Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Jelikož se hvězdněpruhovanou fanglí mávalo mnohem méně, něž jsem se obával, debilita "děje" a "humoru" byla udržena ve snesitelných mezích, modelové na místě herců blbečkovali taktéž v míře přijatelné a Šarlotka si neodstříhávala klitoris rezavými nůžkami, mohl jsem si prakticky nerušeně užívat překvapivě vydatné bezduché zábavy, což mi ke spokojenosti více než stačilo, ba dokonce se již těším na rýsující se nekompromisní nakopávání emzáckých prdelí nekompromisními americkočínskými muži (a ženami) z ocele. No, možná s ohlededem na současné mezinárodněpolitické Trumpoty a míru páně režisérova řitního alpinismu to budou vojclové americkoseverokorejští, nechme se překvapit.

Skandál v OSN (2018)

Měl jsem dopředu takové lechtivé tušení, že půjde o Pistolnické dežo ví a kupodivu jsem měl i pravdu. Výskyt takto kvalitně a inteligentně zpracovaných politických thrillerů je dnes žel nižší, než počet Kurdů v Halabdže koncem prvního čtvrtletí roku vosumavosumdesát, přičemž toto povedené zpracování asi nejgigantičtějšího a současně nejproláklejšího tunelu přelomu milénia bylo navíc osazeno jako vždy vynikajícím Benem Kingsleyem a nadto... no, ono tohle by vlastně úplně stačilo, ale rád bych ještě věren svému zvyku zmínil, že Ben Kingsley byl jako vždy skvělý. Nemohu tedy nyní než se spokojeným úsměvem přiklepnout čtyřhvězdu a doufat, že na rozdíl od výše zmíněného páně Morelova snímku se tahle dranžíráková deflorace ledvin co nejdříve vyhrabe do zasloužených červených. Jo, zmínil jsem se už, že Ben Kingsley byl opět výborný?

Spacewalker (2017)

Jó, kdyby tak soudruzi odolali pokušení dojit dramatično z mrznoucích molodců, bylo by to bývalo i přes slabšího Koroljova lepší než Gagarin. A příště už bych opravdu rád viděl nějakou fajn dramatizaci letu polkovnika Komarova na Sajůzu.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Aneb jak se i za hlubokých komárů honil plán a prémie v duchu těch nejkapitalističtějších zásad. Ondříček mi potvrdil, že jej za nejlepčí současný český rejžák nepovažuju nadarmo a i v televizních podmínkách natočil ten důlní katastrofák tak sugestivně, až mi z toho kolabovaly plíce a ze stropu na mě padal nevím odkud mour. Mimodukelské dramatické vložky sice občas mírně nadzvedávaly a byť Taclík permoníka zahrál celkem hezky, tak i mě z té jeho pražštiny neustále cukalo v koutku levého oka. Ačkoliv ono bylo nakonec asi lepší, že byl takto za nepřiznanou náplavu, než aby se lingvisticky ztrapňoval jako Issová a zejména Langmajer, kterého by měli v příštím promítání raději předabovat. Nicméně ježto nejsem domorodec, pak mě to přece jen nepobouřilo tak, abych se pokoušel páchat sebevraždu tamní výběrovou vodkou, a s mírným odstupem tomu dávám sice mírně podměrečných, ale pět briket.

Neznámý voják (2017)

