Proti ledu (2022)

Na první pohled důstojně vypadající survival žánrovka z chladných krajin Islandu, ke kterému já tak vzhlížím a nechám se zlákat jakoukoli patlaninou, co se na jeho půdě natočí. Z trailerů jsem naivně doufal, že v rukou stále ještě nejmocnějšího streamovacího giganta vznikne konečně pořádné drama. Bohužel jsem se opět unáhlil a na poli těch promrzlých 100 minut se nestačí stát nic, díky čemuž bych na Against the Ice za týden nezapomněl. [viděno na Netflixu 1.6.2022]

Ze života fotografa (2019) (pořad)

Petra Jana Juračku jsem měl tu čest poznat předloni osobně skrze jeho přednášky v rámci předmětu Přírodovědný fotoklub a po úprku z Prahy mi zrovna jeho povídání dost chybělo. Jakmile jsem zahlédl jeho reportáže ve Víkendu, musel jsem dohnat všecky zbylé a skrze jeho YouTube channel teď vyčkávám jakýkoli další projekt. Tenhle člověk umí pobavit, poučit a hlavně fascinovat.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Kult televizního vysílání dob, kdy se v cílovce pohybovali moji rodiče. Víceméně z nostalgie vůči zdejšímu hereckému obsazení jsem se na pár týdnu do téhle obyčejné pražské základky ponořil a některé z postav mi budou i chybět. Na druhou stranu cením utnutí po 13 epizodách a žádné natahování, jako je zvykem u obdobných záležitostí v současnosti. [viděno v Lepší.TV]

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 2 (2019) (série)

Ač ji celý svět ve velkém opěvuje a žádný jiný seroš není tak vyzdvihován k nutné resurekci, já jsem si druhou řadu populárních Lovců myšlenek užil o poznání méně než start z roku 2017. Detektivové se nám příliš nezměnili, pořád se dostávalo dost prostoru i jim samotným, až jsem se přistihl, že mi více zajímají jejich osobní trable, než řešené případy. A to je u mysteriózního krimi trochu problém. Stavím se do minority, co třetí sezónu ani nevyžaduje. [viděno na Netflixu]

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 1 (2017) (série)

Ta vůbec nejslavnější Netflix kriminálka mi dost dlouho unikala, zkusili jsme ji už předloni, abychom se na ni na úkor jiných vykašlali a správný čas nadešel až nedávno. A po první řadě je třeba uznat, že měla být zkouknuta už v době svého uvedení. Neříkám, že mi netrvalo si zvyknout na občasnou nekonzistenci, přeskakování z případu do případu či matení v samotném prostoru a čase, stylisticky a přístupem bez servítek si mě ale Mindhunter rychle zaháčkoval. [viděno na Netflixu]

Top Gun: Maverick (2022)

Když jsem před 2 lety začínal číst první zvěsti o tom, že se chystá další rýžování kultovní klasiky skrze sequel po x letech, cloumaly mnou nejčernější předsudky. Když teďko sedím pár hodin po zhlédnutí, cloumá mnou euforie a naprosté nadšení. Druhý Top Gun má totiž naprosto všecko, co by mělo sebevědomé pokračování obsahovat. Nosnější zápletku, dokonale precizní hudbu, hrátky s kamerou, ze kterých si správný filmový fajnšmekr nejednou ucvrnkne a v neposlední řadě hravě fungující herecký ansámbl. Kosinski to dokázal a servíruje nám hned po Batmanovi nejlepší film roku. A to říkám s naprostým předsvědčením, že už jej letos v kině nic netrumfne. [viděno v Kino Šumava Klatovy 28.5.2022]

Top Gun (1986)

Ano, jsem z těch ovcí, které zavadily o pradávný kult jen a pouze proto, aby se patřičně připravily do kina na jeho opěvované pokračování. Top Gun na mě vždycky trochu dýchal až přehnanou sebechválou, na kterou ve finále i dost doplácí. Chápu, že tehdy muselo jít o technologickou revoluci ve filmové branži, nic jiného už ale Scottova klasika nenabídne. Ústřední dvojici chemii příliš nežeru a hlavní zápletka na zadek nikoho neposadí.

Nesmiřitelní (1992)

Westerny vyhledávám rád, třebaže ne úplně často a jak to tak vypadá, stejně jsem ty nejlákavější už vyčerpal. Do těch opravdu starých, které vznikly v éře expanze toho žánru, jsem se nikdy nehrnul, ty novodobé se mi ale vyhnout nemohly, byť ne se všemi jsem úplně spoko. A do tohohle pytle je třeba hodit i Nesmiřitelné, kteří sice disponují obrovskými čísly, mojí slinu po pořádném zážitku ale rozhodně neukojili. [viděno na HBO Max 13.5.2022]

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Největší dilema ohledně finálního hodnocení v celé škále prakticky již nekonečného Marvel světa. Na jednu stranu v mnoha ohledech svěží vítr, v jistých naplněná očekávání, v jiných ale spousta zbytečných klišé, kterých se Feige bude prostě zuby nehty držet a nedá volnou ruku ani mistrovi hororového žánru, který na nás během filmu několikrát tak skvěle pomrknul s touhou se pořádně odvázat. Zápletka samotná neslibuje nic převratného, hezky ale uceluje potřebu nakoukat WandaVision i WhatIf a dost možná dát šanci i dalšímu nadcházejícímu seriálu. Až v nějakém paralelním vesmíru dostane Strange Rkový rating a Raimiho opět k dispozici, budu pětkovat o sto šest. [viděno v Kino Šumava Klatovy 8.5.2022]

Infiltrátor (2016)

Cranstonovi se zastesklo po letech v drogové branži formou fenomenálního Breaking Bad a musel zkrátka do toho temného podsvětí zahučet ještě jednou, tentokrát do skutečného příběhu motajícího se kolem člověka, který se v tomto "oboru" stal kultem. Samotný Infiltrátor samosebou nesahá po kotníky ani výše zmíněnému seriálu, ani třeba Narcos, které je tomuto filmu nejblíž. Jako poněkud odsýpající krimidrama ale poslouží na pohodu. [viděno na Netflixu 7.5.2022]