River - Episode 2 (2015) (epizoda)

River sa dostáva do konfrontácie s priateľkou obete z úvodnej scény seriálu a pokiaľ od nej najskôr dostal do držky, tak neskôr sú obaja nútení spolupracovať. Na svetlo vychádzajú nové súvislosti, vďaka ktorým by River mohol cítiť menšie výčitky svedomia (nikoho v skutočnosti nepripravil o otca), ale z jeho uhla pohľadu je dokonca vinný ešte viac (šoféroval niekto iný, čo sa dalo predpokladať). Ak by psychoterapeutku nespomínali aj jeho kolegovia, tak by som si tipol, že ide tiež iba o prelud. Možno ním bude dokonca nový kolega... :)

River - Episode 1 (2015) (epizoda)

Stellan vidí mŕtvych ľudí (obrazne povedané) a je na tom tak zle, že by mu nezávideli ani jeho škandinávski kolegovia. On je vlastne jedným z nich, len namiesto v Štokholme býva z nejakého dôvodu v Londýne. A Londýn tomuto seriálu zatiaľ sluší. Pokiaľ ste zvyknutí na piloty s tajomnou vraždou a prvými podozrivými na obzore, tak tu vraždu radšej hneď preskočíme a tvorcovia nechávajú všetko na divákovej predstavivosti. Dokonca v úvodnej scéne chytáme zločinca, o ktorého zločine sa dozvedáme až spätne. Takže áno, River dokáže na začiatku zmiasť a možno mu šancu ďalej nedáte, avšak ja mu aj vďaka Stellanovi verím.

V pasti (2016) (seriál)

Každá séria má svoju ojedinelú tvár, pričom má ale celý seriál ako celok taktiež svoj vlastný charakter, vďaka ktorému sa oddeľuje od bohatej a kvalitnej severskej konkurencie. Skôr sme zvyknutí na ženskú predstaviteľku v hlavnej úlohe vyšetrovateľky, čo osobne preferujem, avšak Ólafur Darri je tak skvelý, že by bola škoda ho využiť "iba" ako prihrávača kolegyni. Prvá séria je plná snehu a vetra, až sa musíte zababušiť do perín aj v horúcom lete, neskôr sa síce trochu oteplí, avšak chlad zostáva, pretože sme už raz na Islande. Kritizovaná záverečná séria lepšie funguje zrejme až na druhýkrát, takže tie modré čísla pri nej neberiem príliš vážne. Nechýbajú ani obligátne klišé a logické lapsusy, ale ako som už viackrát spomínal, bez nich by to skrátka nebolo ono, tá opakujúca sa prihoretosť polície dokáže občas poriadne nakopnúť dej a zvýšiť tempo.

Čaroděj (1978)

Somewhere over the rainbow in Hollywood napadlo Joela Schumachera napísať scenár a Sidneyho Lumeta následne nakrútiť remake klasiky klasík (asi to napadlo štúdio, ale to je nakoniec jedno) a ono to inak ako miernymi rozpakmi ani skončiť nemohlo. Rozhodne treba uznať každému zúčastnenému členovi štábu, že urobil pre výsledok maximum, avšak je to asi ako keby niekto nakrútil remake Spievania v daždi alebo dnes pôvodného Terminátora. The Wizard of Oz je totiž tak zafixovaný v mysliach fanúšikov filmu, že skrátka točiť jeho remake, nech aj akýkoľvek nápaditý a aktualizovaný, proste nemá príliš veľké opodstatnenie. Ubieha to celkom svižne, avšak Wiz mi príliš nesadol do nôty a to aj napriek tomu, že Diana Ross je sympaťáčka a spieva aj Michael.