Na Rudém náměstí je vojenská přehlídka a zazní i salvy z děla. Vladimíra Iljiče to v mauzoleu vzbudí, vyleze ven a vidí, že z hrobu neznámého vojína také někdo vychází. Zamává mu a zavolá: „Kamaráde, to byla ale šlupka, co?“ Neznámý vojín však věčně živému vůdci zmateně odpoví: „Ha? Was ist das schlupka?“ No, dost otřepaných, neboť Neznámý vojín aus Finnland ist hřejivý asi jako der Winter v Lappland a pozitivní jako půlka Svazijska. Suomi, majíce k tomu dostatek vskutku vhodného historického materiálu, prostě druhosvětoválečné umí drsně a bez patosu, čili žádné mávání fanglema, salutování, srážení kufrů, řiťrvoucí proslovy umírajících gärojů či malování sousedů na černo se nekoná, ba naopak palba do vlastní řady (sestávající zejména ze zelených mozkoven) a značně naturalistická (a kvalitní!) akce jsou pravidlem. Dokonce ani největší sympaťák filmu, programový antigumák jako poleno a karélijský Čuorilla Plänkonen, nebyl prvoplánově padnut. Pročež spokojenost maximální. P.S.: Dost možná první film, u kterého mi přišla o maličko lepší kratší verze, byť i tříhodinová, která by klidně mohla nést podtitul Ritti Tortturakrutaa, má svým zvýšeným důrazem na porušování Ženevských konvencí, plenění v prostoru válečných operací a vyhroceně antilampasácký étos něco do sebe.

Temné hlubiny (2018)

Universal Soldaten opět spolu? Žel ten větší a sympatičtější se jen tak mihne a film jako celek nejvíce zaujme tím, že ten druhý jako správně krutohustý drsoň na třetí rozchodí i střelné zranění v krajině srdeční a jeho steží padesátikilová barbína dokonce zvládne kydlit metrákové tuleně (nebo co to bylo zač) s průstřelem jater. Jinak sice poněkud nuda, ale dokoukat se to dá.

7 životů (2017)

„Tak jakpak bychom to nejlépe zachránili přelidněnou planetu? Má někdo nějaký nápad, nějaké řešení? Nejlépe konečné? Nikdo nic…? No dobrá, tak tedy ten pán tam vzadu. Ano, ten s tím legračním knírkem, co se už od začátku tak prkenně hlásí…“ Aneb pregnantní ilustrace historií opakovaně prověřeného všeléku neduhů lidské společnosti a poněkud mrazivé ne-až-tak-moc sci-fi. A co že se stalo s Pondělkou? Zahrála si hlavní part v antické tragédii. A to roli, kterou by s ní neměnil ani Oidipus. Jo, málem bych zapomněl – ve zdejším výčtu hanebných logických lapsů mi po letmém pročtení komentářů schází upozornění na to, že chce-li se sedm vydávat za jednu, ubytovat se v domě s vrátným není nejlepší nápad. Takže fofrem připsat! Komentář obsahoval přítlačná křídla!

Krvavý Bangkok (2014)

Típne-li kdo dvoumetrovému vikinskému hovadu (byť s již poněkud vyšším počtem letokruhů) jeho hustru a odvleče dóttir za účelem rozšíření sortimentu barevného provedení obchodovaného statku, přičemž terminaci samotného papá hrubě odflákne, může mluvit o štěstí, pokud z toho vyvázne pouze jako heimnar či se hřbetem ozdobeným krvavým orlem. Helbojovič a jeho potěr zde odinžel takovou kliku nemají, neb Dolfi jim s pomocí jakéhosi opičího krále ve fabrikách rozpoutává takový Ragnarök, až z toho v celé Jihovýchodní Asii klesá obchodní bilance a HDP padá na držku rychleji, než panem Dragem ukončovaní Dragovičové. Vkusná okopávaná se spoustou kečupu navrch, u které nemůže pod tři jít snad nikdo pamatující promítání ohoblovaných VHSek na vypůjčeném videu. Já v záchvatu nostalgie jdu ještě o jednu vejš.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Ale jako pokud odhlédnu od toho, že jde o biják po všech stránkách stejně blbej jako nápad obehnat háj tek pletivem od králíkárny planetu, kterou podle nejnižších odhadů ročně trefí skoro 20 tisíc meteoritů, tak… by z toho filmu vlastně nic nezbylo. Škoda, že ta třináctiletá uvědomělá psychoanalytička nebyla ještě o kousek víc nesnesitelná, mohl jsem to vypnout po půl hodině a nemučit se zbytkem stopáže.