Mechanik (2004)

Na to, aký underground kult tento film je, som čakal omnoho viac ako konvenčný triler s predvídatelným koncom. Čudujem sa Baleovi, že kvoli tomuto scenáru sa takto dokaličil. Napriek tomu je v scenári pár lepších miest, keď posobí chytro a vieme, že nie sme v rýchlo odbytom béčku. Navyše atmosféra sa vydarila, réžia nenudí, takže na jedno pozretie stačí. Film mi trochu pripomínal, hlavne vďaka rozuzleniu tohtoročné Číslo 23, ktoré ale bolo na rozdiel od mechanika úplne kritikou zopsuté. Ja v nich velký rozdiel nevidím.

Obchodník se smrtí (2005)

Ďalšia Niccolova takmer pecka, tentoraz viac cool ako predchádzajúce dva filmy. Mix satiry a vážnej témy funguje takmer dokonale, ovela lepšie ako mix dobrodružstva a utrpenia Afriky v Krvavom diamante. Niccol už režisérsky dospel, film posobí ovela áčkovejšie než Gattaca a Simone. Cage konečne po dlhšom čase dokázal, že hrať vie, ale už sú to dva roky a znova je tam, kde bol (Ghostrider atď.). Niektoré scény posobia dosť naivne, ale ako súčasť tej jemne satirickej hry to vobec nie je na škodu. Záver je dosť odvážny, človek sa ani nečuduje, že to žiadne štúdio nechcelo financovať. Aspoň sa potvrdilo, že tvorcovia sa v mnohých veciach o ktorých sa nahlas nehovorí, trafili do čierneho.

Gattaca (1997)

Velmi príjemné inteligentné sci-fi na pomedzí áčkovej a béčkovej produkcie. Režisér aspoň nie je viazaný megarozpočtom a može si točiť viac podla svojich predstáv a sústrediť sa na postavy, čo v tomto prípade dokonale vyšlo. Niccol si vytvára vlastný, pre diváka rozpoznatelný režisérsky štýl, trochu chladný, trochu art. Námet je trochu prevarenejší, ale realizácia je vždy najdoležitejšia.

Simone (2002)

Andrew Niccol je pre mňa v súčastnosti popri Shyamalanovi a Kaufmannovi najoriginálnejší scenárista a režisér a potvrdzuje sa mi to pri každom jeho filme. Pri Simone mal aj velké šťastie na hercov, výkon Pacina je minimálne na nomináciu. Či je príbeh v reáli realizovatelný, som príliš neriešil, nerobil to ani režisér. No uvidíme za pár rokov až desaťročí, či sa kinematografia nevyvinie náhodou týmto smerom. Pokial si Schwarzenegger vypýtal za T3 30mil dolárov a pojde to takto ďalej, nič iné producentom neostane.

Zloděj životů (2004)

Ďalší z rady tuctových trilerov s nezaujímavou zápletkou na stredajšiu noc, ktorý sa akýmsi omylom dostal do kín, zrejme iba kvoli hereckému obsadeniu, ktoré nečítalo scenár. Ale to sa stáva dosť často, viď Julanne Moore a Zlodeji pamati (už len tie podobné názvy). Je tu niekolko náznakov kto by mohol byť vrah, ale sú to iba slepé uličky, typický znak bezradnosti scenáristov. Záver je jedno z desiatich najhorších rozuzlení v detektívkach, a keď bude nejaká anketa na túto tému, tak verím, že sa tam Zlodej životov objaví.

Shutter (2004)

Celý film som pozeral na prevarené klišé s duchom dievčaťa, ktorému sa stalo v minulosti niečo velmi zlé a niekdo musí zato pykať. Čo to bolo, nebolo vobec ťažké časom (teda pred prezradením divákovi) uhádnuť. Znova tie isté lakačky, nelogické chovanie hrdinov- utekám pred duchom, aj keď viem, že sa objaví kde chce. Lenže prišiel záver a jedno z najšokujúcejších rozuzlení v žánri. Skutočne prekvapivé rozuzlenie je ťažké vymyslieť, takže si treba tento Thajský príspevok na tému ,v tom dome straší, vyskúšať na vlastnej koži.

Iluzionista (2006)

Nič som nečakal (samé negatívne recenzie), takže som sa nakoniec celkom bavil (ako to už býva). Klady sa vyzdvihujú ťažko, mne išlo iba o oddych, snáď herecké výkony Sewella a Giammatiho, ale to skôr iba ich charizmu. Atmoška tiež fajn, taká príjemne iluzionistická. Čo ale udrie do očí ako prvé, je drevený prejav Nortona, asi jeho najhoršie zahraná rola. No a keď Vám dôjde pointa v polovici filmu, nie je niečo v poriadku ani so scenárom. Nemachrujem, došla každému koho poznám zhruba v rovnakom čase.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Taký pekný český milý film, ktorých je akosi podozrivo mnoho. Z deja si po čase skoro nič nepamatám, iba to, že bol dosť ťažko uveritelný. Inakosťou sa už napr. zaoberala Jedna ruka netleská, toto je ale o niečo vydarenejšie. Hlavne že to nie je nuda. Zelenkovi sa podarila aj atmosféra, letisko a tak. Po druhom pozretí by som napísal niečo zmysluplnejšie, ale asi k nemu nedôjde.

Pád do tmy (2005)

ČO? Červená farba pri Páde do tmy? Akoby som videl iný film. Myslel som, že je to mojou averziou voči vyvražďovačkám, ale mne sa napr. páčil nie príliš oblúbený Texaský masaker (remake, originál som nevidel) a Hory majú oči (rovnako remake). Tak to bude niečím iným, asi nezaujímavými postavami, fádnymi dialógmi a lacnými lakačkami. Zabijáci sú takí, akí sa v tomto žánri očakávajú, takže hnusní. Ktovie, čo je horšie, byť v jaskyni uväznení s potvorami, alebo s týmito ženskými. Potvory Vás aspoň hneď zabijú a máte pokoj. VIDENÉ ZNOVA 4/21: Predsa len opätovné pozretie pomohlo, napätie funguje, ono tá hra na nevyriešené vzťahy a tým pádom aj nesympatickosť niektorých postáv je zámerná, preto aj relatívne účinná. Funkčný je aj záver. Stále ho však k nadpriemeru v žánri neradím, z dôvodu niektorých pôvodne spomínaných problémov.

Roboti (2005)

Vizuálne velmi posobivý animák, trochu som sa cítil ako vo svete I. Assimova (v takej detskejšej verzii). Kritizovaný príbeh bol celkom fajn, nemusí byť všetko originálne. Velmi svieže akčné scény, celkom sympatické postavy a zasmial som sa viackrát ako pri Ice age 2. Niektoré fóry boli výborné, napr. porod. Porovnávanie svetov ludí a zvierat býva v animákoch často trápne, tu je naopak velmi vtipné.

Časové pásmo bylo změněno