Milion let před Kristem (1966)

V Hammeri išli na to "po svojom" a nakrútili kvázi historický film, ktorý je samozrejme alternatívnou históriu k tomu, čo vieme o vývoji našej planéty a života na nej. Ľudia (podľa vizáže už homo sapiens sapiens) sa pred miliónom (!) rokov stretávajú v súbojoch s dávno vyhynutými zvieratami a herečky a niektorí herci sem prišli priamo z prehliadkového móla. Našich "predkov" neustále napádajú omnoho väčšie príšery a nedá sa nezamyslieť nad tým, ako sa mohli dožiť na svoju dobu tak vysokého veku. Ale bez týchto guilty okrás by to skrátka nebolo ani zďaleka ono a bola by to iba nuda. Poteší aj prekvapivá záverečná pasáž, to keby ste náhodou mali počas sledovania filmu dojem, že tvorcovia na niečo zabudli, tak to ani náhodou. 70%

Neskutečná cesta Billa a Teda (1991)

Za mňa pomerne výrazné zlepšenie na všetkých úrovniach. Akoby jednotka bola iba ohmatávaním materiálu a všetko sa naplno rozbehlo až v dvojke. Nie je to síce bohvieako vtipné a nabité hláškami (avšak určite nechýbajú), ale je tu toľko vizuálnych nápadov, až ich divák všetky naraz nepoberie. A je rozhodne dobré, že sa tu odkazuje (aj) na umeleckú kinematografiu minulosti (Siedma pečať, nemecký expresionizmus, filmy Powella a Presburgera, možno aj Westworld) a nejde tak len o stereotypný teenagerský výplach. Záverečná tretina ide už skôr v šľapajách jednotky, avšak hudobné finále s "hosťami" pred publikom je určite lepšie ako predstavovanie historických postáv.

Válečné hry (1983)

Pre mnohých War Games rovná sa nostalgia prvého pozretia v osemdesiatych rokoch. Nebudem tvrdiť, že u mňa je to iné. Film sa omnoho desaťročí reprízoval na MGM, čím tieto príjemné nostalgické spomienky opätovne privolal späť. Ide síce o film pre mládež (možno ako z niečo z pera scenáristov štúdia pre deti a mládež ČST), avšak nejde mu uprieť napätie, gradáciu deja a ani snahu o posolstvo v dobách studenej vojny.

Skvělé dobrodružství Billa a Teda (1989)

Džingischán v športovom oddelení je to najvtipnejšie, čo Bill a Ted ponúka a je škoda, že všetko okolo je "iba" uletené namiesto toho, aby to bolo aj skutočne vtipné. Nápad je fajn, ide o akýsi Návrat do budúcnosti na tripe, avšak film zostarol asi viac, než by bolo zdravé. Škoda, že Bill a Ted necestovali aj do bližšej budúcnosti a nevyzvedali, nakoľko je ich film obľúbený aj niekoľko desaťročí po vzniku. Všetko smeruje tam, kde chcú Bill a Ted skončiť a tie prekážky v ceste za cieľom nie sú obzvlášť komplikované a diváka tak film iba málokedy prekvapí.

Maniac Cop III - Odznak mlčení (1992)

Pri tunajšom hodnotení sa očakávania znížili na absolútne minimum, čoho výsledkom je nakoniec príjemné prekvapenie. Samozrejme v rámci možností akčného zombie béčka. Problémom číslo jeden je fakt, že Matt dokonal svoju pomstu v druhej časti a tak je zápletka trojky, mierne povedané, vycucaná z prstu, či uvarená z vody. Avšak zasadenie značnej časti deja do nemocnice, pridanie ženského elementu do Cordellovho cieľa, automobilová naháňačka a stále vysoký počet mŕtvol stavajú koniec Lustigovej a Cohenovej série u mňa na rovnakú úroveň ako zvyšok. "Pusť rukojmí... počítám do deseti..." :)

Maniac Cop 2 (1990)

Podľa mňa remeselne, scenáristicky a celkovo kvalitatívne na úrovni prvého filmu. Bohužiaľ som si myslel, že pôjde o "trilógiu Brucea Campbella", z tohto omylu ma však tvorcovia veľmi rýchlo vyviedli. Akoby sa s hercom počas písania scenára nepohodli... ale hodnoťme film v takom tvare, v akom nám ho dopravili. Tých vrážd je tu snáď až priveľa a je síce fajn, že sa všetko "končí" tam, kde to začalo, avšak tento prístup by som skôr očakával až v záverečnej časti. Preto aj posledná scéna pôsobí až príliš nasilu. "Voblíkne si uniformu a hned je z ní rukojmí"... :)