Addamsova rodina (1991)

Za atmosféru, skvelý casting, Christinu a udržaného ducha predlohy 80%. Prekvapil ma námet. Na prvý celovečerný film som očakával postupné predstavovanie postáv a fádnu zápletku na pozadí neuveriteľných príhod nekonvenčnej rodinky, ale scenáristi vymysleli niečo dosť riskantné, čo sa nakoniec ukázalo ako plus.

Addamsova rodina 2 (1993)

V mojich očiach ešte vtipnejšie ako jednička, kde to trochu ešte drhlo. Adamsovci sú oslavou nekonformnosti a odsúdzením spoločenských noriem a tak to bolo asi aj v seriály, ktorý si už nepamatám a tak je to aj v Sonnenfeldových výborných adaptáciách. Niektoré suché hlášky majú ťažký kultový potenciál a scéna rebélie na tábore je absolútne úchvatná. Občas to trochu stráca dych, ale vzápatí príde zase od tvorcov ďalší gól.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Jedna z najlepších československých komédií upúta hlavne svojskou výtvarnou stánkou ( pasáže s kvetinou ako od Švankmajera) a krásnou výpravou. Film sa odohráva v starej Prahe a dosť si ju užijeme. Najmä Ledvinov výber kultúrnych pamiatok má niečo do seba:) Možno to chcelo celú sériu filmov, v závere tvorci ukázali niečo, čo dnes možno vídavať v amerických blokbasteroch (predloha dvojky).

Adela show (2010) (pořad)

Ja stále nedokážem pochopiť, prečo by som mal dať prednosť pôvodnej televíznej tvorbe našich televízií oproti množstvu filmov, ktoré môžem v tom čase sledovať na iných staniciach, na dvd, alebo v kine. Ani Adela show ma o opaku nepresvedčila, aj keď sa jedná o mierny nadpriemer, toho, čo televízie v rámci svojich show ponúkajú. Občas vyjde nejaký fór, občas prijme pozvanie nejaký zaujímavý hosť (Wozniacka, Kurnikova) a občas je to iba nuda.

Adelheid (1969)

Typicky vláčilovsky rozvláčnené, avšak vzhľadom na dĺžku a jasný dej akceptovateľné aj širším publikom a tými, ktorým Vláčilov štýl nesedí. Psychologicky uchopená látka dôležitého obdobia našich (českých) dejín, ktoré si treba prostredníctvom kinematografie častejšie pripomínať. V mojich očiach film stúpol najmä vďaka úžasnému momentu pri chlapskej bitke a Adelheidinej reakcii, ktorá povie o vzťahoch v tomto období a v tejto lokalite úplne všetko. Ako vlastne skoro všetko v tomto filme, iba bez slov.

Admirál (2008)

Ja viem, že je to patetické, že to príliš nekorešponduje s historickými faktami, že namiesto historického filmu sme sa dočkali melodrámy, ale musím brať do úvahy, že je to skutočný veľkofilm. Ak by bol presne tak isto natočený v Hollywoode, bol by propagovaný ako Pearl Harbour. A vlastne s ním má aj najviac styčných bodov, ako som opísal vyššie. Hlavný predstaviteľ je charizmatický, hlavná predstaviteľka krásna. Rusi sa tresli po vačku a pripravili veľké kino, ktoré sa nebojí krvi a násilia.

A dost! (2013)

Enough said neobsahuje v sebe nič, čo by neobsiahla nejaká časť Ally McBealovej, čo sa týka problémov vo vzťahoch a nejakých tých ich paradoxov. Ale až neuveriteľne príjemne sa na ten kolotoč vzťahov pozerá, Gandolfini sa sem náramne hodí a som rád, že je tu práve on. Pretože nejaká väčšia filmová hviezda, ako napríklad Nicholson, by na seba pútal príliš veľkú pozornosť a aj vyššie očakávania. Kľudne sa k filmu pri nejakej fakt blbej nálade vrátim, akoby na tento účel istý typ americkej nezávislej tvorby priamo vznikal.

Advokátka (1977)

Kým sa dostaneme k jadru veci; to jest prípadu riešeného na súde, musíme prežiť skákanie medzi minimálne desiatimi postavami a ich vzťahmi a tie ústrednú tému nijak zvlášť neobohacujú. Snáď len to manželstvo hlavnej hrdinky. Môže sa stať, že prvú hodinu ani nebudete vedieť, o čom to celé bude, našťastie sa to v záverečnej tretine celé usadí a začne byť aj napínavé. Záver naopak zase ide zbytočne do stratena, to sa týka ako prípadu, tak aj osobnej roviny našej advokátky.

Aeon Flux (2005)

Jeden z najťažších wtf áčkových scifáčov posledných rokov. Scenár odfúklo zo stola Jeana CVD, kde si chvíľu poletoval vo vzduchu a pristál omylom na stole Theronky. Na rozdiel od väčšiny som spokojný s vizuálnou stránkou,ktorej by svedčala nejaká väčšia produkcia. Omnoho horšie sú na tom postavy niekoľkých hereckých známych ksichtov. Takže svojim spôsobom guilty pleasure, ale iba trojhviezdičkové. Taký Ultraviolet je omnoho väčšia katastrofa.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Velmi príjemné prekvapenie v podaní vtedy aktuálneho Bonda. Celkom chytrý scenár poteší hlavne vydarenou pointou a niekolkými sviežimi nápadmi (dvojníci) a medzi hlavnými hrdinami to vážne iskrí. Je ale cítiť, že toto nie je McTiernanov žáner a film posobí v porovnaní napr. s Pasťou trochu lacno a občas televízne. Takže hviezdičky hlavne za scenár. Ale určite lepšie, ako originál. Aspoň u mňa.