se s jediným dalším přeživším „kolegou“ Nagarou pokouší završit svou misi a zavražděním vládce Masayukiho Sanady zabránit nové občanské válce. Ano, režisér nenavazuje na vizuální obžerství svého předchůdce Kitamury, kouzlo originálu už taky zčásti vyprchalo, Azumina mise se rozpadá na jednotlivá střetnutí s bizarně vyzbrojenými protivníky, ale když v závěru opět zavlaje modře podšitý pláštík a ultimativní ženská akční hrdinka (a na tomto tvrzení chci žít a zemřít) Aya Ueto se vyřítí proti přesile, vše je odpuštěno a finální záběr coronat opus.

Shortbus (2006)

Shortbus s jeho (homo i hetero) souložemi, sebeukájením a (ne)dosaženými orgasmy lze snadno odstřelit jako sexuálně explicitní nechutnost, kdyby ovšem za tím vším nevyčuhovala spíše zpráva o neschopnosti komunikovat, nefungujících vztazích a citové vyprahlosti. Zde často zmiňovanou Chuť melounů (aka Umíněné mraky) stavím pro její mučivou pomalost a bizarní muzikálové vložky ještě o stupínek výš…ačkoli vypointování motivu s vibračním vajíčkem na dálkové ovládání je vskutku nezapomenutelné.

Divoká řeka (1994)

Nadprůměrný thriller režiséra C.Hansona z doby, kdy měl svůj nejlepší film (L.A.Přísně tajné) teprve před sebou, okořeněný tradičně přesvědčivou M.Streepovou a zloduchem K.Baconem, jenž má podobné typy v malíčku (např. Spáči, 24 hodin). Rozpaky vzbudí jenom pan architekt D.Strathairn, který se během krátké doby až neuvěřitelně přerodí z usedlého kresliče v ohromně disponovaného „akčního hrdinu“. Ale co by jeden neudělal pro rodinu, že?

Válka (2002)

Solidní film pokoušející se v dobrodružném kabátku vyslovit i pár myšlenek o rusko-čečenském konfliktu (případně válkách obecně) se příliš vleče ve střední pasáži, kde by měl nastoupit střihač, a naopak střihem přenáší diváka přes situace, které by rád viděl, např. jak se skupinka dostala pod palbou na provizorní vor či z obklíčené věže do helikoptér.

Instinkt lovce (1999)

Jasně, že tenhle romanticko-akční slepenec, na kterém je nejromantičtější Jackieho tréninková montáž, na vyšší než dvouhvězdičkové hodnocení nemá, ale naprosto mě odrovnal moment, v němž se během souboje ve skladišti odpadu změní boj z Jackieho iniciativy na jakousi tanečně-krasobruslařskou exhibici…no a samosebou přítomnost Qi Shu v jejím filmovém „věku nevinnosti“.

Oběť (1986)

Nadechnout se, téměř dvě a půl hodiny zadržet dech, vydechnout-a během této doby být svědkem (ale ještě lépe účastníkem) završení Tarkovského filmografie, které má tvar komplexního podobenství o nedostatečnosti intelektuálního poznání, složitém zápasu víry a nakonec očištění se od zbytných (pozemských) věcí a nalezení spirituality v návratu ke Kristu, který jako jediný otvírá cestu k Bohu Otci. Nekatolíkovi může teologicky poněkud „vadit“ přílišná soustředěnost Tarkovského na Matku (Marii), ale to už by bylo na jinou diskusi…

Skandál (2006)

Dobrou přípravou pro sledování tohoto filmu je Scorseseho Letec a stejnojmenná kniha Charlese Highama, která (na rozdíl od scénáře) mapuje i závěrečnou fázi života výstředního milionáře Howarda Hughese. I bez znalostí obého si však užijete příběh o tom, jak se nakonec do svých lží zamotá každý (a je jedno, zda se jmenuje Clifford Irving nebo Standa Gross) a že někdy je opravdu dobré ty pasáže o sodomii vypustit.

Válka rozumu a cti (2006)

Historický válečný velkofilm, v němž nad řinkotem mečů a svištění šípů (ale i toho si divák užije) převažuje síla všeobecně platných myšlenek a inteligentní dialogy...